Genel

Şakir Sabri Yener Biyografisi: Şakir Sabri Yener Kimdir?

19 Eylül 2020

Şakir Sabri Yener Biyografisi: Şakir Sabri Yener Kimdir? başlıklı bu yazımız içerisinde Yener’in hayatına dair önemli bilgilere yer vermek istiyoruz. Şakir Sabri Yener, 1888 yılı itibari ile Gaziantep ilinde dünyaya gözlerini açmış bir şahsiyet olarak bilinmektedir. Şakir Sabri Yener’in ölüm tarihi ise kayıtlara 1973 yılı olarak geçmiş bulunmaktadır. Şakir Sabri Yener, hem bir folklorist hem bir eğitimci hem bir yazın ve düşünce adamı hem de bir şair ve yazar olarak bilinen bir isimdi. Bu doğrultuda “Gazi Sancak” adındaki gazete içerisinde farklı manzume ile farklı yazıları yayımlanmıştır. Ayrıca halk bilgisi/folklor, dil ve tarih alanındaki araştırmalarını sürdürmüş ve tüm hayatı boyunca derleme ve yeni nesillere aktarılabilecek yüzlerce sayıda yazı kaleme almıştır.

Şakir Sabri Yener Biyografisi: Şakir Sabri Yener Kimdir? başlığı altında pek çok vasfı ve yeteneği bulunan Şakir Sabri Yener’e dair şu bilgileri de paylaşmak gerekir. Yazar, daha sonra Gaziantep Büyükleri isimli kitabının hazırlık çalışmalarına başlamıştır. 1931 senesinde “Kurtuluş Manzumesi” başlıklı şiiri, öğretmen olan Fuat Oral tarafından alınıp bestelenmiş ve okullarda bu beste, şarkı olarak söylenmiştir. 1932 ile 1947 yılları arasında ise Gaziantep Halkevi’nin yayımladığı 36 tane kitap ve dergi üzerinde de büyük emekleri vardır. 1933 senesinde ise “HasipDürri” adı altında oluşturduğu yapıtını, Ali Nadi Ünler ve Ömer Asım Aksoy ile beraber yazmış ve yayımlamıştır. 

Şakir Sabri Yener Biyografisi: Şakir Sabri Yener Kimdir? Edebi Hayatı Hakkında Bazı Bilgiler…

Şakir Sabri Yener Biyografisi: Şakir Sabri Yener Kimdir? Edebi hayatı hakkında bazı bilgiler vereceğimiz bu kısımda şair ve yazar olan Şakir Sabri Yener’in yayımlanan diğer yazı ve şiirlerinden bahsedeceğiz. Şakir Sabri Yener, 1939 senesi itibari ile “Arif BİLEN’in Mektupları” ismi altındaki ortak kitabı bastırmıştı. 1939 ile 1949 seneleri arasındaki süreçte ise Başpınar isimli dergi içerisinde tam yüz yirmi tane folklor, tarih ve manzume konulu yazmış olduğu yazısı yayımlanmıştır.

Şakir Sabri Yener Biyografisi: Şakir Sabri Yener Kimdir? Edebi hayatı hakkında bazı bilgiler arasında şunlara da değinmek gerekiyor. Şakir Sabri Yener’in Yeni Gaziantep, Gaziantep, Yenigün ve Gazi Yurt gibi gazeteler içerisinde yayınlanmış olan üç yüzden fazla şiir ve yazısı bulunur. Ayrıca yazarın, Gaziantep Kültür Dergisi’ne ait on üç ciltten oluşmakta olan koleksiyonu içerisinde de iki yüz yirmi adet kaleme aldığı yazısı vardır. 1958 senesi itibari ile de “Gaziantep Kitabeleri” adı altındaki kitabı, Kültür Derneği’nce yayınlanmıştır. Bunun dışında bir de yazar Yener’in kaleme almış olduğu “Gaziantep’in Yakın Tarihinden Notlar ile Hatıralar” adındaki bir kitabı daha basılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir