Genel

Yücel Kayıran Kimdir? Yücel Kayıran’ın Biyografisi

9 Ekim 2020

13 Eylül 1964 yılında Adana’da dünyaya gelen Yücel Kayıran, 1983 yılında Afşin Lisesi’nden mezun olarak ortaöğrenimini tamamlamıştır. Daha sonra üniversite eğitimi için Ankara’ya gitmiştir. Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi’nde Felsefe bölümünü kazanmıştır. 1987 yılında felsefe bölümünden mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra birçok işte çalışmıştır. Malatya, Arapkir, Afşin ve Kilis’te yaşamıştır. Ankara’da 1987 yılında felsefe öğretmeni olarak görev yapmaya başlamıştır. 1984 senesinde ilk şiiri Yaba Öykü isimli dergide yayınlanmıştır. Yücel Kayıran’ın şiirleri Yarın, Varlık, Yasak Meyve, Güldiken, Defter, Morköpük, Ludingira, Oluşum, Sanat Rehberi, Milliyet Sanat, Kitap-lık, Edebiyat Eleştiri, Adam Sanat, Hürriyet Gösteri, Sombahar gibi dergi ve gazetelerde yayınlanmıştır. Eleştiri ve şiir üzerine yazıları ile 1990 yılında dikkatleri üzerine çekmiştir. Şair şiirlerinde kullandığı felsefi formu savunmak üzere bir dosya yayınlamıştır. Kayıran şiirlerinde insanın kendi içerisinde yaşadığı boşluğu, kendi içinde kaybolma gibi insanı temele alan felsefi konulara yer vermiştir. Felsefe onun şiirinin temel taşıdır. Şiirlerinde imgeler arayıcılığı ile yaşamı sorgulamıştır. 9. Altın Portakal Şiir Ödülünü 2005 yılında Beni Hiç Göremezsin isimli şiir kitabıyla almıştır.

Yücel Kayıran Türkiye Felsefe Kurumu ve Edebiyatçılar Derneği üyesidir. Şiirlerine karamsar bir hava hakimdir. Şiirleri döneminin sanatçıları tarafından çok iyi eleştirilmiştir. Kendisinin umut vadeden bir şair olduğu düşünülmektedir. Felsefeye olan ilgisini edebiyatına yansıtmayı başarmıştır. Edebiyata olan ilgisini de felsefeyle ilişkilendirerek eleştiriler yayınlamıştır.

Yücel Kayıran’ın Eserleri Nelerdir?

Şiirleri:

  • Son Akşam Yemeği isimli şiir kitabı 2014 yılında Metis Yayınları tarafından basılmıştır.
  • Hayaline Firar Edemeyenlerin Efsunu isimli şiir kitabı 1997 yılında Ekin Yayınları tarafından yayınlanmıştır.
  • Çalgın isimli şiir dünyası 2006 yılında Metis Yayınları tarafından basılmıştır.
  • Beni Hiç Göremezsin adlı şiir kitabı Ekin Yayınları tarafından 2004 yılında yayınlanmıştır.

Eleştiri Kitapları:

  • Kritiğin Toprağında isimli eleştiri kitabı Yapı Kredi Yayınları tarafından 2011 yılında basılmıştır.
  • Felsefi Şiir isimli eleştiri kitabı 2007 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmıştır.
  • Şiirimin Çeyrek Yüzyılı, Günümüz Türk Şiiri Üzerine Makaleler adlı eleştiri kitabı 2016 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından basılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir