Genel

Sina Akyol Kimdir? Sina Akyol’un Biyografisi

15 Eylül 2020

Sina Akyol; 1950 yılında Ankara’da doğdu. Yazın hayatı boyunca eğitimi tam merkezine alarak Gazetecilik ve Halkla ilişkiler Yüksek okulunu bitirdi. Yazarlığa olan hevesi ve aşkı hiç bitmedi. Çeşitli mecralarda yazarlık ve gazetecilik yaptı. Ayrıca çeşitli reklam şirketlerinde yazarlık yapan Akyol TRT’de program yapımcısı olarak çalıştı. Müzik programları düzenledi; Özellikle klasik batı müziği programları hazırlayarak müzikal biliş düzeyinin de ne kadar gelişmiş olduğunu kitlelere kanıtlamayı başardı. İlk eseri ve ilk kitabı 1972 tarihinde yayımlandı.

Yazar kariyerini hızlı adımlarla atan ve zirveye yerleşen Akyol daha sonra Şiirleri Adam Sanat, Dost, Forum Güney, Meltem, Öküz, Varlık, Yansıma, Yazko Edebiyat gibi dergilerde yayınlayarak geniş kitlelere ulaşmayı bildi. Sina Akyol; çok sayıda ödüle imza attı. Ayrıca Akyol’un bazı şiirleri İngilizce, Fransızca ve Yunanca, Bulgarca ve Litvanyaca ‘ya çevrildi.

 Dil bilinci kültürel zenginliği ve bilgi donanım hazinesi ile adeta kendinden sonra gelen yazarlara ve okuyuculara örnek oldu. Sina Akyol 2017 yılında 22.si düzenlenen İzmir Kitap Fuarı’nın onur konuğu olarak çağrıldı. Böylelikle yazarın kalitesi ve nitelikli eserleri çok sayıda okurla buluşturulmuş oldu. TÜYAP tarafından 50. Edebiyat yılında Sina Akyol armağan kitabı hazırlanarak yazara duyulan şükran ve teşekkür adeta perçinlenmiş oldu. 50. Edebiyat yılında Sina Akyol Şiiri paneli düzenlendi ve yazarın vizyoner bakış açısı okurla olan yakın mesafe ilişkisi daha da zengin bir içerik boyutu kazandı. Bu arada 20’leren Günümüze Sina Akyol Şiiri İçin Dipnotlar söyleşisi gerçekleştirildi. Sina Akyol kültürel bilgi birikimi ve medya üzerindeki derin ve kalıcı izleri ile Türk Edebiyatında son derece önemli bir yere sahiptir.

Şiirleri

 1. Su Tadında
 2. Avluda
 3. Yetinmek Sevindiriri
 4. Vadedimveylaya
 5. Meğer Söz Gümüş
 6. İkindi Kitabı
 7. Lokman’la Geçen Şen Günlerim
 8. Haytalarla Hatmiler
 9. Salyangoz İlmi
 10. Sütun Huyu
 11. Şükür, İnce Yurt!
 12. Ayda Tümör İzleri
 13. Bir Çiçek Dağına
 14. Olmanın Halleri
 15. Meğer Söz Bakır
 16. Kişisel Antologya
 17. İtiraz Ve Teşekkür
 18. Çırıl Ve Çıplak

Deneme: Düzyazdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir