Genel

VEDAT TÜRKALİ KİMDİR?

30 Eylül 2020

Vedat Türkali; Vedat Türkali 13 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da dünyaya gelmiştir, 97 yaşında 29 Ağustos 2016 tarihinde Yalova’da dünyaya gözlerini yummuştur. Kendisi Türk senarist, roman yazarı ve de şairdir.

Vedat Türkali’nin asıl adı Abdulkadir Pirhasan’dır. Lise yıllarını Samsun lisesinde geçirmiştir. 1942 yılına geldiğimizde İstanbul Üniversite’si Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden 4 senede mezun olmuştur. Mezun olduğu aynı yıl hayatının geri kalanını beraber geçireceği eşi Merih Pirhasan ile evlenmiştir.

Kuleli askeri lisesi ve Maltepe askeri lisesinde edebiyat öğretmenliği görevlerinde bulunmuştur. Öğretmenlik mesleği esnasında 1951 yılında dönemin iktidarına karşıt siyasi eylemlere karıştığı neticesinde tutuklanmıştır. 9 yıl hapis cezası yemiştir ama 7 yılında şartlı tahliye koşulu ile serbest bırakılmıştır.

Hababam sınıfının yazarı, Türk edebiyatının usta isimlerinden biri olan Rıfat Ilgaz ile beraber Gar yayınlarını kurmuşlardır. Tarihler 1960 yılını gösterdiği zaman senaristlik hayatına “Dolandırıcılar Şahı” ile başlamıştır. 5 yıl boyunca başarılı şekilde senaristlik hayatını devam ettiren Türkali 1965 senesinde ise yönetmenliği de denemiştir.

Kendisinin Türk edebiyatına olan katkıları azımsanmayacak büyüktür. “ Bir Gün Tek Başına” ve de  “Mavi Karanlık” romanları edebiyat tarihimizin en büyük romanları arasında sayılıyorlar. İlerleyen yıllarında ise roman yazarlığı hayatını bırakmamış ve “ Dedikleri Türkiye”, ”Tek Kişilik Ölüm” romanlarını kaleme alıp edebiyatımıza kazandırmıştır.

Türk komünist siyasetçi ve yazar olan Mihri Belli’ nin ve Türk film yönetmeni, yapımcı ve senaristi olan Atıf Yılmaz’ın arkadaşıdır. Türkali TKP’ nin en eski üyelerinden birisidir. 2002 yılı seçimlerinde ise Demokratik Halk Partisi yani DEHAP’ dan üye olarak katılmış ve aktif siyasete atılmıştır.

Türk edebiyatının gelmiş geçmiş en usta isimlerinden birisi olan Vedat Türkali, tarihler 2016 yılı 29 Ağustos sabah 06:00 saatlerini gösterdiği zaman Yalova’da tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliğinden hayata gözlerini yumdu. Vedat Türkali vefat ettiği zaman 97 yaşındaydı.

Kendisi birçok edebi eserinin yanında birçok da ödül almıştır. Bunlar:

  • 1965 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En iyi senaryo.
  • 1970 TRT Oyun Ödülü.
  • 1974 Milliyet Yayınları Roman 1.’liği.
  • 1976 Orhan Kemal Roman Armağanı.
  • 2009 SİYAD Onur Ödülü.
  • 2009 Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir