Genel

Ülkü Uluırmak Kimdir?

28 Eylül 2020

Gerçek ismi Ülkü Alçora’dır. 10 Eylül 1939 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Ülkü Hanım yazılarında genellikle Uluırmak soyadını kullanmayı tercih etmiştir. Başka eserlerinde ise Kozan imzasını da kullandığı zamanlar olmuştur. Ülkü Uluırmak ilkokulu ve ortaokul öğrenim hayatını Kozan’da tamamlamıştır. Daha sonra liseyi okumak için Ankara’ya gitmiştir. Burada Ankara Kız Lisesi’nde eğitimini tamamlamıştır. Üniversite hayatını ise Ankara Üniversitesi’ne giderek devam ettirmiştir. Aslında Fransız Dili ve Edebiyatı mezunudur. Lise zamanlarından itibaren özellikle Çocuk Esirgeme Kurumu’nda çocuklara liderlik görevini üstlenmiştir. Spor Toto Genel Müdürlüğü’nde bir dönem memur olarak çalışmıştır. Bunun yanı sıra Telefon Başmüdürlüğü’nde de memur olarak görev yaptı.

Ankara Radyosu 1963 senesinde sınav açmıştır. Bu sınava giren Ülkü Uluırmak, sınavı kazanmıştır. Daha sonra ise radyoda prodüktör olarak çalışmaya başlamıştır. 1973 yılına geldiğinde ise TRT Ankara Televizyonu’na geçiş yaparak işine orada devam etmiştir. Burada çalıştığı zamanlarda çok fazla oyun, kültür, sanat programları gibi programlar hazırlamıştır.

Yazmış olduğu ilk şiiri 1958 yılında yayımlandı. Çağrı dergisi adında bir dergide yayımlanmıştır. Ozamanlar bu dergi Konya’da var olan bir dergiydi. Daha sonralarda ise şiirleri birçok başka dergilerde de yayımlanmaya devam etti. Ülkü Uluırmak şiirlerinde ölçü olarak serbest ölçü kullanmayı tercih etmiştir. Yaşama sevinci, ölüm, ıstırap gibi değişik konuları şiirlerinde işlemiştir.

1990 yılında ise yazmış olduğu hikayeleri bir araya getirdiği kitaplar yazmıştır. Kitap ve şiirlerinin yanı sıra da biyografik çalışmalar da hazırlamıştır.

20 sene kadar çalıştıktan sonra 1983 yılında emekliye ayrıldı. Emekliliğini geçirmek için İstanbul’a yerleşmeye karar verdi. İstanbul’da yayınevlerinde ise redaktörlük, editörlük yapmaya devam etti. Aslında emekli olmasına rağmen yine çalışmaya devam etmiştir. Bu çalıştığı süre içinde de TRT İstanbul Radyosu ve Televizyonu’na da içerikler hazırladı.

14 sene aradan sonra artık gerçekten emekli olmaya karar verdi. Bu yüzden Antalya’ya taşındı. Bu zamanlar içerisinde ise birçok eser yazdı ve yazmaya da devam ediyor. Ülkü Uluırmak şu anda ise Datça’da yaşamaya devam ediyor. Ülkü Hanım evli ve bir çocuk sahibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir