Genel

Ümit Yaşar Oğuzcan Kimdir?

29 Eylül 2020

22 Ağustos 1926 yılında doğmuştur. Mersin’in Tarsus ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Akdeniz’in o sıcak ikliminde doğan Oğuzcan, gerçekten çok sıcakkanlı ve içten bir insandı. Çocukluk yıllarında ise birçok sakatlık ve kaza yaşadı. Aslında çocukluğu ve gençliği oldukça fazla şanssızlıkla doluydu.

Babasının memur olmasından dolayı da şehir şehir dolaşmak zorunda kaldı. Eskişehir’de İlkokulu bitirdi. Ortaokulu ise Konya’da bitirdi.

1946 senesinde ise Eskişehir Ticaret Lisesi’nden mezun oldu. Liseyi bitirdikten sonra Türkiye İş Bankası’na girdi. Burada bankacı olarak işe başladı. Çalıştığı zamanlarda İstanbul, Adana, Ankara gibi şehirlerde de iş hayatına devam etti.  Kısa bir süre ise Yapı Kredi Bankası’nda da çalıştı. Daha sonra İstanbul Akbank Genel Müdürlüğü’ne atandı. Burada Krediler İkinci Müdür’ü olarak işe başladı.

Çalışma hayatında, hizmetinin otuzuncu senesini doldurduktan sonra emekliye ayrılmak istedi. O zamanlar Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Ama 1977 yılında ise kendi isteği altında emekliye ayrıldı. Daha sonra bir sanat galerisi kurmak istedi. Açmış olduğu bu sanat galerisine kendi adını verdi.

İş hayatına devam ederken bir yandan da şairlik hayatına da atılmak istedi. Bu sayede yeni şiirler ve farklı pek çok eser yazdı. Şiir hayatına ise 1940’lı yıllarda başladı. Bu zamanlarda ise Yedigün şairleri topluluğu vardı. Bunların arasına dahil olan Oğuzcan 1975 yılına kadar toplamda 50 tane eser vermiştir. Bu eserleri arasında antoloji kitapları, şiir kitapları, düz yazı kitapları gibi eserler bulunmaktaydı. Aslında Ümit Yaşar şiir hayatına anne ve babasının desteği ile başlamıştır. Annesi de dönemin ünlü şairlerinden olan Faruk Nafiz Çamlıbel’in tüm şiirlerini ezberlemişti. Ümit Yaşar da Çamlıbel’den aldığı ilham sayesinde şiirlerinde aşk, ayrılık, özlem gibi melankolik konular işlemiştir. 1973 yılında ise oğlunun ölümü üzerine boşluğa düşmüştür. Bu yüzden şiir çalışmaları daha çok ölüm, acı gibi temalara bürünmüştür de diyebiliriz.

 Ümit Yaşar Oğuzcan bu eserleri sayesinde de günümüzde oldukça bilinen bir şair olarak yer edinmiştir. 4 Kasım 1984 yılında ise yaşadığı bu hayata veda etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir