Genel

Zeynep Aliye Kimdir? Zeynep Aliye’nin Biyografisi

11 Ekim 2020

Zeynep Aliye 15 Ağustos 1952 senesinde Samsun’da dünyaya gelen yazar ve şairdir. Şairin gerçek adı Aliye Dündar’dır. Şairin evlenmeden önceki soyadı Yavuz’dur. Ortaöğrenimine Namık Kemal Ortaokulunda başlamıştır. 19 Mayıs Lisesinde eğitimine devam etmiştir. 19 Mayıs Lisesindeki eğitimini de tamamladıktan sonra öğretmen okulunun fark dersleri sınavını vermiş ve öğretmen olmuştur. Bu sırada Atatürk Eğitim Enstitüsünde eğitimine devam etmiştir. Atatürk Eğitim Enstitüsünden mezun olduktan sonra ise Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde lisans eğitimini tamamlamıştır. 1971 ve 1979 yılları arasında İstanbul ve Almanya’da çeşitli devlet okullarında Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Daha sonra İstanbul Temsilciğini üstlendiği Bilgi Yayınları’nda görev almıştır. Bir dönem TYS Genel Sekreterliğini yapmıştır. Özerk Sanat Konseyi sekretarya görevini de bir dönem üstlenmiştir.Zeynep Aliye Türkiye Yazarlar Sendikası ve PEN Edebiyatçılar Derneği üyesidir ve bu kurumlarda faaliyet yürütmektedir.

Zeynep Aliye’nin Edebi Hayatı

Zeynep Aliye 1968 yılında ilk yazısı Yaşadıkça adlı köşesinin yer aldığı Samsun Demokrat Canik gazetesinde yayınlanmıştır. 1996 yılının Mart ayında ilk şiiri Şiir-lik dergisinde yayınlanmıştır.1968 ile 1973 yılları arasında deneme ve öyküleri Samsun’da Demokrat Canik ve Son Posta gazetelerinde yayın hayatına sokulmuştur. Daha sonraki yıllarda ise Düşler Öykü, Varlık, Gösteri, Hürriyet Gösteri, Cumhuriyet Kitap, Milliyet Sanat, Karşı Edebiyat, Adam Öykü, Atika, , Şiir-lik, Düşler Şiir, E Dergisi, Sonbahar, Türk Dili, Yaşasın Edebiyat, Yeni Biçem ve Şiir Oku gibi yayınlanarak edebiyat dünyasında ismini duyurmuştur. Öykü dalında birinciliği Etos’s Universal Culture House’ın Art Contest 93 yarışmasında kazanmıştır. 

1996 yılında Diş İzleri adlı eseriyle Orhan Kemal Öykü Ödülünü kazanmıştır. Yine Diş İzleri adlı eseriyle Haldun Taner Öykü Ödülü’ne de layık görülmüştür. 1998 yılında ise Raylardaki Merdiven isimli eseriyle Sabahattin Ali Öykü Ödülünü almıştır. 2002 senesinde Vahşi Kelebekler adlı kitabı ile Sadık Aslankara ile birlikte Yunus Nadi Öykü Ödülünü kazanmıştır.

Zeynep Aliye’nin Eserleri Nelerdir?

Öyküleri:

  • Aliye’nin Öyküleri
  • Yaşamak Masal Değil
  • Çıplak Güvercinler
  • Raylardaki Merdivenler
  • Vahşi Kelebek
  • Diş İzleri

Şiirleri:

  • Bir Neon Kayması

Romanı:

  • Ölmezsek Görüşürüz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir