Genel

Yıldırım Türker Biyografisi: Yıldırım Türker Kimdir?

6 Ekim 2020

Yıldırım Türker, 24 Ağustos 1957 senesi itibari ile Ankara ilinde dünyaya gelmiş bir isim olarak karşımıza çıkar. Yıldırım Türker hem bir yazar hem bir şair hem de bir tiyatro çevirmeni olarak tanınan bir şahsiyettir. Bugüne dek önemli film senaryolarını ve dikkat çekmiş tiyatro oyunlarını kaleme almış bir yazardır.

Yıldırım Türker, lise öğrenimi için Robert Koleji’ne gitmiş ve buradan mezun olmuştur. Robert Koleji’ni bitirdikten sonra ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nü bitirmiştir. Ayrıca İstanbul Şehir Tiyatroları bünyesinde dramaturg olarak görev almıştır. Express ve Öküz isimli dergilerde yazılar kaleme almıştır. 2007 senesinde gerçekleşmiş olan Yirmi altıncı “Uluslarası İstanbul Film Festivali”nde ise on altı Türk filminin yarıştırıldığı Ulusal Yarışma bünyesinde jüri üyeliği yapmıştır.

Yıldırım Türker Biyografisi: Yıldırım Türker Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Yıldırım Türker Biyografisi: Yıldırım Türker Kimdir? Eserleri Nelerdir? başlığı altındaki bu kısımda Türker’in bugüne dek kaleme almış olduğu film senaryosu, tiyatro oyunu, farklı türlerdeki kitapları gibi konularda bilgiler vereceğiz. Pek çok kitap kaleme almış olan Yıldırım Türker, haricinde yazmış olduğu ve sevilen film senaryoları ile de dikkat çeker. Kaleme aldığı film senaryoları arasında şunlar yer alır:

  • 1990 yılı Berdel filmi, 1992 yılı Düş Gezginleri filmi, 1993 yılı Gece, Melek ve Bizim Çocuklar filmi, 2004 yılı diyaloglar şeklinde yazılmış olan İki Genç Kız filmi, 2012 ile 2013 yılları arasında Kayıp Şehir filmi, 2015 yılı Delibal filmi.

Türker, Radikal Gazetesi bünyesinde köşe yazarlığı yapmakta ve gazetenin Pazar eki olan Radikal İki bünyesinde düzenli yazılar yazarak yazmaktaydı. Ancak 13 Ağustos 2012 tarihinde gazete için yazmış olduğu bir yazı anlaşmazlık nedeniyle yayınlanmadığında Türker, Radikal Gazetesi’ndeki görevinden ayrıldı.

Bugün Özgür Gündel Gazetesi bünyesinde yazmakta olan Türker’in çeviri kitapları arasında şunlar yer almaktadır: Jean Genet’ten “Sıkı Gözetim”, Harold Pinter’den “İnce Sızı”, Marsha Norman’dan “İyi Geceler Anne”, Dennis Mc’lntyre’den “Modigliani”, Sam Shepard’tan “Vahşi Batı”, Nell Dunn’dan “Kadınlar Hamamı”, Hugh Whitemere’den “Bir Yalan Çemberi”, Tennessee Williams’tan “Yaz ve Duman”, Fania Fenelon’un hatıralarından oyunlaştırılmış olan Arthur Miller’in kitabından “Orkestra” eserlerini çevirmiştir. Yıldırım Türker Biyografisi: Yıldırım Türker Kimdir? Eserleri Nelerdir? başlığı altında yazarın eserlerinden verebileceğimiz diğer örnekler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Şiir türünde 1993 yılında yazdığı “Cihangir Kedileri” sayesinde Cemal Süreyya Şiir Ödülü’nü almıştır.
  • Güncel araştırma türünde 1995 yılında yazdığı “Gözaltında Kayıp Onu Uutma!” eserini yayımlamıştır.
  • Güncel araştırma türünde 1998 yılında yazdığı “Türkiye Sizinle Gurur Duyuyor” eserini yayımlamıştır.
  • Oyun türünde 1993 yılında yazdığı “Gölge Ustası” eseri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir