Genel

Uğur Işılak Biyografisi: Uğur Işılak Kimdir?

27 Eylül 2020

Işılak, hem bir ses sanatçısı hem bir besteci hem bir şair ve bunlarla beraber hem de sunucu ve siyasetçidir. Çok fazla alana yönelen ve kabiliyeti bulunan Işılak, her bir alanda başarılı olmayı da başarmış bir isimdir. Işılak’ın yirmi yıllık bir profesyonel müzik hayatı vardır. Bu yirmi yıllık müzik hayatı içerisinde yaklaşık dört yüze yakın eseri bulunur. Ayrıca yaklaşık otuz yıldır Türkiye, Amerika, Avrupa, Orta Asya ve Avustralya üzerinde kültür ve sanat etkinliklerine devam etmiştir. Ayrıca yirmiyi aşan sayıda albümü bulunur.

Işılak, bu doğrultuda 2015 Haziran Türkiye genel seçimlerinde meclise de girmiştir. Ancak 1 Ocak 2015 tarihinde tekrarlanan seçimlerde Işılak, milletvekili adayı olamamıştır. Hatta siyasete dair yaptığı bir konuşma sırasında şu sözleri ifade etmiştir: “Ben hayatımın hiçbir dönemi içerisinde solcu olmadım. Ama sağcıyım da demedim. Kendimi sağcı şeklinde de tanımlayamam. Çünkü sağcılık gibi cılız bir terimin içerisine sıkışıp kalmak istemiyorum”.

Uğur Işılak Biyografisi: Uğur Işılak Kimdir? Hayat Hikâyesi Nasıldır?

Uğur Işılak, 1971 15 Kasım tarihinde Almanya’nın Velbert kentinde dünyaya gelmiş bir isimdir. Baba adı Ahmet ve anne adı Arife olarak bilinir. Aslında Şereflikoçhisar Ankaralı’dır. Ancak daha sonrasında ailesi ile beraber Gelsenkirchen şehrine taşınır. Çocukluk döneminde şairlere ve şiirlere olan ilgisi sebebiyle ilk şiirlerini sekiz yaşlarında kaleme almaya başlar.

Bağlama çalmada ustalaşması ile beraber genel olarak halk edebiyatı tarzında kaleme aldığı şiirlerini, on üç yaşındayken besteleme başlar. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Almanya’da bitirdikten sonra İstanbul şehrine yerleşir. Ayrıca üniversite tahsili de Konya/Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde görmüştür. Bunun dışında bir de Açıköğretim’den İktisat Fakültesi’ni okur. Bir de Işılak, Fatih Üniversitesi Edebiyat Öğretmenliği Bölümü’ne gitmiştir.

Uğur Işılak Biyografisi: Uğur Işılak Kimdir? Müzik Kariyeri Hakkında…

Işılak, 1987 yılına gelindiğinde ilk çalışmasını yapmış ve müzik hayatına profesyonel olarak ilk adımlarını atmıştır. Avrupa’nın sayısız yerinde konserler vermiştir. 1990 senesinde Almanya’da kendine ait bir müzik stüdyosu kurmuş ve burada tonmaisterlik ve aranjelik yapmaya başlamıştır. İlk solo albümü ise 1993 senesinde “Kim Kime Dum Duma” ile beraber müzik piyasasına girmiştir. 1998 tarihinde ise Türkiye’ye geri dönmüş ve çalışmalarına burada devam etmiştir. Aynı yıl içerisinde İstanbul üzerinde “Divan Müzik” adındaki şirketini kurmuştur. Işılak, 2001 senesinde “Yıldırım Gibi” isimli albümünü çıkarmış ve buna ek olarak 8 hafta boyunca “Uğur Işılak’la Ozanca” adıyla kendi televizyon programını sunmuştur.

Işılak, 2008 ile 2010 seneleri arası ATV Avrupa kanalında düzenli olarak 32 hafta sürmüş olan “Uğur Işılak’la Yıldırım Gibi” adındaki programı hazırlamış ve sunmuştur. Daha sonrasında ise Işılak, “Söz Pazarı” ve “Yeni Şeyler Söylemek Lazım” adındaki programların sunuculuğunu üstlenmiştir. 2002 yılına gelindiğinde ise “Ben Ağlarsam Kıyamet Kopar” isimli albümünü çıkarmıştır. TRT, 360tv ve ATV kanalları başta olmak üzere pek çok ulusal kanal üzerinde kültür-sanat temalı program sunmuştur. Ayrıca Işılak’ın Mehmet Akif Ersoy’dan, Necip Fazıl Kısakürek’ten, Fatih Sultan Mehmet’ten Kanuni Sultan Süleyman’dan ve Yavuz Sultan Selim’den ve daha pek çok edebiyat tarihine ismini yazdırmış şair ve ozandan sadeleştirmeler yaparak derlediği şiirleri bestelemiş ve bu bestelerle dolu albümler çıkarmıştır.

Uğur Işılak Biyografisi: Uğur Işılak Kimdir? Müzik kariyeri hakkında Işılak’ın yapmış olduğu pek çok kültürel çalışmalar sonucunda bir çok ödül kazandığını da söylemek gerekiyor. Ayrıca Işılak, 2012 senesinde Necip Fazıl’ın şiirlerinden oluşan bir albüm çıkardığını ve bu albüme “Üstad” ismini verdiğini de belirtelim. Yine bununla beraber Ak Parti için yapmış olduğu seçim şarkıları vardır. Bu şarkılar arasında şunlar yer alır: Haydi Anadolu (2002), Herşey Türkiye İçin (2008), İnandık Hakka (2014), Dombra (2014) ve Söyle Var Mısın (2015). Ayrıca Işılak, 2002 senesinde CHP için yurt gezilerine dair Haydi Anadolu şarkısını yazmış ve bestelemiştir.

Uğur Işılak Biyografisi: Uğur Işılak Kimdir? Albümleri Nelerdir?

Işılak müzik kariyeri dışında siyasi adımlar da atmış bir isimdir. Bu doğrultuda yazıp bestelediği pek çok seçim şarkısı olmasının yanı sıra kendi bizzat siyasete de atılmıştır. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılmış olan Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi üzerinden İstanbul 3.bölge milletvekili olmuştur. Ayrıca 1 Kasım 2015 tarihinde yenilenen Türkiye genel seçimlerinde ise milletvekili olamamıştır. Sanat hayatı içerisinde pek çok albümü sevenlerine ulaştıran Işılak’ın eserleri arasında şunlar yer alır:

 1. (1996) Duy Sesimi,
 2. (1998) Dönen Alçak Olsun,
 3. (2000) Söyleyeceklerim Var,
 4. (2001) Yıldırım Gibi,
 5. (2002) (Single) Haydi Anadolu,
 6.  (2002) Ben Ağlarsam Kıyamet Kopar,
 7.  (2004) Kalabalık Yalnızlara & Ozanca,
 8. (2005) Kalabalık Yalnızlara,
 9. (2006) Sil Baştan,
 10. (2007) Aşkın Cenazesi Var,
 11. (2008) Siizn Gibi Değilim,
 12. (2009) Artık Geç Oldu,
 13. (2011) Miras 1,
 14. (2012) Üstad,
 15. (2013) Makam-ı Sultan,
 16. (2014)Akifçe,
 17. (2015) 2 CD 2 Kalem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir