Genel

Sunay Akın Kimdir? Sunay Akın’ın Biyografisi

15 Eylül 2020

12 Eylül doğumlu olan Akın; Ailesi onun daha iyi bir eğitim alması ve mesleki kariyerinin daha bilinçli bir şekilde planlaması için İstanbul’a gelmiş adeta eğitim seferberliği başlatmıştır. Bu süreçte Akın; İstanbul Haydarpaşa Lisesinde lise öğrenimini tamamlamış; İstanbul Üniversitesi’nde okumuştur. Fiziki Coğrafya Bölümünden mezun olmuştur. İlk şiirini kendi ağzından edinilen bilgilere göre anne babasının odasında bulunan elbise gardırobundaki boş duran tek askılığa yazar ve üşüyor musun? Diye soru sorarak yazmıştır. Bu bilgi ile daha çocukken edebiyata olan ilgi ve merak başlamıştır. 1984 yılında ise bir sobanın içinde kütürdeyen odunu anlatarak adeta tasvir eder. İlk eseri Makiler adındadır. Bu kitabın adını Cemal Süreya koyarak adeta kitabın fikir babalığını yapmıştır. Bu kitap sonrası Antik Acılar, Kaza süsü, 62 Tavşanı şiirleri izler. Yazar artık yazdıkça başka diyarlarda dolaşan usta yazar olma yoluna çoktan koyulmuştur.

Aldığı Ödüller Ve Yazar Akademik Yolculuğu Başarısı

1987 yılında Halil Koca göz Şiir ödülünü Noktalı Virgül dosyası ile alır ve artık ardı arakası kesilmeyen ödülleri bir bir başarı arşivine eklemeye başlar. Daha sonra 1990 yılında Orhon Murat Arı burnu Şiir Ödülünü Makiler şiiri ile alır ve eserleri merakla takip edilmeye ilgi ile okunmaya başlar.Sunay Akın; Başarısında büyük ivme kateden şair ve yazar aldığı ödüllerle adeta yeniden dirilmiştir. Anlık ilham özelliği ve kısa olan şiirleri Orhan Veli’nin şiirlerindeki bazı özelliklere benzetilmektedir. Sunay akın bu özelliğini günümüze uyarlayarak başarı ile sürdürmektedir. Şiirlerinde dil oyunları, alaycılık, şaşırtma çocuklar ve hüzün şairin adeta edebi profilini çeken, resmeden özelliğinin üslup niteliklerini oluşturmaktadır. Sunay akın başarılı kariyerine Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde, ders vermiştir. Ayrıca Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde 5 yıl boyunca ders vererek kariyerinde öğretim üyeliği görevi ile yeniden gündeme gelmiştir. Bu okuldan hem de ders alan Akın; kazandığı bu deneyimle de tek kişilik oyunlar hazırlayıp oynamaya başlamıştır.

Türkiye’nin çok sayıda merkezinde yerli ve uluslararası çapa Frankurt, Nürnberg ve Londra’da tek kişilik oyunlar sergileyerek adeta görenleri şaşırtmakta oyunları ilgiyle izlenmektedir. Hala İki Kitap Bir Heves adlı gösterisinin sunmaya devam emekte, giderek daha çok merakla takip edilmektedir. TRT 2, CNN Türk ‘te ‘’, ‘’Stüdyo İstanbul’’, ‘’İzler’’ ,’’Akşama Doğru ‘’, ‘’5N 1K’ gibi kültür sanat zengin içerik programları ve belgeselleri hazırlayarak topluma geniş katkı, ilgi ve manevi iklim kazandırmaktadır. Sunay Akın ayrıca TV8’de ‘’Gezgin Korkuluk’’  programını özenle hazırlamıştır. Ramazan ayı boyunca Mahya Işıkları adlı programı hazırlayıp sunarak profesyonel bir yazar sunucu özelliği göstermektedir.

Şiirlerinden Bazıları

 1. Alacak
 2. Beceriksiz
 3. Antik
 4. Ayrılık
 5. Aile Boyu
 6. At Kokusu
 7. Barış
 8. Bir Araya
 9. Alfabe
 10. Çukur,
 11. Dudak Payı
 12. Asansör
 13. Böcek
 14. Ama ölüm
 15. Beyaz 
 16. 62 Tavşanı
 17. Beyaz Perde
 18. Beyaz Adam
 19. Kova Kaleci (Sivas Katliamı anısına )
 20. Ayna Oyunu
 21. Bulut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir