Genel

Vala Önengüt Kimdir?

29 Eylül 2020

31 Ocak 1929 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Tiyatro, seslendirme sanatçısı, şair ve senaristtir.

Sanat hayatına 11 yaşında başlamıştır. İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sanat yaşamına adım atmıştır diyebiliriz.Bu zamanda Şehir Tiyatrosu’nda, tiyatronun çocuk bölümünde yer alarak başlamıştır. 1944 yılında ise Avni Diligil kontrolü altında olan Ses Tiyatrosu’nda oyunda rol almıştır. Rol aldığı oyunun adı Delidolu’dur. Bu oyunda bir foto muhabiri canlandırmıştır. Avni Diligil’in bu ses tiyatrosundan sonra kurmuş olduğu bir başka tiyatroda devam etmiştir. Tiyatro hayatına burada devam ederken, öte yandan Devlet Konservatuarı sınavını kazanır. Kazandığı bu sınav sonucunda Ankara’ya gider.Belli bir zaman, TRT’de yayınlanan satranç programı sunuculuğu da yapmıştır.

Ankara’da eğitim hayatına devam ederken, 1946 yılında Avni Diligil’in yazmış olduğu bir mektuptan etkilenir. Etkilendiği bu mektup yüzünden de eğitim hayatını yarıda bırakır. Daha sonra İzmir Şehir Tiyatrosu’na katılır. 28 Şubat 1956 yılında Strindberg’in oyununda yer almıştır. Bu oyun, tiyatronun sergilenen ilk oyunu olmuştur. Suçlu mu adlı oyunda yer aldıktan bir süre sonra İstanbul’a dönmeye karar vermiştir.

İstanbul’a dönüşünün ardından dublaj yapmaya başlamıştır. Dublaj yaptığı bu süre zarfında, Yul Bryner ve John Wayne gibi sanatçıların seslendirmesini uzun yıllar boyunca sürdürmüştür.Özellikle Yul Bryner’ı çok başarılı bir şekilde seslendirmiştir.

Vala Önengüt, sesinin bas olan tonundan faydalanır. Bu sayede Devlet Operası’na korist olarak girer. Çok önemli operalarda tanınan sanatçıların arasında bas partisyonlar okur. İstanbul Oda Tiyatrosu’nu kurar. Kurduğu bu tiyatroda Nazım Hikmet’in yazmış olduğu eserlerden biri olan İnek adlı oyunu sergiler. Bu sayede pek çok turne yapar. Daha sonra birçok bulvar oyunu ve tiyatrolar kurar. Bu sayede hem tiyatrolarını sergilemeye devam eder hem de pek çok turne yapma fırsatı bulur.

Genco Erkal’ın Dostlar Tiyatrosu’nda, iki sezon kadar da sahne almıştır. Daha sonra İstanbul Devlet Tiyatroları’nda misafir olarak görev almaya başlamıştır.  Vala Önengüt hayatı boyunca oldukça fazla eserde seslendirmeler yaparak, günümüzde tanınmış olan sanatçılar arasına girmiştir.

1996 yılında ise vefat ederek bu dünyadan ayrılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir