Genel

Ulaş Başar Gezgin Kimdir?

28 Eylül 2020

Ulaş Başar Gezgin çevirmen, yazar, şairdir. 25 Mayıs 1978 yılında İstanbul Alibeyköy’de doğmuştur. Akademisyen- yazardır. İlkokul öğrenimini Sokullu Mehmet Paşa Okulu’nda tamamladı. Daha sonra 1989 yılında Darüşşafaka’nın giriş sınavına girerek sınavı kazandı. Burada parasız ve yatılı bir şekilde okumaya hak kazandı. Lise hayatını da Darüşşafaka Lisesi’nde tamamladı. Daha sonralarda ise Boğaziçi Üniversitesi’nde, Psikolojik ve Rehberlik Danışmanlık Bölümü’nü bitirdi. 2000 yılından 2002 yılına kadar araştırma görevlisi olarak çalıştı.

2 sene burada çalıştıktan sonra almış olduğu Psikoloji eğitiminden sonra Tayland’da Fen Bilgisi öğretmenliği yapmaya başladı.  ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nde ise 2003 yılında başlayıp 2006 yılında tamamlamış olduğu doktora tezine sahiptir. Bu tez Türkiye’de bilişsel bilimler alanında verilen ilk doktora tezi olma özelliğine sahiptir.

2004 yılında ise Cantebury Üniversitesi tarafından İnsanbilim Doktora Bursu’na layık görüldü. Bu şekilde Yeni Zelanda’da Doktora eğitimine başladı. Bu üniversitede Antropoloji ve Sosyoloji üzerine doktora eğitimi aldı.

Çeşitli yükseköğretim kurumunda insanbilim, bilişsel bilimler gibi alanlarda ders vermiştir. Sonzamanlardaki akademik çalışmalarında ise daha çok Asya ekonomileri ve Asya’nın bölgesel olarak bütünleşme çalışmaları üzerine ağırlık vermiştir. Şu an Avustralya’da bir üniversitede İktisat dersleri vermeye devam ediyor. Evrensel Gazetesi’ne de Asya ve Pasifik hakkında köşe yazıları yazmaya devam ediyor.

Gezgin’in ilk kitabı İspanyolca dilinde çeviri yapmış olduğu Kartal mı Güneş mi adlı şiir kitabıdır. 2000 yılında yayımlanmıştır. Yayımlanan bu kitap düz yazı-şiir şeklinde bir kitaptır.Bu zamanlarda çeviri şiirleri ve öyküleri de Gençlik Kitapevi Ödülü’ne layık görüldü. Bu yarışmada ikincilik ödülü kazanmıştır.

Daha sonradan yayımlandı. Bu zamana kadar yayımlanmış olarak bulunan eser sayısı 100 tanedir. Bunların bir kısmı e-kitap şeklindedir. Bir kısmı ise kitap şeklinde yayımlanmıştır. Tür olarak; şiir, deneme, öykü, ders kitabı, çeviri şiir gibi pek çok çeşitli kitaba sahiptir.  Şu an yayımlanmamış olan 100’ü aşkın bestesi de vardır. Çalışmalarının bir kısmı 12 dile çevrilmiştir.

Ulaş Başar Gezgin, Malezya, Vietnam, Tayland ve Türkiye’de yaklaşık olarak 19 yıllık bir ders verme deneyimine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir