Genel

Yusuf Hayaloğlu Biyografisi: Yusuf Hayaloğlu Kimdir?

8 Ekim 2020

Yusuf Hayaloğlu, 1953 senesinde Tunceli’nin Ovacık bölgesinde dünyaya gözlerini açmış bir isimdir. Ölüm tarihi ise kayıtlara 3 Mart 2009 ve İstanbul şehri olarak geçmiştir. Zaza asıllı olan Yusuf Hayaloğlu, hem bir şarkı sözü yazarı hem de bir ressam olarak tanınmaktadır. Parasız yatılı imtihanında Türkiye ikincisi olmayı başarmıştır ve Haydarpaşa Lisesi’nde lise öğrenimini tamamlamıştır. Bir dönemi de Elazığ’da geçmiş olan lise öğreniminin ardından İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde de resim eğitimine başlamıştır.

Hayaloğlu, bir taraftan da Cağaloğlu matbaalarında grafik işleri ve takı-aksesuar modelleri yapmaktaydı. 1972 senesinde üniversite tahsiline ara vermiş ve evlenmişti. Askerliği için görevini Bornova, Konya ve Burdur’da bulunan Hayaloğlu, askerken ressam olarak görev almıştır. Ayrıca Hayaloğlu, Elazığ ilinde ulusal olan bir gazete bünyesinde de muhabirlik yapmıştır. Sonra İstanbul şehrine geri dönen Hayaloğlu, burada Yılmaz Güney ile tanışmış ve Güney Filmcilik Şirketi’nde çalışmıştır. Üç sene boyunca orada senaryo, roman, öykü, afiş, kartpostal ve poster hazırlama çalışmalarında görev almıştır. Güney Dergisi bünyesinde serüveni devam ederken 12 Eylül döneminde o da Nizamiye kapılarından geçmek zorunda kalmıştır. Çıktığı zaman ise Cağaloğlu’nda açmış olduğu atölyesi içerisinde yayınevleri ve matbaalara resim ve grafik işleri yapmaya başlamıştır.

Yusuf Hayaloğlu Biyografisi: Yusuf Hayaloğlu Kimdir? Sanat Hayatı Hakkında…

Hayaloğlu, kız kardeşi olan Gülten’in 1986 senesinde Ahmet Kaya ile evlenmesinin ardından hayatında bir dönüm noktası yaşamıştır. Ahmet Kaya’nın, Yusuf Hayaloğlu’nun senelerdir karalayıp bir kenara attığı şiirleri ile tanışmasının ardından aralarında tam on üç sene sürecek olan üretim ortaklığı başlamıştır. Bu yaşanan anların içerisinde “Yorgun Demokrat”, “Ayrılık Hediyesi”, “Adı Bahtiyar”, “Hani Benim Gençliğim”, “Başım Belada” isimli eserleri ile dikkatleri üzerine çekmiş bir isimdir.

Yusuf Hayaloğlu Biyografisi: Yusuf Hayaloğlu Kimdir? Sanat hayatı hakkında vereceğimiz bilgiler arasında Hayaloğlu’nun kaleme aldığı şu şarkı sözlerinden de bahsetmek gerekiyor: “Dağlarda Kar Olsaydım”, “Sen Ağlama Yâr”, “Nankör Kedi”. Bu şarkılar, Fatih Kısaparmak, Müslüm Gürses, İbrahim Tatlıses ve Ferhat Tunç gibi bir çok sanatçı tarafından okunmuştur. 1999 senesinde ise Ahmet Kaya için kaleme almış olduğu “Giderim” şarkısı ile yılın şarkısını yazan kişi olmayı başarmıştır. Ahmet Kaya’nın ülke sınırlarından ayrılmış olduğu senede “Ah Ulan Rıza” isminde olan ilk albümünü halka sunmuştur. 2002 senesinde de “Gözleri İntihar Mavi” adlı ilk kaleme aldığı şiir kitabını yayımlatmıştır. Bu şiir kitabı, tam 48.baskıya girerek rekora ulaşmıştır. Üst üste gelmiş olan abisinin, annesinin ve Ahmet Kaya’nın ölümü ile sağlığı büyük oranda kaybetmiştir. Ancak her şeye karşın eserlerini yaratmaya da devam etmiştir.

Yusuf Hayaloğlu Biyografisi: Yusuf Hayaloğlu Kimdir? Eserleri ve Albümleri Hakkında…

Hayaloğlu, ilk albümünü, Ahmet Kaya Türkiye’den ayrıldığı sene “Ah Ulan Rıza” adıyla çıkarmıştır. 2002 senesinde de ilk şiir kitabı olan “Gözleri İntihar Mavi” adlı kitabı çıkarmıştır. İkinci albümü ise “Bir Acayip Adam” isimli albümle çıkarılmış ve ilki gibi o da rekor kırmayı başarmıştır. Bu rekorun ardından ise Flash Tv, Kral TV, Su TV ve Radyo Barış kanallarında programlar sunmaya başlamıştır. Diğer yandan da yurt içi ve yurt dışında farklı farklı konser ile dinletilerde şiirlerini dinleyicilere ulaştırmış ve bu noktada farklı ödüller almayı başarmıştır.

Hayaloğlu, akciğer kanseri hastalığına yakalanmış ve 3 Mart 2009 tarihinde tedavi görmekte olduğu Bakırköy Acıbadem Hastanesi içerisinde sabaha doğru saatlerde çoklu organ yetmezliği sebebiyle hayata veda etmiştir. Onun cenazesi ise Yeniköy Mezarlığı içerisinde toprağa verilmiştir. Deniz, Can ve Hazan isminde üç çocuk babası olan Hayaloğlu’nun vefatından sonraki zamanda ailesinin derlemiş olduğu “Dur… Ağlama Gözlerim” isimli şiir kitabı 2010 senesinde yayınlanmıştır. Yusuf Hayaloğlu’nun kitapları ve şiir albümleri şu şekilde sıralanabilir:

Kitapları:

-2002 senesi itibariyle “Gözleri İntihar Mavi” isimli şiir kitabı yayımlanmıştır.

-2010 senesi itibariyle onun vefatından sonra ailesi tarafından derlenmiş olan “Dur… Ağlama Gözlerim” isimli şiir kitabı yayımlanmıştır.

Şiir Albümleri:

-Ah Ulan Rıza Albümü: İçerisinde Ah Ulan Rıza şiiri, İstanbul Acılar Kraliçesi şiiri, Demek Şimdi Gidiyorsun şiiri, Ayrılık Hediyesi şiiri, Asi Bir Küheylan şiiri, Kim Susturabilir? şiiri, Topal Sevda şiiri, Yüreğim Kanıyor şiiri, İncinen Gurur şiiri yer alır.

-Bir Acayip Adam Albümü: İçerisinde Merhaba Nalan şiiri, Neylersin şiiri, Hangi Ayrılık şiiri, Bir İntihar Gibi şiiri, İşte Gidiyorum şiiri, Hayat Nedir Anne? şiiri, Biz Üç Kişiydik şiiri, Bir Acayip Adam şiiri, Beni Düşün Unutma şiiri ve Dokunma Yanarsın şiiri yer alır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir