Genel

VASFİ MAHİR KOCATÜRK KİMDİR?

29 Eylül 2020

Vasfi Mahir Kocatürk; Vasfi Mahir Kocatürk 1907 senesinde Gümüşhane’de dünyaya gelmiştir. 17 Temmuz 1961 senesinde ise Türk edebiyat dünyası bu usta kişinin vefatı ile hüzne girmiştir. Kendisi Türk şair, oyun yazarı, edebiyat araştırmacısı, politikacı ve de öğretmendir.

Vasfi Mahir Kocatürk 1907 senesinde Gümüşhane’ de dünyaya gözlerini açtı. Babası o dönemin bulunduğu ilde ki Arif Efendi. Vasfi Mahir Kocatürk babasını I. Dünya harbi sırasında kaybetmiştir. Kocatürk çocukluğunu Gümüşhane ilinde geçirdi. İstanbul’a göç ettikleri zaman ilköğrenimi için okula başladı. Tarihler 1921 senesini gösterdiği zaman Darüşşaka’ya girdi ve lise hayatını bu okulda geçirdi. Yükseköğretimini Mülkiye’de tamamladı. Ardından 1930 yılında mezun olduktan sonra öğretmenlik görevine başladı. Eskişehir, Malatya, Edirne, Kastamonu ve Ankara’da liselerde öğretmenlik görevlerinde bulunmuştur. Bunların haricinde Eskişehir ve Malatya’da okul müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. 1948 senesinde ise MEB’e bağlı müfettişlik görevine getirildi.

Vasfi Mahir Kocatürk, 1928 senesine geldiğinde beraberinde ki 6 arkadaşı ve kendisi; Sabri Esat Siyavuşgil, Yaşar Nabi Nayır, Ziya Osman Saba, Cevdet Kudret Solok, Kenan Hulusi Koray, Muammer Lütfi Bahşi. Bu 7 arkadaş 22 Mart 1928 tarihinde Servet-i Fünun dergisinde yayımlanan bir yazılarında “Yedi Meşaleciler” adında bir kitap çıkaracaklarını söylerler. Kocatürk’ün çoğu şiiri yedi meşaleciler ile birlikte yayımlandı. Birlikte yayımlamayıp daha sonradan yayımladığı şiirleri ise; “Ergenekon- 1941”,” Bizim Türküler- 1937”, “Geçmiş Geceler- 1936”, “Tunç Sesleri-1935”. Kendisinin yayımlayamadığı ama ölümünden 3 yıl sonra oğlu Utkan Kocatürk tarafından, yayımlamadığı son şiirleri ve önceki kitaplarından şiirler toplanarak hazırlana “Hayat Şarkıları” kitabı yayımlandı.

Vasfi Mahir Kocatürk sadece şiir kitapları yayınlamadı, şiir kitaplarının haricinde lise öğrencileri için ders kitapları, dünya edebiyatını tanıtmakta yardımcı kitaplar, bunların yanında da çocuklar için bazı kitaplarda çevirmenlik yapmıştır. Öğretmenlik mesleği içerisinde bulunduğu yılları konu alan “Öğretmenin Ruhu”, ayrıca büyük padişahların kahramanlıklarını konu alan “ Osmanlı Padişahları”  adlı eserleri de bulunuyor. Kocatürk’ün deneme, makale ve hikâyeleri de bulunuyor.

Vasfi Mahir Kocatürk ömrünün son yıllarına geldiği zaman bütün çalışmalarını sadece o an çıkartmayı planladığı büyük eser olan “ Türk Edebiyatı Tarihi” kitabına yoğunlaştırmıştır. Bu kitapta sadece edebiyat tarihinin biyografisi niteliğinde değil, bu büyük eser tahlil için ayrılmış büyük bir eser olarak kabul görülür. Kocatürk’ün ölümünden sonra şiir kitabında da olduğu gibi bu kitabı da 1964 yılında toplandı. Bu harika eser 1970 yılına gelindiği zaman oğlu Dr. Utkan Kocatürk tarafından genişletilmiş hali ile basıldı. Bu kitap basıldığından 904 sayfa olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir