Genel

Şeref Bilsel Kimdir? Şeref Bilsel’in Biyografisi

21 Eylül 2020

Şair ve yazar Şeref Bilsel 1972 yılında Rize’de dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Rize’de bitirdi, bir süre botanik bilgisi, toprak bilgisi aldı ve Dumlupınar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu. Şiir, deneme ve söyleşi türevindeki yazıları Varlık, Edebiyat ve Eleştiri, Mesele, Radikal Kitap, Özgür Edebiyat, Virgül, Kaşgar, Yasak meyve gibi çeşitli dergilerde yayımlandı.

1996 yılında “Dar Zaman Rivayetleri” 1998 yılında “Alternatif Şiir Yıllığı” ve “Bıldır” isimli eserini yayımladı. Şu ana kadar 4 şiir kitabı yazdı (1996 Dar Zaman Rivayetleri, 2003 Magmada Kış Mevsimi, 2007 Mecnun Dalı, 2013 Dünyanın Külü, 2014  ve yayına hazırladığı 4 kitabı (2008 “Şairin Günah Defteri”,  1998 şiir yıllığı “Bıldır”,  2015 “Karadeniz Kitabı-Yağmurlar Ülkesinde Çocuk Olmak”) “Şiir ve Hayat”, “Şiir Defteri”, ve bulunmakta.

Şair, “Dünyanın Külü” adlı şiir kitabı ile 2004 yılında Cevat Çapan, Ahmet İnam, Hüseyin Ferhad, Şükrü Erbaş ve Doğan Hızlan’dan oluşan jüri tarafından alınan kararla 18. Altın Portakal Şiir Ödülü’nde ödülü almaya hak kazandı ve 6 yıl sonra 2010 yılı Altın Portakal Şiir Ödülü’nde Cevat Çapan, Doğan Hızlan, Orhan Koçak ve Ahmet İnam ile birlikte büyük jüride yer aldı. Son olarak “Yalnız Şiir” adlı çalışmasıyla katıldığı 2016 yılı Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Edebi Kişiliği

Şere Bilsel 2000’ler şiirinin özgün ve önde gelen şairlerinden biri arasında sayılır. Şiirlerindeki en belirgin özelliklerden birisi göze çarpan özgün ve farklı üslup farkı. Şiirlerinde halk şiirinin ses bilgisinden ve ahenk unsurlarından yararlanır. Şair genelde acıklı, duygulu ve trajik temalar yer alır yaratıcı imgeler, çağrışım gücü kelimelerden yararlanır. Dizeler ve sözcükler arasında anlam bütünlüğünün yanı sıra temiz ve akıcı bir dil hakimdir. Şiirlerinin ana kaynağı insan, hayat ve tabiattır. Ayrıca günümüz insanlığın en büyük sorunlarından biri olan savaş ve masum insanların ölümü gibi konuları da yazı ve şiirlerinde konu edindi.

Eserleri

  • “Dar Zaman Rivayetleri”
  • “Magmada Kış Mevsimi”
  • “Mecnun Dalı”
  • “Dünyanın Külü”
  • “Sürgündeki Rüzgâr”
  • “Bıldır”
  • “Şairin Günah Defteri”
  • “Şiir Defteri, Şiir ve Hayat
  • “Karadeniz Kitabı-Yağmurlar Ülkesinde Çocuk Olmak”,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir