Genel

Yılmaz Odabaşı Biyografisi: Yılmaz Odabaşı Kimdir?

6 Ekim 2020

Yılmaz Odabaşı, ilk öğrenim yıllarını Diyarbakır, Kayseri, Gaziantep ve Ankara şehirlerinde geçirmiştir. Lise öğrenimi için ise Diyarbakır şehrinde Diyarbakır Lisesi’nde okumuştur. 1970’li yıllarından sonlarında da dönemin talebe eylemleri içerisinde aktif bir rol almıştır. 1980 senesinde İzmir Hukuk Fakültesi’nde eğitimine başladıktan sonra ise 12 Eylül Darbesi neticesinde tutuklanmış ve Diyarbakır Askeri Cezaevi’nde tam bir sene kadar hapis yatmıştır. “Yazko Somut” isimli gazetede yazılarına başlamıştır. Bunun ardından ise beraberinde Yamaç, Nitelik, Oluşum, Dönem ve Yarın isimli dergilerde yazılar kaleme almıştır. 1984 yılında tüm eserlerini bir araya getirerek ilk şiir kitabı toplatılmıştır. Bu sırada yine kısa bir süreliğine tutuklanmıştır.

Yılmaz Odabaşı Biyografisi: Yılmaz Odabaşı Kimdir? başlıklı bu bölümde kısa süre yeniden tutuklanana Yılmaz Odabaşı’nın serbest bırakıldıktan sonra yazılar yazdığı dergiler arasında şu dergiler yer alır: Gökyüzü, Dönem, Yeni Olgu, Ortaklaşa, Yarın ve Oluşum dergileri. 1985 yılına gelindiğinde ise Diyarbakır’a geri dönmüş ve ilk şiir kitabını yeniden yazmıştır. Bu ilk şiir kitabını 1985 senesinde yayınlatmıştır. Aynı dönem içerisinde Diyarbakır şehrinde Aydınlar Dilekçesi’ni yazıp imzaya açmış ve İHD’nin kurulma çalışmalarına katılmıştır. Yılmaz Odabaşı, yazmaya başladığı ilk yıllardan beri şiirimizde 80 neslinin özgün, yaygın ve sevilen şairlerinin başında gelmiştir. Ayrıca şiirleri en fazla bestelenmiş olan şair olarak da tanınır. Ahmed Arif’in dağlı ve epik sesiyle Attilâ İlhan’nın kentli lirizm tarzının birleşimi kabul edilebilecek yalın-sade ama imgesel yoğunluklu şiirler yazmıştır. Bu şiirleri, 1980’li yıllardan 2000’lere kadar genç nesil şair okurlarının üzerinde oldukça büyük bir etki oluşturmayı başarmıştır.

Yılmaz Odabaşı Biyografisi: Yılmaz Odabaşı Kimdir? İş Hayatı Nasıl Geçmiştir?

Gazeteci olan Yılmaz Odabaşı, 1981 yılında kısa süreliğine Akajans bünyesinde çalışmıştır. 1986 yılında Ulusal Basın Ajansı’nın Diyarbakır ili temsilciliği görevini üstlenmiştir. Bunun ardından da tekrar ardından 1987 senesinde ise Ortadoğu Haber Ajansı bünyesinde haber müdürlüğü yapmıştır. 1992 senesinde “2000’e Doğru” isimli derginin Diy8arbakır ili büro şefliğini ve Turkish Daily News isimli gazetenin güneydoğu bölgesi temsilciliğini yapmıştır. 1993 yılına gelindiğinde de “Aydınlık” isimli gazetenin yine Diyarbakır ili temsilciliğini ve de köşe yazarlığı görevini üstlenmiştir. 1994 senesinde Yargıtay’ın on ay boyunca hapis cezası infazını önce Ankara Ulucanlar Cezaevi ve sonrasında aktarılmış olduğu Ankara Haymana Kapalı Cezaevi içerisinde tamamladı.

Odabaşı, 1987 ile 1989 yıllarında “Tayad” çerçevesinde hikâye ve şiir ödüllerini; 1991 ile 1996 yıllarında iki defa “Adana Altın Koza Film Öyküsü Ödülü”nü almıştır. Aldığı ödüllerin devamında ise  1992 yılında ise “Petrol-İş Sendikası Şiir Yarışması” çerçevesinde “İkincilik Ödülü”nü almayı başarmıştır. Ayrıca “Cahit Sıtkı Tarancı Şiir Yarışması”nda “Şiir Ödülü”nü, 1994 yılında “Çağdaş Gazeteciler Derneği”nin düzenlediği yarışma çervesinde inceleme-araştırma dalında “Yılın Gazetecisi” ödülünü kazanmıştır. Buna ek olarak aldığı diğer ödüller ise şunlardır: 1995 senesinde “Sabri Altınel Şiir Yarışması”nda “Şiir Ödülü”nü, 1999 senesinde “Orhon Murat Arıburnu Şiir Yarışması”nda “Şiir Özel Ödülü”nü, 1991 ile 1999 yıllarında iki defa New York sınırları içerisinde yer alan “Human Rght Watch / Baskıya Karşı Cesaret” çerçevesinde cesaret ödülünü başarılı eseri ile almayı başarmıştır. 1996 senesinde “PEN Onat Kutlar Film Öyküsü Yarışması” çerçevesinde “Film Öyküsü Ödülü”nü kazanmıştır. 2000 senesinden sonrasında ise ödüllere katılmamıştır.

Yılmaz Odabaşı Biyografisi: Yılmaz Odabaşı Kimdir? Edebi Hayatı Nasıl Geçmiştir?

Yılmaz Odabaşı, 1992 senesinde “Özgür Gündem” isimli, 1993 ile 1994 senelerinde günlük çıkan “Aydınlık” isimli ve 1995 senesinde ise “Siyah Beyaz” adındaki gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır. Daha sonrasında da “Cumhuriyet Gazetesi” ve eklerinde 1996 ile 1999 yıllarında; “Radikal Gazetesi” ve “Radikal eki”nde 1998 yılında; “Birgün Gazetesi” bünyesinde 2004 yılında ve “Meydan Gazetesi” bünyesinde 2005 yılında yazılar kaleme almıştır. Ayrıca şu dergilerde yazılar ve şiirler yazmıştır: 2000’e Doğru, Günümüzde Kitaplari Varlık, Broy, Yeni Düşün, Gösteri, Edebiyat ve Eleştiri, Evrensel Kültür.

1998 yılına gelindiğinde yazdığı bir yazısı ve 2000 senesinde yazdığı bir kitabı sebebiyle bir buçuk yıl kadar hapse mahkum edilmiştir. 1999 senesinde kitabı ile ilgili olan mahkumiyeti sebebiyle Bursa E Tipi Cezaevi’nde ve 2000 senesinde ise Tekirdağ Kapalı Cezaevi’nde hapis yatmıştır. Bu davaları 2005 senesinde kazanmıştır. 2000 senesinde “EY Hayat” adındaki şiir kitabı basılmıştır. Ayrıca bu kitap, sanatçı olan Onur Akın’ın da albümüne isim vermiştir. Bir süre boyunca Ahmet Kaya ile beraber çalışmış olan Odabaşı’nın tam kırk adet şiiri şu besteci ve yorumcu sanatçılar tarafından okunmuştur:

  • Ahmet Kaya, Edip Akbayram, Onur Akın, Grup Yorum, Ferhat Tunç, İlkay Akkaya, Sevcan Orhan, Hayko Cepkin, Suvai, Cevdet Bağca.

Yılmaz Odabaşı Biyografisi: Yılmaz Odabaşı Kimdir? Şiir Kitapları Nelerdir?

Şair Odabaşı’nın şiirleri, İngilizce, Farsça, Fransızca, Almanca ve Kürtçe gibi bir çok dile tercüme edilmiştir. Şiirlerinin İngilizce tercümelerinden oluşmuş olan “Everything But You” isimli şiir kitabı ise Munster Literature Centre isimli yayın kurumunca yayınlanmıştır. 2015 senesinde şiirlerinin çevirilerinden oluşan bir başka seçki kitabı ise İran Tahran üzerinde yayınlanmıştır.

2004 senesinde “Şarkısı Beyaz” isimli ilk kaleme aldığı romanı çıkmıştır ve büyük bir merak ve ilgiyle karşılanmıştır. 2005 senesinde ise “Sakla Yamalarını Kalbim” isimli seçilmiş olan şiirlerinden oluşturulmuş derleme kitabı, tam elli bin tane basılmıştır.

Bugün hâlâ Nazım Hikmet Vakfı’nda yönetim kurulu üyelerindendir. 2004 ile 2012 seneleri içerisinde yeni bir kitap yayınlamamıştır. 2013 senesinde de “Hayatın Düşlere Borcu Var” isimli kitabı ile tam on iki sene sonrasında edebiyat dünyasına geri dönmüştür. Ardından ise 2014 senesinde “Bana Yasak Sözler Söyle” isimli şiir kitabı ile ilgi uyandırmıştır. 2015 senesine gelindiğinde ise “Her Ömür Kendi Gençliğinden Vurulur”, “Kovulmuş Şiirler” ve “Feride” isimli kitaplarında tüm şiirlerini bir araya getirmiştir. Yılmaz Odabaşı yazarlığının yanı sıra fotoğraf çekmesi ve resim çizmesi ile de tanınır. Yılmaz Odabaşı Biyografisi: Yılmaz Odabaşı Kimdir? Şiir Kitapları Nelerdir? sorularına yanıt olarak şairin şiir türündeki eserlerini , roman ve hikâye kitaplarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Şiir Kitapları:

-1985 senesi “Siste Kalabalıklar”

-1987 senesi “Yurtsuz Şiirler”

-1988 senesi “Aynı Göğün Ezgisi”

-1990 senesi “Feride”

-1992 senesi “Her Ömür Kendi Gençliğinden Vurulur”

-1995 senesi “Cehennem Bileti”

-1997 senesi “Aşk Bize Küstü”

-1999 senesi “Çalınmış Bir Mahşer İçin Ahval”

-2000 senesi “Ey Hayat”

-2002 senesi “Buğulu Atlas”

-2005 senesi “Sakla Yamalarını Kalbim”

-2014 senesi “Bana Yasak Sözler Söyle”

-Bütün şiirleri “Her Ömür Kendi Gençliğinden Vurulur”

Hikâye Kitapları:

-1991 senesi “Kül Aşklar”

-1992 senesi “Çocuklar ve Adresler”

Roman Kitapları:

-2004 senesi “Şarkısı Beyaz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir