Genel

Turgay Fişekçi Kimdir? Turgay Fişekçi’nin Biyografisi

23 Ağustos 2020

Turgay Fişekçi, 1 Ocak 1956 yılında Balıkesir’de dünyaya gelen Türk asıllı bir şairdir. İlk ve ortaokul eğitimini Balıkesir’de tamamladı. Daha sonra ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudu ve buradan mezun oldu.  Okuldan mezun olduktan kısa bir süre sonra avukatlık yapmaya başladı. Ancak çok geçmeden yayıncılık işine başladı. Bu süreçte farklı farklı gazete ve dergilerde düzeltmen, teknik sekreter ve redaktör olarak yer aldı. Küçüklüğünden beri şiir yazan Fişekçi, şiirlerini bu dönemde çeşitli dergilerde yayımlamaya başladı. Bu dergiler ise; Sanat Emeği, Türkiye Yazıları dergileridir. Aynı zamanda bir dönem Sanat Emeği dergisinin yayın yönetmenliği işini de üstlendi.

Cumhuriyet Gazetesinde haftalık yazılar kaleme almaya başlayan Turgay Fişekçi, bu sayede pek çok kişi ve kitle tarafından tanınmaya başladı. Sonraki dönemlerde ise uzunca bir süre Adam Yayınlarında çalışmaya başladı. Mehmet Fuat’ın ölümünün ardından Adam Sanat dergisinin genel yayın yönetmenliğine getirildi. Buradan da ayrıldıktan sonra kendi dergisi olan Sözcükler adında bir dergi yayımladı. Yazdığı eserleri burada yayımlamaya devam etti.

Karda Işıltılar adındaki ilk kitabı sayesinde Akademi Şiir Başarı Ödülünü Murathan Mungan ve Ozan Telli ile paylaşarak ilk ödül deneyimini de yaşamış oldu. Sonraki dönemde ise Sevgi Bağları eseri ile birlikte Behçet Necatigil ve Halkevi Şiir Ödüllerine sahiplik yaptı. Dip Sevgi adlı kitabıyla çıkardığı şiirleri ile birlikte Behçet Aysan Şiir Ödülünü kazandı. Son olarakTurgay Fişekçi, Kumral Gökkuşağı adlı kitabı ile birlikte Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülüne layık görüldü. Aldığı ödüller ile edebiyata daha çok sarıldı ve daha fazla eserler kaleme almaya başladı. Aynı zamanda bu süreçte de döneminde oldukça ünlü bir şair oldu ve yazdığı eserler ilgi görmeye başladı.

Eserler

Şiir:

  • Kuşkuluyum Yaşadığımdan
  • Yitik Bahar
  • Sevgi Bağları
  • Kumral Gökkuşağı

Deneme:

  • Arı Bakış

Antoloji:

  • Türk Yazınından Seçilmiş Umut Şiirleri
  • Türk Yazınından Seçilmiş Doğa Şiirleri (Nazar Büyüm ile birlikte)

Biyografi:

  • Nazım Hikmet: Sevdalara Doyulmadı

Çeviri:

  • BertoltBrecht’in Bütün Şiirlerinden Seçmeler

Körler Alfabesi / HansMagnusEnzensberger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir