Genel

Yekta Güngör Özden Kimdir?

5 Ekim 2020

Tokat ilinin Niksar ilçesinde 1932 yılında dünyaya gelen Yekta Güngör Özden’in ailesi öğretmen ağırlıklı kişilerden oluşuyordu. Babasının da eğitimci olması öğrenim hayatında rol almasına sebep olur. Annesi ise ev hanımı idi. Eğitim hayatı boyunca çok fazla şehir değiştirdi. Yeni insanlar, kültürler tanıdı. İlkokul ve ortaokulu Tokat’ta tamamladı. Burada ailesi ve akrabaları ile birlikteydi. Liseye geçtiği zamanlarda şehirler değişmeye ve yeni insanlar tanımaya başladı. Lise hayatını Samsun, Kayseri ve Sivas’ta devam ettirdi. Lisede başarısı ve ahlakı ile sevilen bir öğrenci ve arkadaş oldu. Sınavlarına düzenli çalışmalarının sonucunda Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı. 1956 tarihinde üniversiteden mezun olarak hukuk hayatı başladı.

 Hukuk stajına Ankara Barosunda başladı. Stajını tamamlayıp, avukatlıkta ki elde ettiği başarı sonunda 1972 yılında Ankara Baro Başkanı oldu. Üniversite hayatında sosyal ve aktif olması ile kurullarda görev alır ve komisyonlarda başkanlık yapardı. Mustafa Kemal Atatürk’ün na’şını gömen on kişilik sivilden biri oldu. Lider ruhu ve yönetim başarısı herkes tarafından takdir görürdü. Devrim Ocaklarında yer aldı ve burada başkanlık yaptı. Arkadaş çevresinin büyük bir kısmını burada oluşturdu. Milli bayram törenlerinde okunan gençlik antlarının çoğunda Yekta Güngör Özdenin imzası bulunur. Avukatlık yasasında yer alan Avukatlık Andı da ona aittir. KKTC’nin bağımsızlığına kavuşmasının ardından yazdığı ant ile adını hafızalara tekrar kazımıştır. Anayasa Mahkemesinin asıl üyeleri arasında yer aldı. Anayasaya çok sayıda katkı sağladı. Bunlardan biri yürürlüğü durdurma ilkesidir. Anayasa başkanlığı döneminde

10 farklı parti hakkında durdurma kararı çıkarmış ve partilerin çalışmalarını sonlandırmıştır. Hukuk ve eğitim merakının yanında kendini siyasette de görmek istedi. Kısa bir süre Cumhuriyet Halk Partisinin çalışmalarında yer aldı. Karayolları genel müdürlüğünde çalışma hayatına devam etti. Bir süre ise yedek subay olarak görev yapmayı tercih etti. Eğitimci bir aileden gelmesi ve eğitime olan düşkünlüğü ile 13 yıl yükseköğretim öğretmenliği yaptı. Çeşitli çalışma hayatından sonra emekli olmaya karar vererek 1998 yılında emekliye ayrıldı. Edebiyat alanında çok sayıda şiir ve yazısı olan Yekta Güngör Atatürkçü Düşünce Derneğinde genel başkan seçildi. Konularına uygun olan dergilerde yazıları ve şiirleri yayınlandı. Emekli olsa da çalışmalardan geri kalmamış ve yükseköğretim ve doktora öğrencilerine anayasa dersleri vermiştir. Birçok üniversitede farklı hukuk derslerine katılmış ve yeni nesil için çalışmalarına devam etmiştir. Hukuk, Anayasa, Anayasa Yargısı üzerine makaleler yazdı. Eğitime verdiği önem ile çocuklarını da başarı ile yetiştirdi. Yekta Güngör’ün kızı psikolog oğlu ise doktordur. Unutulmayan marş, senfoni ve sayısı 10’a yakın şarkısı bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir