Genel

Şükrü Erbaş Kimdir? Şükrü Erbaş’ın Biyografisi

23 Eylül 2020

Şükrü Erbaş, 1953 yılında Yozgat doğumlu bir şairdir. İlk ve orta okulu Yozgat’ta okudu. Daha sonra Gazi Üniversitesi Eğitim Enstitüsü Sosyal bilimler bölümüne girdi. Oradan 1978 yılında mezun oldu ve iş yaşamına atıldı. Emekli olduktan sonra aktif olarak şiirle ilgilenmeye başladı. 1993 ve 1999 yılları arasında Edebiyatçılar Derneği’nde yöneticilik görevi de yaptı. Şair yaşamı boyunca yine bunlara benzer birçok edebi oluşumun içinde yer almış ve bu çalışmalara ön ayak olmuştur.

Şairin ilk şiiri, 1978 yılında Varlık Dergisi’nde yayımlandı. 1987 yılında Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü’nü “Yolculuk” adlı şiir kitabıyla kazandı. 1996 yılında Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü’nü “Dicle Üstü Ay Bulanık” şiir kitabıyla, 2002 yılında Ahmet Arif Şiir Ödülü’nü “üç nokta beş harf” şiir kitabıyla, 2005 yılında Ömer Asım Aksoy Şiir Ödülü’nü ise “Gölge Masalı” adlı şiir kitabıyla kazanmıştır. Şair ayrıca edebiyat ve yaşam üzerine denemeler yazdı. 1998 yılında yayımlanan “Gülün Sesi Gül Kokar” adlı kitabı ise düz yazılardan oluşmaktadır.

Edebi Kişiliği

Şükrü Erbaş, kendi söylemini kuran 1980 sonrası şairlerimizdendir. Türk şiirinin en mühim konularından biri olan “şehirli insanın kendine ve topluma yabancılaşması, geleneksellik ve modernize arasına sıkışmış̧ insanların arayışları” temasını şiirlerinde sık sık işlemiştir. Şiirde insanlar; günlük hayatın koşuşturmacası içinde benliğini kaybeden, özüne yabancılaşan kalabalıklar ve kalabalıklar arasında kaybolan ve tek tipleşen olarak karsımıza çıkar.

Eserleri

Küçük Acılar, Yolculuk, Aykırı Yaşamak, Kimliksiz Değişim, Bütün Mevsimler Güz, İnsanın Acısını İnsan Alır, Kül Uzun Sürer, Gülün Sesi Gül Kokar(1998 deneme yazısı), Bir Gün Ölümden Önce, İnsanın Acısını İnsan Anlar, Derin Kesik , Sarkacın Kalbi, Üç Nokta Beş Harf , Yalnızlık Heceleri, İnsan Sevmezse Ölür, Gölge Masalı, Unutma Defteri, Dicle Üstü Ay Bulanık,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir