Genel

Yusuf Bal Biyografisi: Yusuf Bal Kimdir?

7 Ekim 2020

Yusuf Bal, 1975 senesinde Türkiye’nin Sivas ilinde dünyaya gelmiş bir isim olarak karşımıza çıkıyor. Yusuf Bal, Türk şairler arasında adını geçiren bir şahsiyettir. 1975 senesinde Sivas’ta doğan Yusuf Bal, 1999 senesi itibari ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde “Biyoloji Öğretmenliği Bölümü”nde okumuş ve mezun olmuştur. Poyraz Edebiyat Dergisi bünyesinde 2009 ile 2012 yılları arasında 20 sayı boyunca editörlük görevini yürütmüştür.

. Yusuf Bal’ın kaleme almış olduğu yazı ve şiirlerinin yayınlandığı dergiler şu şekilde sıralanabilir: Poyraz, Ayna İnsan, Akpınar, Ayvakti, Berceste, Erciyes, Edebiyat Ortamı, Göç, Eliz, Ihlamur, Habis, Hayal Bilgisi, Kurşun Kalem, Hürriyet Gösteri Sanat, Kuyu, Mavi-Yeşil, Külliye, Mortaka, Müsvedde, Mühür, Papirüs, Nif, Sınır, Şiir Vakti, Sunak, TabutMag, Temrin, Temren, Yolcu ve Varlık dergileri. Görsel ve deneysel şekilleri dahil etmiş olduğu şiirleri ile kendine özgün bir stil oluşturmayı başaran şair Yunus Bal’ın şiirleri, bu dergiler haricinde farklı şiir yıllıkları ve antolojiler içerisinde yer almıştır.

Yusuf Bal Biyografisi: Yusuf Bal Kimdir? Eserleri Nelerdir?

tasarımlarla donattığı şiirleri ile isminden sık sık bahsettirmiş olan şair Bal, deneysel ve görsel şiirleri ile de farklı seslere öncülük etmeyi başarmıştır. 2010 senesinde Ereğli Sanat Kurumu bünyesinde düzenlenmiş olan “Kömür” konulu şiir yarışması çerçevesinde “Birincilik Ödülü” almaya hak kazanmıştır. Ayrıca yine 2011 senesi itibari ile “Homeros Şiir Ödülü” kapsamında övgüye değer bulunan bir şair olmuştur.

Bal, 2011 senesinde “Ücra İşlem” adındaki kitabını yazmış ve bu kitap “Ötüken Neşriyat” tarafından basılmıştır. 2013 senesinde ise “Gözkuşağı” adındaki eseri ile okurlarıyla buluşmuştur. Onun görsel ve deneysel şiirleri oldukça dikkat çekmiş ve farklı şiir antolojileri ile yıllıklarında yer almıştır. Yusuf Bal’ın bugüne dek kaleme almış olduğu eserler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • 2004 senesinde “Bir Düşün Ayak İzleri” kitabı,
  • 2011 senesi Kasım ayında Ötüken Neşriyat tarafından “Ücra İşlem” kitabı,
  • 2013 senesi Nisan ayında Şiir Vakti tarafından Kayseri’de “Gözkuşağı” kitabı,
  • 2017 senesinde İstanbul’da Ferfir Yayınları tarafından İstanbul’da “Da” kitabı yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir