Genel

Suzan Emine Kaube Biyografisi: Suzan Emine Kaube Kimdir?

16 Eylül 2020

Suzan Emine, 1942 yılında İstanbul’a bağlı olan Pendik ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Suzan Emine, farklı sanat yeteneklerine sahip bir şahsiyet olarak karşımıza çıkar. Kaube, hem Tatar kökenli bir Türk hem de Alman kökenli biri olarak romancı, ressam ve şair kimlikleri ile bilinen biridir. Lise öğrenimini İstanbul şehrinde Erenköy Kız Lisesi’nde tamamlamış ve mezun olmuştur.

Suzan Emine, liseden mezun olduktan sonra bir üniversite öğrencisiyken Alman bir mühendis ile tanışır ve 1964 yılında onunla evlenerek Almanya’ya gider. Öncelikle Ulm ve Berlin’e yerleşen Suzan Emine, daha sonrasında Hamburg’a yerleşmiştir. Suzan Emine, Hamburg’da olduğu sürede tekrar üniversite tahsiline devam eder ve pedagoji, politika ve sosyoloji okur.

Ayrıca Almanya’dayken Türk çocuklarına Matematik ve Almanca öğretir; onların lise ve üniversiteye hazırlanmasını sağlar. Alman öğretmenler ile beraber IPTS Enstitüsü’nde doçent olup, kültür farkı ve lisans üzerinde Türkçe dersler verir. Daha sonrasında ise bu tez, üniversitenin gazetesinde yayımlanır.

Suzan Emine Kaube Biyografisi: Suzan Emine Kaube Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Suzan Emine hem bir şair ve romancı hem de aynı zamanda ressam bir sanatçı olduğu için farklı farklı sanat dallarında yapıtlar ortaya koymuştur. Almanya’da öğrenci yetiştirdiği dönem içerisinde öğrencileri azalmaya başlayınca Kaube, kendini bu kez de yazıya verir. Bu doğrultuda Avrupa Edebiyat Ödülü almaya layık görülür. Resim dersleri de almış olan Suzan Emine, bu dersleri meşhur ressamlardan almıştır.

Suzan Emine Kaube, resim sergilerini Almanya ve Türkiye üzerinde defalarca tekrarlamıştır. En çok çalışmış olduğu alanlar ise soyut, postmodern ve kolaj teknikleri olarak ifade edilebilir. Hâlâ evli ve iki evlat sahibi olan anne Suzan Emine, öykü, şiir, roman gibi farklı edebi türlerde eserler vermiştir. Suzan Emine Kaube’nin öykü, şiir ve roman türünde vermiş olduğu edebî eserleri şu şekilde sıralanabilir:

Şiir Kitapları:

-Uyuyan Göl: Türkçe basılmıştır.

-Heimlich und kühl: Almanca basılmıştır.

Romanları:

-Turkuvaz Kanatlılar: Türkçe basılmıştır.

-Auf türkisgrünen Flügeln: Almanca basılmıştır.

Öyküleri:

-Tanz im Westwind: Almanca basılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir