Genel

Ülkü Tamer Kimdir?

28 Eylül 2020

Ülkü Tamer’in doğum yılı, 20 Şubat 1937’dir.Güneydoğu Bölgesi’nde bulunan güzel illerimizden bir tanesi olan Gaziantep’te doğmuştur.  Şair, çevirmen ve gazetecilik gibi pek çok mesleği icra etmiştir. 1950 yıllarında ortaya çıkan İkinci Yeniler akımının da temsilcilerindendir. Ülkü Tamer hayatı boyunca yetmişten fazla kitap çevirisi yapmıştır.

Çocukluğunu Gaziantep’te geçirmiştir. İlkokulu da bu şehirde okumuştur. Ortaokul öğrenime ise İstanbul’da devam etmiştir. Daha sonra Lise hayatına devam etmiştir. Liseyi öğrenimini ise Robert Koleji’nde tamamladı. Ülkü Tamer, bu yıllarda şiir ve edebiyatla da ilgilenmekteydi. Hatta lise zamanlarında şiirleri belli edebiyat dergilerinde yayımlanmaya başlamıştı. Ülkü Tamer’in yazmış olduğu ilk şiir 1954 senesinde yayımlanmıştır. İlk kez, bu şiir Kaynak isimli dergide yayımlandı.

Sonlarda ise öğrenim hayatına devam etmek isteye Tamer Gazetecilik Enstitüsü’ne girdi. 1964-1968 yılları arasında kısa bir zaman da olsa oyunculuk yaptı. Danışman ve editör olarak Milliyet Yayınları’nda da çalıştı. Uzun bir süre yayıncılık ve çevirmenlik yaptı. 

Ülkü Tamer 1959 yılında ise ilk şiir kitabı olan Soğuk Otların Altında adlı kitabını piyasaya sürdü. Bu yıllarda ortaya çıkan bir akım da vardı; İkinci Yeni şiir akımı. Bu akıma katılarak öncülerinden biri oldu. Bu şiir akımında ise kendine has sade söylemleriyle ilgi çekmişti. Şiirlerinde ise genelde acı ve beşerî trajediler dile getiriliyordu. 1970’li yıllarda ise toplumsal duyarlılık kavramı ortaya çıktı.

Bu zamana kadar çeşitli zamanlarda yayımlamış olduğu toplamda 7 kitabı da tek bir eser haline getirmeye karar verdi. Bu eserleri Yanardağın Üstündeki Kuş adlı kitapta topladı.  1991 yılında ise 4 farklı öykü içeren öyküleri tek bir kitap halinde Alleben Öyküleri adlı kitapla beraber yayımladı.  Oyunculuk zamanlarında yaşamış olduğu anıları barındıran bir kitapta yayımlamıştır.

Yaklaşık 30 ve üzeri oyun çevirisi yaptı. Çevirdiği bu oyunların büyük bir çoğunluğu ise tiyatro sahnelerinde sergilendi. Hayatı boyunca yapmış olduğu bu ilerden dolayı da pek çok farklı ödül kazandı. Bu kazandığı ödüllerden bir tanesi de Mitologya çevirisi ile kazandığı TDK ödülüdür.

1 Nisan 2018 senesinde ise Bodrum’da bulunan evinde hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir