Genel

Ziya Osman Saba Kimdir? Ziya Osman Saba’nın Biyografisi

11 Ekim 2020

Ziya Osman Saba 30 Mart 1910 tarihinde doğmuş Türk şair ve yazardır. Babası askerdir, annesini ise çok küçük yaşlarda kaybetmiştir. Annesini kaybetmesi onu çok derinden etkilemiştir ve bu duruma eserlerinde de yer vermiştir. Henüz dokuz yaşındayken babası tarafından yatılı olarak Galatasaray Lisesi’ne kaydedilmiştir. Bu okuldan 1931 senesinde mezun olmuştur. İlk şiirini de lise yıllarında yayımlamıştır. Bu şiiri Servet-i Fünun dergisinde Ziya mahlasımını kullanarak yayımlamıştır. Yani edebiyatla ilgili ilk girişimini 1927 yılında yapmış bulunmaktadır.

Ziya Osman, gençlik çağına geldiğinde sinir hastalığına sahip olan bir kuzenine aşık olmuştur ve onunla evlenmek istemiştir. Fakat ailesi bu duruma ısrarla karşı çıkmıştır. Ziya Osman tüm ısrarlara rağmen ailesine karşı şıkmış ve bu evliliği gerçekleştirmiştir. Bu evlilik on iki yıl sürmüştür ve ailesi evlilik konusunda haklı çıkmıştır. Bu evlilik süreci Ziya Osman Saba için bir hayli zor geçmiştir. Zamanla karamsar ve mutsuz bir yapıya sahip olmasına neden olmuştur. 1943 senesinde bu evlilik sonlanmıştır. Aradan bir yık geçtikten sonra Rezzan Hanım ile evlenmiş ve bu evlilikte Orhan ve Osman isimli iki erkek evlada sahip olmuştur.

Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversite Hukuk Fakültesi ‘nde tamamlamış ardından askerliğini yapmıştır. Askerliğini de İstanbul’da tamamlamıştır. Bir süre farklı kurumlarda çalışan Ziya Osman, 1950 senesinde kalp krizi geçirmiştir. Bu nedenle çalışma hayatından uzaklaşmıştır. Geçimini sağlamak için ise evinde Varlık Yayınları tarafından basılacak kitapların düzenlemelerini yapmıştır.

1957 senesinde 29 Ocak günü evinden kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yummuştur. Hangi mezarlıkta olduğu bilinse de mezarı zamanla kaybolmuştur. Günümüzde mezarının nerede olduğu bilinmemektedir.

Ziya Osman Saba’nın Edebi Hayatı

Ziya Osman Saba lisede sınıfta kalmıştır. Bu durum onun çok farklı bir fırsat yaratmış ve Cahit Sıtkı ile tanışmasına vesile olmuştur. İlerleyen süreçte Cahit Sıtkı ile oldukça yakın bir dostluk kurmuşlardır. İleride ikisi de tanınan Türk şairler arasında yer alacaktır. Bu yıllarda sıkça mektuplaşmışlardır ve mektuplar edebi bir boyuta sahiptir. Bu mektuplar 1957 yılında toplanarak kitap haline getirilmiş ve “Ziya’ya Mektuplar” adlı kitapta yayımlanmıştır.

1928 yılında ise altı arkadaşı daha bu gruba eklenmiş ve yepyeni bir akım oluşturacak “Yedi Meşaleciler” adlı kitabı yayımlamışlardır. Kitap o dönemde büyük başarı sağlamıştır. Böylelikle bu başarıyı baz alarak yine “Yeni Meşaleciler” adından bir dergi yayımlamaya başlamışlardır. Bu derginin kurucusu Ziya Osman olmuştur ve dergi sekiz sayı yayımlanmıştır. Fakat ne yazık ki gruptaki üyelerin zamanla edebi görüşleri değişmiş ve akımdan uzaklaşarak şiir yazmaya başlamışlardır. Yedi Meşaleciler akımına uygun olarak şiir yazmaya devam eden tek üye Ziya Osman Saba olmuştur. Grubun dağılması ile dergi de kapanmıştır. Ardından Ziya Osman Saba, Milliyet ve İçtihat adlı yayınlarda şiirlerini yayımlamaya başlamıştır. Bir süre sonra “Varlık” adlı dergi kurulmuş ve Ziya Osman şiirlerini burada yayımlamaya başlamıştır.

Ziya Osman Saba’nın Eserleri

Şiir

  • Yedi Meşale
  • Sebil ve Güvercinler
  • Geçen Zaman
  • Nefes Almak

Öykü

  • Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi
  • Değişen İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir