Genel

Yavuz Bülent Bakiler Kimdir?

4 Ekim 2020

Sivas’ta dünyaya gelen Yavuz Bülent Bakiler 23 Nisan 1936 doğumludur. Okul öğrenimini yalnızca Sivas’ta geçirmemiştir. Ortaokul yıllarından sonra Gaziantep’te yaşamış ve lise hayatını burada tamamlamıştır. Lise döneminin bir kısmını da Malatya’da sürdürmüştür. 1960 yılında üniversite kazanmıştır. Eğitimini sürdürmek için Ankara’ya gelir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitim hayatına devam eder. Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra çeşitli iş girişimleri oldu. Bunlardan biri İstanbul Gazetesidir. Kısa bir süre de olsa İstanbul Gazetesinde yer aldı. Daha sonra siyasete atılmıştır. Adalet Partisinin siyasi kadrosunda yer alan Yavuz Bülent Bakiler başarısından dolayı milletvekili ve belediye başkanlığına aday gösterildi. Daha sonraları hukuk müşavirliğine devam etti. Bir süre sonra hukuk müşavir kadrosuna atandı. Çalışma hayatına devlette 1992 yılına kadar devam etti. Yoğun çalışma temposuna yıllardır uyum sağlayan ve artık dinlenmek isteyen Yavuz Bülent 1994 yılında emekliye ayrılmak istediğini bildirdi. Emeklilik süresinde edebiyat alanın da çalışmalarını artırdı ve kıymetli eserler bıraktı. Çocuk yıllarından itibaren sanata ve edebiyata ayrı ilgisi vardı. Lise öğrenimi gördüğü sıralarda şiir yazmaya başlar. Duygularını kaleme almaktaki ustalığı dikkatleri kısa sürede üzerine çekmesinde yardımcı olur.

Liseden mezun olduktan sonra çeşitli yerel gazetelerde şiir demetleri yayınlandı. Gazete geçmişi olması ve edebiyattan zevk alması onun bu alanda gelişmesine ve isminin duyulmasına yol açtı. Emekli olduktan sonra da edebiyatı bırakmadı. Tercüman ve Türkiye Gazetesinde ismi sıkça duyuldu. Burada yorumcu, köşe yazarı olarak görev yaptı. 1994’ten itibaren gazetelerde adı daha çok anılmaya başlaması ile uzun bir süre köşe yazılarına devam etti. 2013 yılında kendi isteği üzerine gazetelerde ki işlerinden ayrılma kararı aldı.

Yavuz Bülent Bakiler Edebiyat Çalışmaları

  • Lise öğreniminin bitmesinin ardından yazdığı şiirleri çeşitli gazetelerde yayınlandı. İlk şiiri Türk Sanatı Dergisinde yayımlandı. Beğenilerin artması ile şiirlerini paylaşma fikri Yavuz Bülent Bakilerin aklına yattı. Orkun ve Türk Edebiyatı Dergilerinde şiir ve yazıları paylaşılmaya başlandı.
  • Hukuk müşavirliğine başlamadan önce edebiyat tutkusu İstanbul Gazetesinde çalışmalarına devam etmesini sağladı.
  • Köşe yazarlığı yapmaya başlaması Türk ve Tercüman Gazetesinde başladı. Yazıları ve fikirlerinin beğenilmesi ile çok okunmasını ve beğenilmesine sebep oldu.
  • Televizyon kanalında program sunuculuğu da yapmış ve bu programda Türkçenin doğru kullanılması hakkında bilgilendirme yaptı. Samanyolu TV’de yaptığı Sözün Doğrusu programı ile ödüle layık görüldü. İlk televizyon programında yakaladığı başarı ile pek çok tebrik aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir