Genel

Süleyman Arif Emre Biyografisi: Süleyman Arif Emre Kimdir?

16 Eylül 2020

Süleyman Arif, 1923 yılında Adıyaman’ın Besni ilçesinde dünyaya gözlerini açmış bir şahsiyettir. Süleyman Arif’in ölüm tarihi ise kayıtlara 21 Temmuz 2019 tarihi olarak geçmiştir ve Türkiye’de İstanbul şehrinde hayata veda etmiştir. Süleyman Arif Emre hem bir siyasetçi kimliği ile hem de bir şair kimliği ile tanınmış ve bilinmiş bir isimdir.

Süleyman Arif, lise öğrenimini Ankara Gazi Lisesi’nde okumuş ve buradan mezun olmuştur. Ardından üniversite tahsili için 1944 senesinde Ankara Üniversitesi bünyesinde Hukuk Fakültesi’ni bitirir. Çalıştığı işler arasında serbest avukatlık, Diyanet İşleri Başkanlığı, Ankara Defterdarlığı, 2.Dönem Adıyaman Milletvekilliği ve bunların ardından ise 4, 5, XX. Ve XXI.Dönem İstanbul Milletvekilliği ve de Devlet Başkanlığı görevleri yer alır. Ayrıca evli ve dört çocuk babası olan Süleyman Arif, Türkiye siyasi yaşamının ortalama son elli senesine tanıklık etmiş bir isimdir.

Süleyman Arif Emre Biyografisi: Süleyman Arif Emre Kimdir? Siyasi Hayatı Nasıl Geçmiştir?

Süleyman Emre, Millî Nizam Partisi bünyesinde kurucu genel başkan görevindeydi. Sonrasında Millî Selamet Partisi’nin kurucu üyesi oldu. Türkiye’nin siyasi yaşamının ortalama son elli senesine şahitlik etmiş olan Süleyman Arif, 1956 senesinde Hürriyet Partisi’nde siyasi hayatına başlamıştır. 1961 senesine gelindiğinde ise Yeni Türkiye Partisi bünyesinde devam eden Süleyman Arif, asıl hizmetini de Millî Görüş Hareketi’nin güçlü temellerini atmak ile yapmıştır. 12 Eylül 1980 tarihinin ardından tutuklanmış ve Mamak Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yargılanmıştır. Ancak beraat etmiştir.

Erbakan liderliğinde kurulmuş olan Millî Nizam Partisi için programı hazırlamış, bu partinin kapanmasının ardından Millî Selamet Partisi’ni kurmuş ve başkanlığını yapmıştır. Daha sonra ise Refah Partisi, ardından Fazilet ve Saadet Partisi yönetimlerinde görev almıştır. Toplam beş dönem boyunca milletvekilliği yapmış olan Süleyman Arif, “Siyasette Otuz Beş Yıl” adlı kitabı ile hatıralarını belgelemiş ve yayınlamıştır.

Süleyman Arif Emre Biyografisi: Süleyman Arif Emre Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Süleyman Arif, “Siyasette Otuz Beş Yıl” adlı kitabı ile hatıralarını belgelemiş ve yayınlamıştır. Sonra tüm şiirlerini ise “Suların Şarkısı” adlı kitapta bir araya getirmiş ve yayımlamıştır. Diğer bir kitabı ise “Namazın Hayati Özellikleri” isminde yayımlanır.

Süleyman Arif Emre, bir dönem Millî Gazete bünyesinde günlük yazılar kaleme almıştır. Türk siyaset adamlarından biri olan Süleyman Arif, 21 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul şehrindeyken 96 yaşında hayata veda etmiştir. Ancak ölümüne dek hayatı boyunca farklı türlerde eserler kaleme almıştır. Usta şair Bekir Sıtkı Erdoğan, Süleyman Arif Emre ile ilgili olarak şu sözleri ifade etmiştir: “Maalesef, her niyeyse; muhterem dostum Süleyman Arif, avukat oldu, politikacı oldu ama şairliği en sona bıraktı. Halbuki o, her ieyden evvel iyi bir şairdi. O istidada sahip biriydi.” Süleyman Arif Emre aynı zamanda 2017 senesi itibariyle Necmettin Erbakan Ödülleri kapsamında “Onur Ödülü” almayı başarmış bir isimdir. Süleyman Arif Emre’nin farklı türlerde kaleme almış olduğu yapıtlar ise şu şekilde sıralanır:

  • Aşkın Aşkı: Bu kitap 2005 yılında yayımlanmıştır.
  • Suların Şarkısı: Tüm şiirleri, bu kitapta bir araya getirilmiştir.
  • Namazın Hayati Özellikleri: 2012 yılında yayımlanmıştır.
  • Siyasette 35 Yıl: 2015 yılında Süleyman Arif’in siyasi hayatından hatıralarını içeren bir kitap olarak yayımlanmıştır.
  • İdari Yargı Pratik Çalışma Kitabı: 2013 yılında yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir