Genel

Yaşar Nezihe Hanım Kimdir? Yaşar Nezihe Hanım Biyografisi

4 Ekim 2020

1882 yılında İstanbul Silivri’de doğmuş olan Yaşar Nezihe Hanım, yoksul bir ailenin kızıdır. Yoksulluktan ve yetersizliklerden kaynaklı olarak ailesinin hayatta kalabilen tek çocuğu oldu. Tüm kardeşlerinin yanı sıra minicik, altı yaşında bir çocukken de annesini kaybeden Yaşar Nezihe Hanım, ailesi olarak engelli teyzesi ve alkol sorunu olan babasını bildi.

Küçük yaşında ailesinin ilgisizliğinden dolayı üzülen Yaşar Nezihe Hanım, saatlerce sokakta dolaşan bir kızdı. Okula kendisini kendi kendine yazdırmış ve başına buyruk olması sebebiyle babası tarafından evden kovulmuştur. Bu, kendi deyimine göre, özgürlüğünün kapılarını açmıştır.

Yaşar Nezihe Hanım zor bir hayat yaşamasına rağmen edebiyata olan ilgisini ve yazarlık hünerini hiç kaybetmedi. Tam aksine döneminin en ünlü dergilerinden olan Aydınlık dergisinde şiirlerini yayınlatan ilk kadın şair olma ününe erişti.

Bu dönemde Mürettipler Cemiyeti ve gazeteciler arasında anlaşmazlık çıkmıştı ve işçiler greve gitmişti. Bu işçilere destek olan edebiyatçı Yaşar Nezihe Hanım, Gazete Sahipleri başlıklı şiirini yazıp yayınlatarak 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramında işçilere destek vermek amacıyla İlk Türkçe şiiri yazan ilk Türk kadın şairdir.

1925 sonrası sol tarafın bastırılması çalışmaları sonucunda solla ilişkisi kopan Yaşar Nezihe Hanım, hayatına yazarak devam etti. Geçimini hem yazarlık hem de dikiş dikerek sağladı.

3 mutsuz evlilik yaptı. Bu evliliklerden olan 2 çocuğunu da aynı kendi kardeşleri gibi, besin yetersizliğinden toprağa verdi.

1934 yılında çıkan Soyadı Kanunu ile hayatına yakışır bir ad olan Bükülmez soyadını aldı.

Yaşar Nezihe Hanım, zorlu hayatında 2 kez intihar girişiminde bulunmuş fakat başarılı olamamıştı. 5 Kasım 1971 tarihinde, 89 yaşındayken İstanbul’daki evinde vefat etti.

Edebî hayatını 1896-1953 yılları arasında aktif olarak sürdürdü. Kadınlar dergisi başta olmak üzere gerek yalnızca kadınların yazdığı gerek yalnızca erkeklerin yazdığı birçok ünlü dergi ve gazetede birçok yazısı ve şiiri yayınlandı. 1895 yılından sonra dergilerde Mazlume, Mehcure, Mahmure gibi lakaplarla eserlerini yayınlattı.

Yaşar Nezihe Hanım, işçilere ve emekçilere verdiği gerek sözlü gerekse yazılı desteklerinden dolayı toplumcu şair olarak tanınmıştır.

Eserleri:

  • Bir Deste Menekşe
  • Feryadlarım
  • Şiir Defteri (basılmamış eseri)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir