Genel

Yaşar Miraç Biyografisi

4 Ekim 2020

9 Eylül 1953 tarihinde Trabzon ilinde dünyaya gelmiştir. Asıl ismi Miraç Çolak olan ünlü şair ilkokul eğitimini Trabzon’da almıştır. Ortaokul eğitimini de Trabzon’da tamamlamıştır. Daha sonra Trabzon Lisesi’nde lise eğitimi almıştır. Eğitim almak ve çalışmak amacı ile yurt dışına giden yazar 15 ay gibi bir süre yurt dışında kalmıştır. Yaşar Miraç Almanya’dan döndükten sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne başlamıştır. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ndeki bu eğitimini 1981 yılında tamamlamıştır. İlk şiirlerini Trabzon yerel gazetelerinde okurlarının beğenisine sunmuştur. Mezuniyetinin ardından Trabzon’da gazetecilik yapmıştır.

Yaşar Miraç Kimdir?

Ankara ilinde dergicilik yapan şair İstanbul’da da yayıncılık ile uğraşmıştır. Ankara’da Yeni Türkü isimli bir dergi çıkarmıştır. 1978 yılında başladığı Yeni Türkü isimli derginin basımları ile uğraşmıştır. İstanbul’da Yeni Türkü Yayınlarını kurmuştur. Bu yayıncılığın yönetimini de üstlenmiştir. Ünlü yazar 1983 yılında tekrar çalışmak amacı ile Almanya’ya gitmiştir. Burada Gelsenkirchen şehrinde öğretmenlik yapmıştır. Almanya’da evlenmiştir.

Yaşar Miraç Yenidil dergisi yazı kurulunda görev almıştır. Bu dergi 1989 ile 1990 yılları arasında 10 sayı olarak yayınlanmıştır. Uzun yıllar Almanya’da öğretmenlik yaptıktan sonra 1999 yılında Türkiye’ye dönmüştür. 2000 yılı başlarında İstanbul’a yerleşmiştir. Hasta olması sebebi ile emekliye ayrılmıştır. Ünlü yazar Karadeniz Bölgesi ile ilgili belgesellere imza atmıştır.

Yaşar Miraç Biyografisi

Türkiye Yazarlar Sendikası ve Dil Derneği üyesidir. Karadeniz yöresinden etkilenerek yazmış olduğu şiirler birçok dergide yer bulmuştur. 1975 yılından beri dergilerde şiirler yazmaktadır. Militan ve Sanat Emeği isimli dergilerde şiirler paylaşmıştır. Türk dili ve Yusufçuk dergilerinde de şiirlerini insanlara ulaştırmıştır. Yaşar MiraçAdam Sanat ve Milliyet Sanat dergilerinde de şiirler yazmıştır. Ünlü şairin çeşitli şiirleri bestelenmiştir. Bazı şiirleri farklı dillere çevrilerek okunmuştur. Miraç ve Yazko Edebiyat dergilerinde de şiirlerini şiirseverler ile paylaşmıştır. Kendine has dili ile Karadeniz geleneği etkisinde yazmıştır. Şiirleri ile Barış, demokrasi gibi konuları işlemiştir. Gurbet ve sıla özlemi gibi konularda da şiirler yazmıştır. Halk edebiyatı ile yakından ilgilenmiştir. 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında şiir kitapları yasaklanmıştır. Hakkında açılan davalardan beraat ederek serbest bırakılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir