Genel

Şemsettin Ünlü Biyografisi: Şemsettin Ünlü Kimdir?

20 Eylül 2020

Şemsettin Ünlü, 1 Eylül 1928 tarihi itibari ile Harput’ta dünyaya gelmiş bir şahsiyet olarak karşımıza çıkar. Şemsettin Ünlü, hem Türk şair hem roman yazarı hem de bir çevirmen olarak bilinen bir isimdir. 1948 senesinde Hava Harp Okulu’nu bitirmiştir. Ardından ise üniversite tahsili için 19868 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi bünyesinde İdari Bilimler Fakültesi’nin Ekonomi İstatistik Bölümü’nü bitirmiştir.

Şemsettin Ünlü, 19848 ile 1970 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli birimlerinde görev almıştır. Albay rütbesine kadar da yükselmeyi başarmıştır. 1953 ile 1954 yıllarında ise Kore Türk Tugayı olmuştur. İlk şiir kitabı olan Yalnızlık isimli kitabı, 1951 yılında Varlık Dergisi’nde yayınlanmıştır. Çağdaş Türk Dili Dergisi bünyesinde ise editör olarak çalışmıştır.

Şemsettin Ünlü Biyografisi: Şemsettin Ünlü Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Şemsettin Ünlü, Yeni Ufuklar, Türk Dili, Adam Sanat ve Çağdaş Türk Dili isimli dergilerde yazılarını, şiirlerini ve denemelerini yayımlama fırsatı bulmuştur.

Şair ve yazar olan Şemsettin Ünlü, “Yukarı Şehir” isminde kaleme almış olduğu romanı ile 1987 senesinde “Orhan Kemal Roman Armağanı” çerçevesinde ödül kazanmayı başarmıştır. Ayrıca 1989 yılı itibari ile de “Toprak Kurşun Geçirmez” isminde kaleme almış olduğu eseri sayesinde “Madaralı Roman Ödülü”ne layık görülmüştür.  Şemsettin Ünlü’nün bugüne dek şiir, roman, deneme ve masal gibi farklı farklı türlerde kaleme almış olduğu kitapların isimleri, yılları ve bazılarının kazanmış olduğu ödülleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Durur Bakar İbrahim: 1977 yılında şiir türünde yayınlanmıştır.
  • Dirlik Düzenlik Türküleri: 1980 yılında şiir türünde yayınlanmıştır.
  • Yukarı Şehir: 1987 yılında roman türünde yayınlanmış ve Orhan Kemal Roman Armağanı kazanmıştır.
  • Toprak Kurşun Geçirmez: 1989 yılında roman türünde yayınlanmış ve Madaralı Roman Ödülü kazanmıştır.
  • Yüz Uzun Yıl: 1993 yılında roman türünde yayınlanmıştır.
  • Büyülü Değirmen: 1998 yılında masal türünde yayınlanmıştır.
  • Eksi Beş Kelaynak: 1999 yılında deneme türünde yayınlanmış ve Kültür Bakanlığı Cumhuriyetin 75.Yılı Deneme Başarı Ödülü kazanmıştır.
  • İsmet Paşa’nın Ağır Topları: 2003 yılında roman türünde yayınlanmıştır.
  • Romanların Dünyası: 2006 yılında deneme türünde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir