Genel

Yaşar Kemal Biyografisi

3 Ekim 2020

1923 yılında Osmaniye ‘de dünyaya gelmiştir. Yaşar Kemal’in gerçek ismi Kemal Sadık Gökçeli’dir. 5 yaşında babasının kan davası yüzünden öldürülmesine şahit olmuştur. Evde Kürtçe konuşurken köy içinde Türkçe konuşarak büyüyen Yaşar Kemal bir kaza nedeni ile sağ gözünü kaybetmiştir. Ortaokulun son sınıfını bırakmıştır. Çalışmak için iş hayatına atılmıştır. Yaşar Kemal Kuzucuoğlu Pamuk Üretme çiftliği ırgat kâtipliği işini 1941 yılında yapmıştır. 1941 ile 1942 yılları arsında ise Zirai Mücadele ırgat başı olarak çalışmıştır. Bu dönemde Adana Halkevi Ramazanoğlu kitaplığında memurluk ve Kadirli’nin Bahçe köyünde öğretmen vekilliği yapmıştır. Birçok işte çalışarak hayatını kazanmaya çalışmıştır.

Yaşar Kemal Kimdir?

1940 yıllarında sol eğitimi almış sanatçılar ve yazarlar ile tanışma imkanı bulmuştur. 17 yaşında siyasi nedenler ile ilk kez cezaevine girmiştir. Bu çevresi ile edebiyata duyduğu ilgi artmıştır. Çeşitli şiirler yayınlamaya başlar. Ardından Ağıtlar isimli kitabını yayınlar. Askerlik görevi sonrası 1946 yılında İstanbul’a gitmiştir. Burada Fransız şirketi Havagazı Şirketi’nde kontrol memuru olarak çalışır.

Yaşar Kemal 1948 yılında memleketinde dönerek farklı işlerde çalışır. 1950 yılında tutuklanarak Kozan cezaevine gönderilir. 1951 yılında serbest kaldığı zaman İstanbul’a dönmüştür. Cumhuriyet gazetesinde 1951 ile 1963 yılları arasında Yaşar Kemal ismi ile yazılar paylaşır. Dünyanın En Büyük Çiftliğinde Yedi Gün isimli yazısı Gazeteciler Cemiyeti tarafından Özel Başarı Armağanı ile ödüllendirilir.

Yaşar Kemal Hayatı

1952 yılında İspanyol göçmeni Tilda ile evlenir. Bu evlilik 2001 yılına kadar sürer. Raşit Gökçekli adındaki oğlu bu evliliğindendir. 1952 yılında Sarı Sıcak kitabını yazar. 1955 senesinde ise İnce Memed kitabına imza atar. Bu eserleri ile ünü artmaya devam eder. İnce Memed kitabı Varlık Roman Armağanı kazanır. 1962 yılında Türkiye İşçi Partisi’ne girmiş ve genel yönetim kurulu üyesi olmuştur. 8 yıl bu partide yöneticilik görevi almıştır. Yaşar Kemal Ant isimli haftalık siyası dergiyi çıkartmaya başlar. Bu dergideki yazıları yüzünden yargılansa da beraat eder. 1973 yılında Türkiye Yazarlar Sendikası’na katılmış ve 1974-1975 yılları arasında başkanlık yapmıştır. 1988 yılında kurulan PEN Yazarlar Derneği’nin de başkanı olmuştur. Sonraki yıllarda yazıları ile defalarca yargılansa da beraat ve ertelemeler sayesinde özgürlüğünü muhafaza eder. 2001 yılında eşi ölünce Ayşe Semiha Baban ile evlenir. 28 Şubat 2015 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir