Genel

Zeki Ömer Defne Kimdir? Zeki Ömer Defne Biyografisi

10 Ekim 2020

Zeki Ömer Defne 1903 tarihinde Çankırı’nın İmaret Mahallesi’nde doğmuştur. Defne’nin babası hattatlık ve şairlik yapan Ömer Efendi’dir. Şair babası hakkında Bektaşi şairi olduğunu söylemektedir. Babası memurluktan sonra kahveci olarak mesleğine devam etmiştir. Defne’nin annesi Hacer Hanım da okuyan, kültürlü bir kadındır. Muhammediye, Ahmediye, Kuddusi gibi eserleri okuduğu bilinmektedir. Çağının kadınlarına göre daha aydın ve kültürlü bir kadındır. Bu bilgiler göz önünde tutulduğunda şairin sanatsever ve kültürlü bir ailede yetiştiği bilgisine ulaşılmaktadır. İlköğrenimini Çankırı’da Ertuğrul İlkokulu’nda okumuştur.

 Defne ilkokul sırasındayken babası askere çağırmıştır. Bu yıllar şair ve annesi için oldukça zor geçen bir dönemdir. Babası askerden sağ salim dönmüştür. İlkokulu başarıyla tamamlayan Defne eğitim hayatına ortaöğretime giderek devam etmiştir. Bu sıra da babası yeniden askere çağırılmıştır. Ortaöğretimi de bitirdikten sonra Çankırı İdadisi’nde eğitimine devam eder. Çankırı İdadisi’ni birincilikle bitirerek mezun olur. Daha sonra Ankara Muallim Mektebini kazanır ve okumaya devam eder. Babası bu sırada hayatını kaybeder. Bu okulda da çok başarılı olarak devam etmektedir. Ankara Sultanisi’nde İtalya’ya resim bölümünde okumak üzere iki öğrenci gönderilmesi kararı alınmıştır. Bu iki öğrenciden biri de Zeki Ömer Defne’dir. Ancak bu karar ülkenin işgal altında olması nedeniyle iptal olur. Defne İdadi’yi olduğu gibi Ankara Muallim Mektebini de birincilikle bitirir.

1921 senesinde mektepten mezun olur. Bu sıra da bir üzücü olayla daha karşılaşır. 1921 yılında on sekiz yaşındayken annesini de kaybeder. İki kardeşiyle birlikte yetim kalan Defne, ilkokul öğretmeni olarak göreve başlar. Çankırı’da çeşitli okullarda ilkokul öğretmeni, müdür vekilliği ve müdür muavinliği görevlerinde çalışır. Kariyerinde sürekli bir yükselme olduğu izlenebilir. Galatasaray Lisesi’nde öğretmenliğe kadar ilerler. Daha sonra Şişli Terakki Lisesi’nde öğretmenlik yapar. 1968 yılında Galatasaray Lisesi’nde görev yaparken emekli olmuştur. Şair 2 Aralık 1992 yılında hayatını kaybeder.

Zeki Ömer Defne’nin Edebi Hayatı

Zeki Ömer Defne 1923 yılından itibaren şiir yazmaya başlamıştır. İlk şiirinin adı Musiki’dir. Bu şiir Çankırı’da çıkan Hak Yolu isimli gazetede yayımlanmıştır. Şiirlerinde Asri Baba mahlasını kullanmıştır. Hareket, Şadırvan, Varlık, Çınaraltı, Ün, Galatasaray, Edebiyat Dünyası, Zeytin Dalı, Çağrı, İstanbul gibi dergilerde şiirleri yayınlanmıştır. Nihat Sami Banarlı 1948 yılında yayınlanan Resimli Türk Edebiyatı Tarihi isimli eserine Defne’yi de almıştır. Şairin şiirleri yaşadığı acı dolu hayatı nedeniyle karamsardır. Çok fazla şiir yazmamıştır. 1970 yılından sonra yazdığı şiirleri kitaplaştırmaya karar verir. Varlık dergisinde emekli olduktan sonra şiirlerini daha çok yayınlamaya başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir