Genel

Zühtü Bayar Kimdir? Zühtü Bayar’ın Biyografisi

12 Ekim 2020

Zühtü Bayar 18 Kasım 1943 senesinde Niğde’de doğmuş Türk şair ve yazardır. İlköğrenimini Mersin şehrinde bulunan Gazi İlkokulu’nda ve ortaokul öğrenimini de İstanbul’da tamamlamıştır. Lise öğrenimine ise başlamış fakat siyasi konular nedeniyle yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Bu süreçte siyasi eylemlerinde ötürü sürgün cezası almıştır.

 Tek yetenekli olduğu konu edebiyat olmamıştır. Gazetecilik, sahaflık, avcılık ve akvaryumculuk gibi birçok iş yapmıştır. Ayrıca gençlik ve oyun dergilerinde de çalışmıştır. Ayrıca bilime de ilgilidir. Küçük yaşından itibaren roket gibi küçük makineler yapmıştır. Henüz o yaştayken Hürriyet, Milliyet ve Tercüman gibi gazetelere röportaj vermiştir. Bu röportajda yaptığı çalışmaları anlatmıştır.

İlk gazetecilik deneyimini “Gençlik” adlı dergide yaşamıştır ve ilk yazısı da bu dergide yayımlanmıştır. Burada tanıştığı kişiler sayesinde arkadaşlarıyla birlikte “İzlem Yayınevi”ni kurmuştur. Bunların yanı sıra “Oyun” adlı dergide ve “Günaydın” adlı gazetede de çalışmalar yapmıştır.

Zühtü Bayar1978 tarihinde silahlı bir çatışmaya dahil olmuştur. Bu nedenle Bayrampaşa’da bulunan cezaevine yatırılmıştır. 1980’de ise ticaret ile ilgilenmiştir. 1983 senesinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Danışma Kurulu üyesi olmuştur. 1989 senesinde ise İspanya’ya taşınmıştır. Bu ülkede beş sene kadar kalmıştır ve çeşitli radyo programlarına katılmıştır. 1992 senesinde ise sahaf ve antika üzerine bir dükkan açmıştır. Yine bu sene Nazım Hikmet Vakfı Danışma Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Bu seçimin ardından özel arşivini dernek ile paylaşmıştır.

26 Mart 2011 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Zühtü Bayar’ın Edebi Hayatı

Zühtü Bayar, Mustafa Santafe, Güliz Arda, Güngör Okan, Zahit Beğen gibi birçok farklı imza kullanmıştır. İlk şiirini ise 1964 yılında Güngör Okan imzasıyla yayımlamıştır. İlk yazısı ise “Okuldışı İzcilik” olmuştur. Bu yazı “Gençlik” adlı dergide yayımlanmıştır. Ayrıca politika ve sanat konusunda da yazılar yazmıştır. Bu yazılar birçok dergide yayımlanmıştır. Uzun bir süre edebiyat kuramı ve eleştirisiyle ilgilenmiştir. Bu süreçte ileride edebiyat camiasında ün kazanacak birçok ismi keşfetmiş ve önlerini açmıştır. Bir süre sonra bu ilgi alanından da sıyrılarak tarih ve arkeoloji ile ilgilenmeye başlamıştır. Hatta kendine özgü bir tarih felsefesi oluşturmuştur.

Zühtü Bayar’ın Eserleri

İnceleme

  • Eğitim Sorunlarımız
  • Nazım Hikmet Üzerine
  • Nazım Hikmet’in Oyun Yazarlığı
  • Bilimkurgu ve Gerçeklik

Şiir

  • Zaman Aynası

Roman

  • Filler Mezarlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir