Genel

Şükran Kurdakul Kimdir? Şükran Kurdakul’un Biyografisi

22 Eylül 2020

23 Mart 1927 senesinde dünyaya gelen, Şükran Kurdakul; Türk şair, yazar ve edebiyat araştırmacısı olarak bilinmektedir. Kurdakul İlköğrenimini İstanbul Şehremini 34. İlkokulu’nda tamamladı. Ortaöğrenimini ise İzmir Karşıyaka Ortaokulu’nda okuyan Kurdakul; Liseöğrenimini İzmir Karşıyaka Lisesi’nde bitirdi. Lise öğreniminin ikinci sınıfındayken okulda Nazım Hikmet kitap ve eser okuduğu gerekçesiyle hakkında dava açıldı. Türk Ceza Kanunun 142. Maddesine aykırı harekette bulunduğu gerekçesiyle yargılanana Kurdakul;1946 yılında dört buçuk ay tutukluluğun ardından serbest bırakıldı. Bu süreçten sonra Şükran Kurdakul; okuldan ayrıldı ve eğitimine devam edemedi.Çalışma hayatına son hız devam eden ürettikçe gelişen yazar; 1946 senesinde İzmir Belediye Encümen Kaleminde daktilo memuru olarak görev yaptı.

 1951 ve 1953 yılları arasında, askerlik dönüşü muhasebe memuru ve Ziraat Bankası Bahçekapı Şubesi’nde depo görevlisi olarak çalışma hayatını sürdürdü. 1951 ve 1952 tarihleri arasında ise yayında bulunduğu Yeryüzü dergisinin Türkiye Komünist Partisi ile ilişkili olduğu gerekçesi ile yargılandı. Türk Ceza Kanunu’nun 141. Maddesini ihlalden iki yıl tutuklu kalan Kurdakul; tutukluluğu bittikten sonra Varlık, Tan, Yeni Gazetede gibi kuruluşlarda düzeltmenlik görevinde çalışarak hayatını yazarak sürdürmeye devam etti. 1963 ve 1968 yılları arasında Türkiye İşçi Partisi’nin yönetim kademelerinde bulunan ve uzun süre kanser tedavisi gören Şükran Kurdakul; 15 Aralık 2004 tarihinde İstanbul’da yaşamını kaybetti. Mezarı halen İstanbul Sarayı Cedit Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Şükran Kurdakul’un Başarılı Edebi Hayatı ve Sanat Geçmişi

Şükran Kurdakul Türk Edebiyat tarihinde hatırı sayılır bir edebi geçmişi olan ve çok sayıda yetkin esere sahip bir yazardır. Kurdakul edebi hayatı boyunca pek çok şiir, yazı ve öykülerini çeşitli dergi ve gazetede yayınlamayı başardı. Fikirler, Kovan, Bilim ve Sanat, Yazko Edebiyat, Yansıma, Çığır, Kaynak İstanbul, Genç Nesil, Milliyet Sanat, Yeni Düşün, Yeni Edebiyat, Çağdaş Eleştiri, Yön, Ataç, Eylem, Beraber, Yeryüzü bu dergilerden bazılarıdır. Cumhuriyet, Akşam ve Yeni Gazete gibi gazetelerde de yazıları çıkan Kurdakul dil işçiliği görevine; yazı yazarak, yetkin eserlerini yayınlayarak büyük bir başarı ile devam etti. Cumhuriyet Gazetesinde birkaç sene köşe yazarı olarak da görev alan Kurdakul’un Çocukluk döneminde kaleme aldığı şiirleri; Maceralar Dünyası, Yedigün ve Çocuk Sesi isimli dergilerinde yayımlandı.

Kurdakulun’un 1943 yılında Tomurcuk isimli bir şiir kitabı çıktı. Şiirlerinde genel olarak kötümser ve karanlık bir hava göze çarpan yazar;1944 yılında kaleme aldığı şiirlerinde bu havayı değiştirerek;  yerini umuda, sevgiye ve yaşama sevincine bıraktı. Yazdığı ilk şiirleri toplumsal gerçekçi bi bakış açsı ile kaleme aldı. Yaşadığı zorlukların Şükran Kurdakul’da yarattığı etki şiirlerinde okunabilmektedir. Hapishane döneminde yaşadığı sıkıntıları, iç hesaplaşmaları ve ruh dünyasını şiirlerine ayna tutarak bu düşselliğini okuyucularına yansıtmayı başardı. Edebiyat araştırmalarında da oldukça başarılı eserler üreten Kurdakul ayrıca; Çağdaş Türk Edebiyatı ve Şairler ve Yazarlar Sözlüğü isminde iki yetkin, başarılı ve önemli esere imza attı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir