Genel

Roni Margulies Kimdir? Roni Margulies’in Biyografisi

8 Eylül 2020

Gazeteci ve yazar Roni Margulies 5 mayıs 1955 yılında doğmuştur. İki kökene sahip olan Margulies anne tarafından yahudi kökenli olan Roni Margulies, Robert Koleji’nde eğitim görmüştür. Sonrasında İngiltere’ye gitmiş ve burada farklı okullarda öğrenimini sürdürmüştür. Çalışmalarını iktisat üzerine yoğunlaştırarak bu alanda doktorasını tamamlamıştır.

İktisat bölümünü bitirdikten sonra mesleğini yapmak istememiştir. Kökeninin getirmiş olduğu düşüncelere karşın kendisini siyonizm karşıtı olarak göstermiştir. Okul hayatında şiir ve edebiyat ile ilgilenmişse de ilk şiir kitabını 1991 yılında yayınlamıştır. Bu tarihten sonra birçok kitaba imza atmıştır. Toplamda 6 şiir kitabı bulunmaktadır. Şiir dışında çeviri ile de ilgilenmiştir. Çevirilerden oluşan 4 adet kitabı da okuyucu ile buluşturmuştur. Kitapları dışında kendi hayatından çıkarımlarını da dergilerde makale olarak yayınlamıştır. Siyasi anıları, kendi yaşamı bu makalelere ilham olmuştur. Roni Margulies ‘Saat Farkı’ eseri ile çok daha geniş kitlelere ulaşmıştır. Bu eseri ile çok kıymetli bir ödül olan Yunus Sadi Şiir ödülünü almaya hak kazanmıştır. Tarih ve siyaset ile de yakın olarak ilgilenmiştir. Araştırmacı kişiliği ile birçok tarihi makaleyi de okuyucuya sunmuştur. 2009 yılında ‘Taraf’ gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başlamış ve 4 yıl kadar da sürdürmüştür.

Roni Margulies’in Yaşamı

Yaklaşımları ve düşünceleri ile bazı grupların tepkisini çekmiştir. Bu nedenle siyasi bir nedenden ötürü boya ile bir saldırıya uğramıştır. Bu saldırıyı ÖDP üyelerinin gerçekleştirdiği konuşulmuştur. Sonrasında parti yazarın yaklaşımı nedeniyle yapılmış olan bu saldırıyı kibar bir tepki olarak gördüğünü belirtmiştir.

DSİP üyeliği ile siyasi çizgisini uzun bir süre sürdürmüştür. ‘Gülümser Çocukluğum Ardımdan’ adlı anı kitabında kendi çocukluğundan kesitler sunmuştur. Gözlemlerini ve düşüncelerini yalın bir dille aktardığı bu eseri 2000 yılında okuyucuların karşısına çıkmıştır. Roni Margulies Ted Hughes çevirileri de yapmıştır. Toplum sorunlarını da yansıtan şiirleri okuyucunun beğenisini kazanmıştır. Deneme türünde de eser ortaya koymuş ve bu eserde Yahudileri konu edinmiştir. ‘Bugün Pazar Yahudiler Azar’ adlı deneme 2006 yılında yayınlanmıştır. Yazarın son kitaplarından bir tanesidir. 1980 sonrası Türk şiirinde önemli isimlerden bir tanesi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir