Genel

Selman Cahit Biyografisi: Selman Cahit Kimdir?

14 Eylül 2020

Cahit, 29 Nisan 1963 tarihinde Konya’da dünyaya gelmiştir. Elli altı yıllık yaşamı içerisinde pek çok şiir kaleme almış, hayatını şiire ve edebiyata adamış bir şahsiyettir. Şair, “ilhamın vahyin kırıntısı” olduğunu düşünmekte ve şiirin şaire ait bir şey olmadığını her seferinde dile getirmekteydi. Selman Cahit hem kelimelerle dans eden bir yazar hem mısrâları titreten bir şair hem de bir gazeteciydi. Hayatı boyunca farklı dergiler bünyesinde de görev almış olan Cahit, son yıllarını Yeni Şafak Gazetesi’nin bulmaca sayfalarını hazırlayarak geçirmiştir.

Şiirlerini heyecan ve coşku hissiyle kaleme alan Cahit, hayatı boyunca şiiri birilerine sevdirmek için yazdı. Onun hayat felsefesine göre şiir, bir lokma ekmek bir yudum su kadar elzem bir ihtiyaçtı. Bu yüzden onun âşık sofrasında sıcak aşlar pişerdi; sıcacık bir hisle mısrâlara düşerdi. Hayatı boyunca pek çok nesir tarzında yazılar, denemeler, manzumeler, şiirler ve sözlük çalışmaları kaleme alan Cahit, en güzel şiirleri olan “Sensin” serisini ve “Küçük Ağaca Methiye” eserini, hayatının son yıllarında kaleme almış, ancak kitaplaştırması nasip olmamıştır. Usta şair Cahit’in son yılları kalp rahatsızlığının verdiği türlü sıkıntılarla geçmiş ve şair, 13 Mart 2018 tarihinde kalp krizi sonucunda hayata, sevdiklerine ve ailesine veda etmiştir.

Selman Cahit Biyografisi: Selman Cahit Kimdir? Yaşam Hikâyesinden İzler…

Çalıştığı ve bulunduğu her yerde saygıyla karşılanan Cahit, görünüşü itibariyle de oldukça dikkat çeken biriydi. “Sakal sünnettir.” düşüncesine bağlanan yazar, hayatının neredeyse tamamında Hz.Muhammed (s.a.v.)’in izinden gidebilmek adına sakallarını uzatmıştır. Bununla beraber uzun saçları ve uzun boyuyla heybetli bir görünüşe sahip olan şair, bir kaymakam çocuğu olarak dünyaya gelmişti. Üç kardeşin ortancası olan Cahit’in, Reyhan adında bir ablası ve Adnan Salih adında bir erkek kardeşi vardı. Kaymakam Önal Vasıf Öztaş’ın çocukları olarak üç kardeş, babalarının kaymakamlık görevi sebebiyle Türkiye’nin pek çok ilinde yaşamış; tabiri caizse şehir şehir gezmişlerdir.

Yazar ve şair olan Cahit, küçük yaşlardan beri okumaya düşkün bir insandı. Öyle ki; ilkokul yıllarında bile “Çocuklar teneffüste okul bahçesinde oynarken beni hep kütüphanede bulurlardı.” diyen Cahit, o yıllarda her gün her teneffüste koşarak gittiği kütüphanede kütüphane görevlisi ile dost olduğunu ve o anların hayatının en güzel anlarından biri olduğunu da ailesine ve sevdiklerine anlatır dururdu. Eğitim hayatı boyunca babasının tercihleri üzerine üniversite tahsiline yön vermek zorunda kalan Cahit, gönlünde yatan bölümün her zaman “Edebiyat” olduğunu söylemiştir. Onun bilgi ve birikimi, dört yaşında okumayı kendi kendine öğrenmesi ile başlamış ve okudukları ile gezdikleri arasında birikip bir çığ olmuştur. Şiirleri kaleme alırken kalbinin yorulduğunu ve başa çıkılmaz bir telaş duyduğunu etrafındaki herkese hissettirmiş olan Cahit’in ailesine bıraktığı en büyük mirâsı, şiirleri olmuştur.

Annesi Mukaddes Öztaş’ın deyimine göre “Selman, daha dört yaşındayken babasınınsiyasi ve politika muhtevalı kalın kalın kitaplarını okuyarak okumaya başlamıştı.”. Kaymakam olması sebebiyle de biraz otoriter bir baba olan Önal Vasıf Öztaş, anneleri Mukaddes Öztaş ile beraber çocuklarını büyük bir disiplin altında ancak güçlü ve başarılı bireyler olarak yetiştirmişti. Bugün hayatta olmayan Selman Cahit’in ablası olan Reyhan Taşkale ise Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur ve hayatını dini öğretmek amacına bağlı kalarak geçirmiş, Diyanet İşleri Başkanlığı’na mensup bir din öğretmeni olarak yıllarca çalışmıştır. Bununla beraber Cahit’in erkek kardeşi Adnan Salih Öztaş’ın “Makine Mühendisi” olduğunu ve İgdaş’ın emektarlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Bugün Cahit’in annesi Mukaddes Öztaş, kardeşleri Reyhan Taşkale, Adnan Salih Öztaş ve aileleri, şairin geride bıraktığı ailesinin yanında her zaman birer nefes olmuş ve Selman Cahit’in yokluğunu hissettirmememişlerdir.

Selman Cahit Biyografisi: Selman Cahit Kimdir? Aile Yaşamı Nasıldı?

Evlenmeden önceki yıllarda üç kız babası olmayı hayâl ettiğini söyleyen şair, eşi Zerrin Öztaş ile bu hayâline kavuşmuştu. Selman Cahit, eşi ile telefonda tanışmış ve onunla buluştuğunda hayalindeki kadınla karşılaştığını anlamıştı. Hayalinde hep bir “Gülrûmah” isminde bir kadını yaşatan şair, eşi Zerrin Öztaş’a ilk buluştukları andan itibaren “Gülrûmah” ismiyle seslenmeye başlamıştır. Daha sonrasında Ankara’dan İstanbul’a gelen çift, İstanbul’un Üsküdar semtinde yaşamlarını sürdürmüştür. Aşkı, şiirlerin mısrâlarına ince ince dokuyan Cahit, aslen Öztaş soyadına sahip olmasına karşın kaleme aldığı eserlerinde kendi tercihiyle “Selman Cahit” adını kullanmıştır.

Selman Cahit, aile hayatı içerisinde otoriter ama bir o kadar da merhametli kişiliği ile tanınırdı. Çocuklarına ya da eşine kızdığı bir şeyi dile getirmekten ve fikirlerini savunmaktan asla kaçınmayan şair, sadece üç beş dakika bu duyguda kalan ama dakikalar içerisinde merhametini sözlerine ve hareketlerine yansıtan bir adamdı. Cahit’in hayat arkadaşı Gülrûmah Hanım, yaşamını eşine adamış, onun şiir serüveninin her anına tanıklık etmiş fedakâr bir kadındır. Şair, bu nedenle çıkardığı ilk şiir kitabı içerisinde eşine özel yazdığı şiirlerin bulunduğu bir bölüme de yer vermişti.

“Selman Cahit Biyografisi: Selman Cahit Kimdir? Aile Yaşamı Nasıldı?”

Aile yaşamı içerisinde çocuklarına ve eşine her zaman için “Kitap Okuyun!” demekten usanmayan Selman Cahit, ilk şiirlerini yazana kadar hep kitap okumuş, kitaplarda kendine bir dünya kurmayı başararak bazen hayattan kendini izole etmiştir. Okumayı, yazarlığının ve şairliğinin olgunlaşma döneminde ailesine emanet bırakmış olan yazarın ailesine baktığımızda, çocuklarına sanatı aşılamayı başardığını görüyoruz. En büyük kızı ve ilk gözağrısı olan Selcen Öztaş, çeşitli sergilerde bulunmuş bir ressam ve aynı zamanda “Türk Edebiyatı ve Dili Öğretmeni”dir. Diğer yandan da bugünlerde, tıpkı babasının zamanında öğrendiği gibi “Farsça Dili”ne merak sarmıştır. Kelimelerle dans eden ve bugünlerde “Üç Nokta” isimli eserini kitap olarak basmaya hazırlanan yazar Ahsen İlhan, bununla beraber aynı zamanda kendine has üslubuyla dikkat çeken bir şairdir. Yazıları Kültür Ajanda Dergisi’nde yayımlanan Ahsen İlhan, babasının ona emanet bıraktığı Yeni Şafak Gazetesi bulmaca işini sürdürmekte ve bu sayede ailesine büyük destek olmaktadır. Cahit’in en küçük kızı olan Şükûfe Nihâl Öztaş ise üç çocuk sahibi bir anne olarak çalışmalarını evden sürdürmekte ve farklı içerik firmalarına yazarlık yapmaktadır. Aynı zamanda Luna ve İkinci Adam Yayınları’na bağlı olarak editörlük yapan Şükûfe Nihâl, ablası gibi resim ve çizgi çalışmalarına devam etmektedir. Cahit’in kızları olarak Marmara Üniversitesi Sanat Tarihi mezunu olan Ahsen İlhan ve Edebiyat Fakültesi’ne devam eden Şükûfe Nihâl’in hayâli, babaları gibi bir yazar olabilmektir.

Selman Cahit Biyografisi: Selman Cahit Kimdir? Eğitim Hayatı Hakkında…

Erken yaşlarda okumaya kendine kendine başlamış olan Cahit, ilkokula birinci sınıftan başlamamıştır. Yüksek zekâsı ve okumayı erkenden öğrenmiş olması nedeniyle okul müdürlüğü tarafından 3.sınıfta başlaması uygun görülmüştür. Ancak ablası o dönem 3.sınıfta olduğu için 2.sınıftan başlatılmasına karar verilmiştir. Başarılı olduğu tüm eğitim hayatı boyunca “Milli Eğitim Kurumları” tarafından verilen özel teşekkür belgeleri ile ispatlanmış olan şair, lise öğrenimi için Ankara İmam Hatip Lisesi’ne devam eder. Ardından ise karışık ve uzun bir yolculuk olan üniversite serüvenine başlar.

Cahit, kaymakam ve şair olan babası Önal Vasıf’ın isteği üzerine üniversite tercihlerini oluşturmak durumunda kalmıştır. Tercihlerinin ilk sıralarında tıp fakülteleri, siyasal bilgiler fakültesi ve kimya fakültesi gibi başlıklar yer almaktaydı. Bu noktada tıp fakültesini 3 puan ile kaçıran Selman Cahit, ilk olarak yüksek öğrenimine Ankara Üniversitesi Kimya Fakültesi’nde başlamıştır. Daha sonrasında yine Ankara Üniversitesi bünyesinde Hukuk Fakültesi’ne devam eden Cahit, “Edebiyat Fakültesi”ne gitme hayâlini gerçekleştirme çabalarına girmiştir. Ancak “Edebiyat Fakültesi” bölümünü kazandığında evli ve bir çocuk sahibi olan Cahit, ailesinin geçimini sağlamak için bu okula devam edememiş, kendini iş hayatına vermiştir. İlk dergi tecrübeleri de tam bu aşamada başlar; hayatının bundan sonrası edebi çevrelerde ve edebiyat uğruna geçer.

Selman Cahit Biyografisi: Selman Cahit Kimdir? İş Hayatı Nasıl Geçmiştir?

Selman Cahit, ilk olarak Ankara’da kurulan “Erguvan Dergisi” bünyesinde bulunmuş, dergide çalıştığı süre boyunca ilk yazılarını ve şiirlerini Erguvan Dergisi’nde yayımlamaya başlamıştır. Daha sonraki dönemde ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleşen Cahit, burada bulunduğu ilk yıllar içerisinde bu kez de “Genç Dost” dergisini çıkaran ekip içerisinde bulunmuştur.

Şiirleri ve yazılarının yayınlandığı diğer dergiler arasında Türk Edebiyatı, Töre, İnanç, Doğuş, Kayıtlar ve Kaf Dağı dergileri yer alır. Yine bu doğrultuda Yeni Şafak’ın ilk kurulduğu yıllarda gazetede çalışmaya başlayan yazar, bugün hâlâ Yeni Şafak yazarları arasında olan kadim dostları Mehmet Şeker ve Yaşar Süngü ile beraber gazetecilik kariyerlerine adım atmışlardır. Cahit’in vefatının ardından onun ailesine bıraktığı bu dostluklar, bugün dahi devam etmektedir. Bu anlamda hem vefakâr Mehmet Şeker ve eşi Ülkü Şeker hem de Yaşar Süngü ve kıymetli eşi Ayşe Süngü, Cahit’in ailesine her anlamda desteklerini hissettirmektedir. Cahit’in bu yakın dostları ile başladığı gazetecilik kariyerinde, Yeni Şafak’ta önce “musahhihlik” yaptığını, ardından “Bilgi İşlem Şefi” olarak kendi ekibini kurup yönettiğini ve bu ekip içerisinde çok kıymetli şahsiyetler yetiştirdiğini söyleyebiliriz.

Gazetecilik yılları boyunca ekibindeki genç gazetecileri, hep kendinden üstte tutmaya çalışan Cahit, bir dönem Yeni Şafak’tan ayrılmış ve Bostancı’da bir ütüevi açmıştır. Ancak bu deneyimini kısa süre içerisinde noktalamak zorunda kalan yazar, daha sonrasında yeniden Yeni Şafak bünyesine dahil olmuş ve evinden çalışarakgazetenin bulmaca sayfalarını hazırlamaya başlamıştı. Son on yılını bulmaca hazırlayıp, kendi deyimiyle “TDK’nın bugünlerdeki uyduruk kelimelerini kullanıyorum. Çünkü uyduruk kelimeleri kullanarak insanlara eski kelimeleri hatırlatmak ve öğretmek istiyorum. Ne yazık ki yeniler, eskileri hiç bilmiyor!” diyerek kelimeleri sevdirme çabası ile çalışan şair, âni vefatı ile de hem gazetecilik hem de edebi hayatına veda etmiştir.

Selman Cahit Biyografisi: Selman Cahit Kimdir? Edebiyata ve Şiire Bakış Açısı Nasıldı?

Şiirlerinde genelde hece ölçüsü kullanan şair, nadir de olsa serbest ölçüde şiirler de kaleme almıştır. “Şiiri arayan bulur.” diye çocuklarına nasihatte bulunan Selman Cahit, bu nedenle son şiirlerini ve yazılarını kitaplaştırma girişiminde bulunmamış; sadece internet üzerinde Youtube videoları ile paylaşmıştır. Ancak Cahit’in buna karşın iki adet basılmış kitabı da bulunur. İlk kitabını “Ayışığına Mektuplar” adıyla çıkaran yazarın bu kitabında sevgiliye yazılan mektuplardan kurulu bir hikâye göze çarpar. Bu ilk kitabını 1992 yılının Mayıs ayında yayımlamış ve kendine has üslubu ile kelimelerin gücünü satırlarında hissettirmiştir.

1999 yılında çıkan bu kitabın adı, aslında onun kelebeklere olan hayranlığından geliyordu. Hayatı boyunca pek çok hayvan beslemiş ve hayvanlara merhamet etme konusunda hassasiyet içerisinde yaşamıştır. Ancak bunlar içerisinde kelebeğin yeri, onun için başkadır. Bu bakış açısıyla “Kelebek Düğünleri” adıyla yayımladığı şiir kitabına, en değerli şiirlerini almış ve kitap içerisinde “Edebi Gül” bölümünü eşi Gülrûmah Hanım’a ithaf etmişti. Son yıllarında “Bir şiir yazmak istiyorum ve bu şiiri yazmadan ölmek istemiyorum” diyen Selman Cahit, bu uğurda önce “Sensin” şiirlerini kaleme almış, sonra “Küçük Ağaca Methiye” manzumesini yazmış ve ardından o son ve en kıymetli mısraları gelmiştir:

“Bundan sonra sevda böyle söylensin;

Bir Allahım, iki şahım, üç sensin!”

Selman Cahit Biyografisi: Selman Cahit Kimdir? O ve Sensin Şiirleri…

Selman Cahit’in “Sensin” şiirleri, kızlarının deyimine göre yaşayan bir şiirdi. Hatta içlerinden biri gibiydi, “Sensin” şiirleri… Seri halinde kaleme aldığı bu şiirleri, Youtube üzerinde yayınladığı videolarda kendi sesi ile seslendirmişti ve şiir sevenlere yakınlaşmaya çalışmıştı. Her gün piposuyla, sigarası ve çayıyla masasına oturur, orada kendine şiirden bir dünya kurardı. Şiirlerini yazarken kalbi daha çok hasta olur; kalbinin verdiği telaş üzere o kıymetli şiirleri yazardı. “Sensin Şiirleri” de böyle bir hissiyatın ve mâneviyatın çocukları olarak doğdu.

Selman Cahit Biyografisi: Selman Cahit Kimdir? O ve Sensin Şiirleri…” başlığı altında şairin şiire olan bakış açısını da dile getirmek gerekiyor. Cahit, uzun süredir şiirin doğru anlaşılmamasından dolayı bir burukluk yaşadığını “Bugünün şiiri yırtmaçlı, bir ucundan iffeti kaçmış.” sözleri ile dile getirmiştir. Ayrıca onun şiir yolculuğu bu sözlere olan inancı ile geçmiştir: “Yolda onun nimetleri ile karşılaşırsın; şiir tam oradadır!”. Şairin şiire olduğu kadar hayata olan bakış açısını da özetlemek gerekirse, kendi Facebook hesabı üzerinden paylaştığı şu sözlere kulak verebiliriz: “Sakal bırakın, evlenin ve çocukları sevindirin! İlkinde kendiniz, ikincide eviniz, sonuncuda bütün dünya güzelleşir.” Selman Cahit’in hayatını adadığı şiir sevgisini ve edebiyat düşkünlüğünü, buradaki cümleler ile kısıtlamak ya da kelimelere sığdırabilmek mümkün değildir. Küçük kızı Şükûfe Nihâl’in babasına ithaf ettiği mektubunda olduğu gibi “O bir şiirdir artık, başlar yeniden. O sevdâda ısınır, aşlar yeniden.”

Selman Cahit Biyografisi: Selman Cahit Kimdir? Son Yılları ve Ölümü…

Cahit son on yılını evden bilgisayar başında çalışarak geçirdi. Çavuşbaşı’nda mütevazi bir yaşam süren yazar ve ailesi, toprakla tabiri caizse yeniden tanıştılar. Cahit’in uzun yıllardır hayâlini kurduğu bir şeydi bu. Müstakil bir evde yaşamak, bahçesinde domatesler, biberler, marullar, patlıcanlar, salatalıklar ve türlü türlü sebzeler yetiştirmek, ailesi ile beraber toprakla yeniden barışmaktı, hayâli… Bu hayâlini mütevazi bir evde az çok gerçekleştirmiş olan Selman Cahit, bazen evinin balkonundan saatlerce ekinleri izlerdi; tabiatı seyre dalardı. “Kadını, tütünü ve patlıcanı yaratan Allah’a hamd olsun!” diyerek bunların şükredilmesi gereken şeyler olduğunu dile getiren Selman Cahit, hayatını da bu düşüncede bir hassasiyetle geçirmişti.

Selman Cahit, şövalye ruhlu iyi bir koca ve yufka yürekli bir baba olarak yaşamış bir adamdı. Çocuklarına karşı her defasında affedici olmayı başaran şair, bu gücünü belki babalığından belki de duygu yüklü şairliğinden alıyordu. Hayatının son yıllarını geçirdiği Çavuşbaşı’ndaki evlerinde, Hintçe dilini kendi kendine öğrenmiş ve “Hint Felsefesi”ne yönelmiştir. Ancak şairin Hintçe ile beraber bildiği diller arasında İngilizce, Osmanlıca, Farsça da yer almaktaydı. Bu doğrultuda az da olsa keleme aldığı aruz şiirleri de bulunmaktaydı. Bazen ise saatlerce Hint müzikleri dinler, bundan büyük haz duyardı.

Selman Cahit, şiire adadığı bu dünyası içerisinde, ne yazık ki son yıllarında nefes problemleri ve kalp ağrıları çekmeye başlamıştı. Eşi Gülrûmah Hanım, onun sağlığı ile yakinen ilgileniyor; hastaneye gitmeyi pek de sevmeyen Cahit’e bitkisel ilaçlar bulup iyileştirmeye çalışıyordu. Şairliğini üzerinde bir armağan gibi taşıyan Selman Cahit, ne yazık ki 13 Mart gecesinde rahatsızlanmış, kalp krizi geçirdiği Siyami Ersek Hastanesi’nde sabaha karşı vefat etmiştir. Son nefesinde hayal ettiği ve hep dua ettiği gibi “Şehadet” getirerek giden Selman Cahit, gazeteci ve yazar arkadaşlarının da ailesi ile saf tuttuğu bir cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. 13 Mart 2018 tarihinde hayata veda eden Selman Cahit’ten bugün geriye çok kıymetli şiirleri, şiir videoları, kitapları, “Sensin Şiir Serisi”, “Küçük Ağaca Methiye”si, yakın dostları ve ailesi kaldı. Şairin de dediği gibi şiiri arayıp bulanlar, onun mısrâlarıyla da elbet tanışacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir