Genel

Yıldırım Bekçi Biyografisi: Yıldırım Bekçi Kimdir?

5 Ekim 2020

Yıldırım Bekçi, 1959 yılı itibari ile Samsun ilinde dünyaya gözlerini açmış bir şahsiyet olarak tanınmaktadır. Yıldırım Bekçi, farklı işlerde de görev almış olmasına karşın en çok Türk Sanat Müziği solistliği ile bilinen bir isimdir. Müzik yaşamına ise 1974 yılı itibari ile başlamıştır.

Yıldırım Bekçi, tam olarak 1974 senesi itibari ile Samsun Musiki Cemiyeti bünyesinde müzik hayatına başlamıştır. Bu cemiyet içerisinde Cavit Ersoy’dan müzik konusunda eğitim almıştır. Ayrıca Taner Çağlayan’ın şefliğini yaptığı koro içerisinde tam iki seneye yakın bir vakit boyunca görev almıştır. Ardından ise 1975 senesinde İstanbul Belediye Konservatuvarı imtihanını kazanmış olan Yıldırım Bekçi, konservatuvar bünyesinde almış olduğu eğitimin yanı sıra bir de Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne devam etmiş ve orada Emin Olgan ile çalışmıştır.

Yıldırım Bekçi Biyografisi: Yıldırım Bekçi Kimdir? Sanat Yaşamı Nasıl Geçmiştir?

Bekçi askere gidip geldikten sonra 1981 yılında TRT Ankara Radyosu’na girmiştir ve buradaki görevine 1989 senesine kadar devam etmiştir. 1989 yılında ise TRT İstanbul Radyosu bünyesine atanan Yıldırım Bekçi, 1990 senesinde tek albümü olan albümünü “Düşündüğüm Biri Var” ismi altında piyasaya sürmüştür. Bu dönem içerisinde “Denizciler Geliyor” adındaki dizide rol alan Yıldırım Bekçi, daha sonrasında da “İsmail Dede Efendi”nin hayatını konu edinen bir belgesel içerisinde rol almıştır. 1998 senesinde ise özel işleri sebebiyle ve kendi tercihiyle İstanbul Radyosu’ndan ayrılmıştır; müzik çalışmalarına o dakikadan itibaren sahnelerde devam etmiştir.

Bekçi, sanat hayatı boyunca bir çok proje içerisinde yer almış bir isimdir. Ayrıca Yıldırım Bekçi ile aynı devrin sanatçısı olan ve Bekçi’nin çok sevdiğim bir kardeşim ve değerli arkadaşım dediği sanatçı “Nalan Altınörs” ile pek çok ortak çalışmaya imza atmış olduğu da bilinmektedir. Yıldırım Bekçi, bir erkek ve bir kız olmak üzere iki evlat sahibi bir babadır ve bugün hâlâ profesyonel olarak müzik hayatını sürdürmeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir