Genel

Zerrin Taşpınar Kimdir? Zerrin Taşpınar’ın Biyografisi

10 Ekim 2020

Zerrin Taşpınar 19 Nisan 1947 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Ortaöğretimini Halide Edip Kız Lisesi’nde okumuştur. Liseden 1966 senesinde mezun olmuştur. Lise yıllarındayken şiirlerini yayınlamaya başlamıştır. Çelik Şahin ile evlenmiştir. Bu evlilik sırasında şiirlerinde Zerrin Taşpınar Şahin imzasını kullanmıştır. 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak’a Pir Sultan Abdal Kültür Senliklerine katılmak üzere gitmiştir. Bu tarihte yaşanan feci olaydan Madımak’ta otelin içerisinde yaralanarak kurtulmuştur. 1993 ve 2005 yılları arasında TRT’de metin yazarı ve danışman olarak görev yapmıştır. Zerrin Taşpınar Edebiyatçılar Derneği’nde 1995 ve 1998 yılları arasında genel sekreter ve genel sekreter yardımcılığı yapmıştır. 1999 ve 2000 yıllarında ise Türkiye Yazarlar Sendikası’nın Ankara temsilcisi olmuştur.

Zerrin Taşpınar’ın Edebi Hayatı

Şair Marmara Depreminde bulunan çocuklara yardım etmek amacıyla ücretsiz olarak dağıtmak için iki kitap hazırlamıştır. Kitapların ismi Kuş Kanadından Masallar ve Kuş Kanadından Öyküler’dir. Bu kitaplar tamamen ücretsiz olarak depremden etkilenen çocuklara gönderilmiştir. 1964 yılında başladığı şiir serüvenine evlendikten sonra biraz ara vermiştir. Varlık, Damar, Parantez, Yarın, Pir Sultan Abdal, Pencere, Evrensel, Divriği, Emekçi Kadınlar, Yazıt, Öykü-Şiir, Siyah Beyaz, Karşı gibi gazete ve dergilerde 1980 sonrasında şiirleri yeniden yayınlamaya başlamıştır.

Şiirlerinde kadınların sorununa ağırlık vermiştir. Yaşadığı toplumdan ve bu toplumun sorunlarından çok etkilenen sanatçı eserlerinde bunları işlemekten geri durmamıştır. Zerrin Taşpınar kadınların ülkesinde yaşadığı sıkıntıları şiirlerinden lirizmi bozmadan anlatmaya çalışmıştır. Onun şiirleri ülkesinde yaşayan kadınların sesi olmayı amaçlamıştır. Ülkesinde yaşayan kadınlara ses olmuştur. Şair Cumhuriyet Kadınları Derneği, Dil Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Edebiyatçılar Derneği, İnsan Hakları Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Emekçi Kadınlar Derneği’nin onur üyesidir.

Zerrin Taşpınar’ın Eserleri Nelerdir?

Şiirleri:

– Tavra isimli şiir kitabı 1995 yılında yayınlanmıştır.

– Bir Ardıç Kuşuyum Ben adlı şiir kitabı 1992 yılında yayınlanmıştır.

– Anılarda Şimdi isimli şiir kitabı 1994 yılında basılmıştır.

Derlemeleri:

– Kuş Kanadından Masallar

– Kuş Kanadından Öyküler

– Gündem: Türkiye

Oyunları:

– Ağıttan Umuda

Çevirisi:

-Şiirler adlı kitabı Adil Erdem ile birlikte Eric Stinos isimli şairden yaptıkları çevirilerle oluşturmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir