Genel

Zühal Tekkanat Kimdir? Zühal Tekkanat’ın Biyografisi

12 Ekim 2020

Zühal Tekkanat 16 Ağustos 1938 tarihinde Ankara’da doğmuş Türk şairdir. Beş çocuklu bir ailede dünyaya gelmiştir. İlk öğrenimini Merdiven İlkokulu’nda tamamlamıştır. Lise öğrenimini ise sırasıyla Erenköy Kız Lisesi ve Kadıköy Kız Lisesi okullarında tamamlamıştır. Okulunu bitirmesinin ardından ailesi tarafından hakim olan Doğan Gülgergil ile evlendirilmiştir. Bu evliliğinden İçsel adında bir kız çocuğuna sahip olmuştur. Fakat edebiyata olan ilgisini eşinin onaylamaması nedeniyle evliliği sorunlu geçmiştir. Yedi yıllık evliliğin ardından eşinden ayrılmıştır. Ayrılığının ardından memurluk yapmaya başlayan Tekkanat, memurluk yaptığı kurumdan emekli olmuştur.

1966 yılında ünlü şair Cemal Süreya ile evlenmiştir. Evlilikleri on yıl sürmüştür. Evliliğinde bir yıl sonra Memo Emrah Seber adından bir oğlu olmuştur.

27 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da vefat etmiştir. Vefat ettiğinde 81 yaşındadır.

Zühal Tekkanat’ın Edebi Hayatı

Zühal Tekkanat eşinden ayrılmasının ardından şiirlerini yayımlamaya karar vermiş ve yazılarını “Varlık” adlı dergi de yayımlamaya başlamıştır. Devlet memuru olduğu için şiirlerini kendi ismiyle yayımlamanın uygun olmayacağını düşünmüştür. Bu nedenle eşinden de fikir almış ve imza olarak Elif Sorgun adını kullanmıştır. Eserlerini Kıyı ve Düşlem, Papirüs, Türkiye Yazıları, Türk Dili gibi dergilerde yayımlamıştır. Ayrıca bir süre “Yelken” adlı dergide yöneticilik yapmıştır. Cemal Süreya ile bulunduğu evlilik sürecinde herhangi bir şiir ya da yazı yazmamıştır. On yıllık evliliklerinin bitmesinin ardından ise yazdıklarını kitap haline getirmiştir. Kısa süre içerisinde hem Cemal Süreya’yı hem de oğlunu kaybetmiştir.

Bazı yazılarında ve özellikle denemelerinde hayvanlara karşı olan sevgisini yansıtmıştır. Edebiyata başlama serüveni okulda kütüphane başkanı olmasıyla başlamıştır. İlkokulda bile şiirler yazmıştır. Ayrıca anne ve babasının da şiir ve edebiyata büyük ilgisi olduğu için bu durum onu oldukça etkilemiştir. Uzun bir süre evli kalmış olmalarına rağmen CümelSüreya’dan şiir konusunda herhangi bir ilham almadığını söylemiştir. Örnek aldığı ve yakın hissettiği şairin Edip Cansever olduğunu belirtmiştir.

Zühal Tekkanat ,Cümel Süreya’nın ölümü ardından kurulan Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği’nin kurucusudur.

Zühal Tekkanat’ın Eserleri

  • Gibi
  • Acıben
  • CümalSüreya Sokağı
  • Dostlarının Kaleminden Cemal Süreyya’nın Portresi
  • Yakamı Bırakmayan Şiirler
  • Dikine Sarkan Ağaç
  • Ve son olarak Şiir Sözleri: Bütün Şiirleri: Sorgun 1965-2017 adlı eserleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir