Genel

Sezai Karakoç Kimdir? Sezai Karakoç’un Biyografisi

14 Eylül 2020

Şiirleri ile çok geniş bir kitleye hitap eden Sezai Karakoç 1933 yılında Diyarbakır ilinde dünyaya geldi. Çocukluğunda şehrin birçok ilçesinde yaşadı. İlkokul yılları Ergani ilçesinde geçti ve burada ilkokulu tamamladı. Maraş ve Gaziantep’te yatılı okullarda okuyan Sezai Karakoç, Lise bittikten sonra üniversite eğitimi için ailesi ile sorunlar yaşadı.

Babasının istediği bölüm olan İlahiyat Fakültesi’ni kendisi istemedi. Aile desteği olmadan okul okumanın mümkün olmadığının bilincindeydi. Felsefe eğitimi almak isterken parasız okuma şansı olan siyasal bilgiler bölümüne kaydını yaptırdı. İçinde ukte de kalsa felsefe yerine siyasal bilgiler bölümünü bitirdi. Ankara Üniversitesi’ni 1955 yılında bitirerek diploma almaya hak kazandı. Memuriyetine mezun olduktan sonra başladı. Sonrasında müfettiş olmak isteyerek sınavlara başvurdu. Sezai Karakoç bu sınavı da başarı ile tamamladı. Müfettiş yardımcılığı ünvanını alarak yeni mesleğine başladı. Mesleğinden ötürü yurdun birçok şehrinde görev aldı ve yaşadı. Çoğu şehri görme fırsatı edindi ve bu şehirler onda hep tecrübe bıraktı. Askerliğini yaptıktan sonra yine görevine devam etti. Mesleğinin son zamanlarında yaşadığı sıkıntılar nedeniyle birkaç kez istifa etti fakat mesleğe tekrar döndü. 1973 yılında artık sorunlara dayanamayarak mesleğine veda etti.

Sezai Karakoç’un Edebi Yaşamı

Şiirle ilgisi çocukluğundan beri vardı. Yazdığı şiirler ve yazıları ile kendine has bir üslup oluşturdu ve sadece şiirlerini değil şiire olan bakış açısını da geniş kitlelere duyurdu. Şiire olan bakış açısı Tanzimat öncesi dönemlere bir hayli benzemektedir. ‘Metafizik’ bir durum olarak gördüğü şiir anlayışı cumhuriyet sonrasında kendini pek de göstermez. Bu anlayışı şiirlerine yansıtan birkaç şair olsa da tam olarak Karakoç gibi benimsemezler.

Soyutlama ile şiir oluşturma tekniği aslında Batı anlayışına dayanmaktadır. Bu akımı iyi inceleyen isimlerden bir tanesi olan Sezai Karakoç kendi şiirlerine de başarı ile yansıtmıştır. Bu anlayışı şiirlerine yansıtırken kullandığı dil ile de edebiyat dünyasında önemli bir yerdedir. Modern bir anlatım tekniği kullanarak şiirlerini okuyucu ile buluşturdu. Sezai karakoç sadece şiirlerini değil şiirlerinde kullandığı tekniği de okuyucuları ile paylaştı. ‘Edebiyat yazıları’ adını verdiği bu kitap dizisi ile bu anlayışı merak eden birçok edebiyatçıya da ışık oldu.

Eserlerinde ‘Diriliş’ adını verdiği bir teknik kullandı. Bu teknik ile sadece soyutlamanın yeterli olmadığını ortaya koydu. Soyutlama ve somutlama tekniklerinin birbirini takip etmesi gerektiğini savundu.

Sezai Karakoç’un İlkeleri

 Geleneksel şiir anlayışına yakın da olsa bazı yönleri ile de bu anlayıştan uzaklaştı. Edebiyatta modern dil anlatımının olması gerektiğini savundu. Eserlerini oluştururken bazı ilkeleri de edindi. Ona göre öncelikle şair kendine has bir üslup kazanmalıydı. Özgün olmanın şair olmanın en temel ilkelerinden biri olduğunu savundu. Ortaya çıkan eser tamamen kendisi olmalıydı. Sezai Karakoç bu ilkeye bağlı olarak şiirlerinde her zaman kendisini yansıttı. Diğer savunduğu ilke ise şairin eserini mutlaka yeterli görmesiydi. Ortaya çıkan eserden memnun olmak şairin temel beklentilerinden biri olmalıydı. Memnun olmadığı yerlere müdahale ederek doğru olana yaklaşmalıydı.

‘Diriliş’ sözcüğünü sadece anlayışı ile sınırlı tutmadı ve bu isimle bir dergi çıkardı. Siyaset ile de ilgilenen Sezai Karakoç aynı isimle bir de parti kurdu. 1997 yılında parti bazı koşulları sağlamadığı için zorunluluktan kapatıldı. 2006 yılında ilk büyük ödülünü kazandı ve yeniden bir parti kurma düşüncesi belirdi. Yüce Diriliş Partisi ismi vererek yeni bir parti kurdu ve birçok çalışmaya imza attı. 2011 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen bir ödül kazandı fakat bu ödülü kabul etmedi. Kendi ilkelerinden ve görüşleyen vazgeçmeyen şair hala partisinin çalışmalarını yürütmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir