Genel

Vüs’at O. Bener Hayatı

2 Ekim 2020

Vüs’at O. BENER, oyun, öykü ve roman yazarı, şair. Tam ismi Vüs’at Orhan BENER. 10 Mayıs 1922 tarihinde Samsun’da doğmuştur. Babası Mustafa Reşit Bey 1921 yılında Amasya Maarif Müdürlüğü’nde yabancı dilde eğitim yapan misyoner okulların kapatılmasıyla görevlendirildi. Görevinden dolayı ise Merzifon’a gitti. Burada Mediha Hanım ile evlendi. Bu evlilikten Vüs’at O Bener dünyaya geldi. Babasının görev yeri değişince ailesi ile birlikte Aydın’a ve Tekirdağ’a taşındı. İngiliz Hükümeti Kıbrıs’ta bulunan Türk Lisesi’ne öğretmen arayınca bu görevi yapmak üzere babası ailesiyle birlikte Kıbrıs Leşkofa’ya taşındı. Burada 1928 yılında Vüs’at O. BENER,bir İngiliz Koleji’nde ilkokul öğrenimine başladı. Babasının tayini Erzincan’a çıkınca ilkokul öğrenimini 1932 yılında Erzincan’da tamamladı. Orta öğrenimini ise Sivas ilinde 1936 yılında tamamladı. Babasının görevleri dolayısıyla ilk ve orta öğrenimi boyunca çeşitli illerine gitmek zorunda kaldı.

Vüs’at O. Bener Kimdir?

Lise öğrenimini Bursa Işıklar Askeri Lisesi’nde gördü. 1939 yılında liseyi tamamlayıp Kara Harp Okulu’na başladı. 1941 yılında Kara Harp Okulu’nu birincilikle bitirdi. Mezuniyetinin hemen ardından aynı yıl Edremit’te Levazım Asteğmeni olarak ilk görevine atandı. Edremit’te iken Vüs’at O. Bener 1944 yılında Gazele Harputlu ile evlendi. 1946 yılında hem karısını hem de çocuğunu kaybetti. Bu olayın ardından çeşitli görevlere atandı. Yazarlıktaki ilk başarısını 1950 yılında elde etti. New York Herald Tribune ve Yeni İstanbul gazetesinin düzenlediği Dünya Hikâye Müsabakası’nda dördüncü oldu.

Mahmut Şevket Esendal ve Salim Şengil’in teşvik etmesiyle öykülerini yayınladı. Bu dergiler, Pazar Postası, Seçilmiş Hikâyeler, Varlık, Yeditepe gibi önemli edebiyat dergileriydi.  1951 yılında Kore’de ölen askerler için yazdığı bir yazı dolayısıyla tutuklandı. Yine 1951 yılında Raziye Nugay ile evlendi. 1953 yılında kıdemli yüzbaşı rütbesindeyken meslekten istifa etti ve Ankara’ya taşındı. Aynı yıl Ankara Hukuk Fakültesi’nde öğrenime başladı.

Vüs’at O. Bener Biyografisi

 Öğrencilik süresince farklı meslekler yapmaya devam etti. 1952 yılında Dost isimli Öykü kitabını yayımladı. 1957 yılında bir başka öykü kitabı Yaşamsız’ı yayımladı. Ankara Hukuk Fakültesi’nde başladığı eğitimi 1957 yılında tamamladı. 1958 yılında ise avukatlık ruhsatını aldı. Ticaret Bakanlığı’nda raportörlük görevine geldi. 1959 yılında Kara Yolları Genel Müdürlüğü’nde Hukuk Müşaviri olarak göreve başlayan Vüs’at O. BENER, emekli olduğu 1978 yılına kadar bu görevde kaldı. 1962 yılında oyun türündeki ilk eseri Ihlamur Ağacı yayımlandı. Bu oyun Türk Dil Kurumu’ndan 1963 yılında Tiyatro Armağanı aldı. Vüs’at O Bener 1963 yılında eşi Raziye Nugay ile evliliğini sonlandırdı. 1972 yılında ODTÜ’de akademisyen olan Ayşe Ilıcalı ile evlendi. 1978 yılında emekli olmasının ardından Vüs’at O. BENER, Yol-İş sendikasının danışmanlığını yaptı. 1980 yılında İpin Ucu adlı oyunu ile Abdi İpekçi Tiyatro Armağanı’nı kazandı. İlk romanı Buzul Çağının Virüsü’nü 1984 yılında yayımladı. 1991 yılında Bay Muannit Sahtegi’nin Notları adındaki romanını yayımladı. 1993 yılında Siyah Beyaz isimli öykü kitabını yayımladı. Tek şiir kitabı olan Manzumeler’i 1994 yılında yayımladı. Mızıkalı Yürüyüş, Kara Tren ve Kapan yayımlanan diğer öykü kitaplarıdır. Yazar 31 Mayıs 2005’te vefat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir