Genel

Sabahattin Kudret Aksal Kimdir?

9 Eylül 2020

Sabahattin Kudret Aksal 25 Nisan 1920 tarihinde dünyaya gelmiştir. Ünlü öykü ve roman yazarı olan Nazlı Eray’ın eniştesi olan Sabahattin Kudret Özel Işık Lisesi’ni 1937 yılında bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü de başarı ile bitiren Sabahattin Kudret Aksal, İstiklal Lisesi’nde öğretmenlik yapmıştır. Daha sonra Işık Lisesinde öğretmenlik görevine gelmiştir. Boğaziçi Lisesi’nde de öğretmenlik yapmıştır. 1949 yılında Çalışma Bakanlığı görevi yapmıştır.Sabahattin Kudret Aksal İstanbul Belediyesi’nde müfettiş olarak 1951 yılında görev almıştır. Yazı işleri Müdürlüğü görevini de yapan ünlü şair Konservatuar ve Şehir Tiyatroları’nda müdürlük yapmıştır. 1959 ve 1961 yıllarında yaptığı bu görevlerin sonrasında Belediye Konservatuarı’nda öğretmenlik yapmıştır. 1977 yılında emekliye ayrılmıştır. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde estetik ve sanat kuramları derslerini vererek hocalık yapmıştır. Bu görevini 1980 ile 1981 yıllarında tamamlamıştır.

Sabahattin Kudret Aksal Biyografisi

Ünlü sanatçı edebiyat hayatına şiir ile başlamıştır. 1 Ağustos 1938 tarihinde ilk şiiri ile Varlık dergisinde yer almıştır. Küllük dergisinde ise ilk öyküsünü 1940 yılında yayımlamıştır. Şiirlerini Hamle ve İnsan dergilerinde paylaşmıştır. Oluş ve Yeditepe isimli dergilerde de yazarlık yapmıştır. Sabahattin Kudret Aksal Birinci Yeni olarak da bilinen Garip akımı ile anılan şair gündelik hayat konularını işlemiştir.

1970 yılında ise İkinci Yeni akımına yakınlaşmıştır. 1952 yılı ile 1956 yılları arasında öykü yazarlığına daha çok yoğunlaşan yazar küçük insanların hayatlarını işlemiştir. Birçok oyun kitabı çıkarmış ve bu oyunlar tiyatrolarda sahnelenmiştir. Gazoz Ağacı isimli öyküsü Sait Faik Hikâye Ödülü’nü kazanmıştır.

Sabahattin Kudret Aksal Hayatı                       

Yaralı Hayvan isimli kitabı 1957 yılında Türk Dil Kurumu Sanat Armağanı ödülüne layık görülmüştür. Kahvede Şenlik Var isimli tiyatro oyunu Ankara Sanatseverler Derneği tarafından ödül almıştır. 1981 yılında ise Avni Dilligil Tiyatro Ödülü’nün sahibi olmuştur. Şiirler isimli kitabı sayesinde 1980 yılında Yeditepe Şiir Armağanı ödülünü almaya hak kazanmıştır. Sabahattin Kudret Aksal 1990 yılında Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü almıştır. Valvar öyküsü 1985 yılında Enka Öykü Ödülü almıştır. 1990 yılında Kültür Bakanlığı Tiyatro Onur Ödülü’nü almaya layık görülmüştür. 1992 yılında Edebiyatçılar Derneği Ödülü alan yazar 2000 yılında Sonsuzluk Kitapevi Başarı Ödülü’nü almıştır. 19 Nisan 1993 yılı tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir