Genel

Sırrı Çınar Kimdir? Sırrı Çınar’ın Biyografisi

15 Eylül 2020

Sırrı Çınar, 1964 yılında Ahlat’ta dünyaya gelen Türk şair ve yazardır. İlkokul ve lise öğrenimini Ahlat’ta tamamladı. 1982 yılında, girdiği sınav ile İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünü kazandı ve 1986 yılında buradan mezun oldu. Çalışma hayatına ise okulu bitirdikten sonra, Ankara’da başladı.

Yedek subay olarak askerliğini tamamlayan Çınar, Ankara’da iş hayatına bıraktığı yerden devam etti.  Aynı zamanda, Demokratik kitle örgütlerinde ve siyasi partilerde başkanlık, başkan yardımcılığı, genel sekreterlik gibi çeşitli görevlerde de yer aldı. Demokratik kitle örgütlerinden bazıları ise şu şekildedir; ASİAD, MESANDER – İZİMDER – MİSİAD. Uzun yıllar uluslararası ticaret alanında çalışma hayatı sürdüren Sırrı Çınar, aynı zamanda gençlik günlerinde başlayan çalışmaları ile Kültür ve sanatla ilgili çeşitli çalışmalarda da bulunduğu görülür.

Sırrı Çınar Eserleri                                                      

Sırrı Çınar, televizyon programlarında yer almış ve çeşitli alanlarda eserler vermiş bir sanatçıdır. Çeşitli televizyon programlarına, konuşmacı olarak katıldı ve TV program yapımcılığı ve sunuculuğu yaptı. Aynı zaman da, belli bir dönem radyo programı sundu ve TV program danışmanlığı da yaptı. Bir süre, günlük olarak ulusal bir gazetede köşe yazıları yazdı ve birçok yazısı çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanarak okuyucu ile buluştu.

Sırrı Çınar’ın bazı eserleri aşağıdaki gibidir.

  1. 1993 yılında Serzeniş kitabını çıkardı.
  2. 2004 yılında Gökyüzü Kırpıntıları yayınlandı.
  3. 2008 yılında Düşen kelimeler ve aynı zamanda, 2008 yılında Kan Salkımı adlı dört şiir kitabı yayınlandı.
  4. 2008 yılında Eksik Zamanlar kitabı,
  5. 2008 yılında Ana Kokusu adlı romanı yayınlandı.
  6. 2008 yılında Sorgu adlı deneme kitabını çıkardı.
  7. 2011 yılında İlk Dönemeçte Son aşk adlı romanı yayınlandı.
  8. Parola Suriye, İşaret Türkiye isimli kitabı da ilgi gören eserleri arasında yer alıyor.

Ihlamur, Lamure, Dilge, Temrin gibi edebiyat dergilerinde; öykü ve şiirleri de yayımlanan Çınar’ın ayrıca; Haber Ajanda dergisinde, yaklaşık 6 yıl boyunca devamlı olarak makaleleri yayımlandı. Aynı zamanda, Kültür Ajanda dergisinde de yazıları yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir