Genel

Yusuf Hayaloğlu Kimdir?

8 Ekim 2020

Tunceli ilinde 1953 yılında dünyaya geldi. Şarkıcı ve söz yazarı olan Ahmet Kaya’nın eşinin abisidir. Eğitim hayatında hep başarılı bir öğrenci olmuştur. Tunceli’de dönem şartlarına göre eğitim zor olmasına karşılık kıvrak zekası ile dikkat çekmiştir. Türkiye ikincisi olarak bursluluk sınavını kazanır. Lise eğitimini yatılı okulda tamamlamış olan Yusuf Hayaloğlu, üniversitede Güzel Sanatlar Akademisine başladı. Üniversite okurken evlenmeye karar verdi. Evlilik ve okul hayatını beraber yürütemeyeceğini düşünerek okulunu yarı da bıraktı. Askerliğini tamamladıktan sonra tekrar İstanbul’a geldi. Burada önce çeşitli işlerde şansını denedi. Bir düzen oluşturamayınca Elazığ’a giderek yerel bir gazete de muhabirlik yaptı. Hayalleri ve hedefleri farklı olduğu için Elazığ’dan ayrılarak İstanbul’a gitti. Burada Yılmaz Güney ile tanıştı. Güney Filmcilikte ilk iş hayatı için çalışmaya başladı. Film senaryo, öykü ve roman hazırlanmalarında görevlenmiş. Ayrıca afiş ve poster hazırlanmasında çalışmıştır. Şiirlerinin keşfedilmesi ve popülerlik kazanmasında ablasının evliliğinin rolü büyüktür. Ahmet Kaya’nın sevilen bir sanatçı olması ve geniş kitlelere hitap etmesi ile Yusuf Hayaloğlu’nun şiirleri okunmaya ve dinlenmeye başlanmıştır. Ahmet Kayanın “Yorgun Demokrat” isimli albümünde Yusuf Hayaloğlu’nun eserleri yer almaktadır. 1987 yılında yayınlanan albüm oldukça ses getirdi. Beğenilmesi ve ilgi görmesi zerine Yusuf Hayaloğlu’nun başarısı onaylanmıştır.

Ahmet Kaya’nın seslendirdiği pek çok şarkının söz yazarı yine Hayaloğlu olmuştur. Şiirlerinin bulunduğu bir kitap çıkarmıştır. Kitap adına “ Gözleri İntihar Mavi” ismini verdiği kitabında sanatçıların seslendirdiği pek çok şarkının şiir hali yer alır. Şiir kitabı 48. Baskıya ulaşmıştır. Hani benim gençliğim, başım belada, adı bahtiyar, başkaldırıyorum, ayrılığın hediyesi gibi şiirleri çok beğenilmiş ve çok sayıda sanatçı tarafından da bestelenmiştir. Ahmet Kaya’nın seslendirmesi için yazdığı şarkının yılın şarkısı olması ile ödüle layık görüldü. 1999 yılında Giderim şarkısı ile listelerin başında yer aldı.

Ahmet Kaya’nın ülkeden gidişinden sonra kendi şarkılarını seslendirmeye başladı. Ah Ulan Rıza isimli albümünü çıkardı. Albümlerinin de ses getirmesinin ardından televizyon programlarına başladı. Flaş Tv, Kral Tv gibi kanallarda yayınlar yaptı. Programlarının arasında yurt içinde ve dışında verdiği konser ile adını Avrupa’ya da duyurmayı başardı. Şarkıları ve şiir dinletileri çoğunluk tarafından beğenildi. Ödüller aldı. 56 yaşında sağlığının bozulması ile çalışmalarında aksamalar yaşadı. Bu dönemde yeni bir albüm ve ikinci kitabı üzerinde çalışıyordu. Sağlığının elverişli olmaması ile yarım kalan eserleri oldu. 56 yaşında hastalıklara dayanamayan bünyesi teslim oldu. Geriye 3 çocuğu ve sevgili eşi Mine Hayaloğlu kaldı.

Kitapları

Gözleri İntihar Mavi

Şiir Albümleri

Ah Ulan Rıza

Bir Acayip Adam

Şiirler

İşte Gidiyorum

Asi Bir Küheylan

Başım Belada

Dağlarda Kar Olsaydım

İncinen Gurur

Adı Bahtiyar

Ayrılığın Hediyesi

Hayat Nedir Anne

Hani Benim Gençliğim

Beni Düşün Unutma

Bir Anka Kuşu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir