Genel

Rıza Akdemir Hayatı

7 Eylül 2020

Rıza Akdemir Rize’de 1933 yılında Rize’nin Anzer köyünde hayata gelmiştir. Ünlü şair, yazar ve devlet adamı olan Rıza Akdemir’in tam adı Ali Rıza Akdemir’dir. Babası Serbest Fırka ve Demokrat Parti’ye bağlı olarak siyasetle uğraşan tüccar İlyas Akdemir’dir. İlköğretim eğitimini Samsun’da alan Rıza Akdemir orta öğretimini de Samsun’da tamamlamıştır. Rıza Akdemir Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İdari Şubesi’nde üniversite eğitimine başladı. Rıza Akdemir bu bölümden de başarı ile mezun olarak çalışma hayatına atıldı. Mesleğe Samsun’da maiyyet memuru olarak başlamıştır. Bu sene içerisinde Almanca ile Devlet Lisan Sınavı’nı başarı ile geçmiştir. Kaymakamlık kurslarında da büyük başarı elde etmiştir. Farklı ilçelerde kaymakamlık görevlerine getirildi.

Rıza Akdemir Biyografisi                          

Niksar, Olur, Sarız, Artova ve Reşadiye gibi farklı yerlerde kaymakamlık görevini yerine getirdi. 1975 yılında Siirt ilçesinde vali olarak göreve başladı. Balıkesir valiliği görevini de başarı ile yerine getirdi. 1976 senesinde İç İşleri Özlük İşleri Genel Müdürlüğü görevine getirildi. Müsteşar yardımcılığı görevini de layıkıyla yerine getirdi.Rıza Akdemir bir süreliğine Federal Almanya Hükümeti’nin daveti üzerine meslek ve ilim araştırmaları yapmak üzere Almanya’ya gitti.

1979 senesinde Milliyetçi Hareket Partisi’nde Tokat Senatör Adayı oldu. Ancak seçilmedi. 1982 yılında ilk kez emekliye ayrıldı. Bu yıllarda Büyük Türkiye Partisi kurucularındandı. 1983 yılında meslek hayatına geri döndü. Merkez valiliği yaptı. 1. Demirel Hükümeti dönemi İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi. 

Rıza Akdemir Kimdir?

Müsteşarlık görevinin ardından 1993 yılında Balıkesir Valiliği görevine getirildi. 1995 yılında valilik görevinden emekliye ayrıldı. Türkiye İlim ve Sanat Eserleri Meslek Birliği (İLESAM) kuruluşunda başkanlık yaptı. 9 Nisan 2012 tarihinde Ankara’da hayata gözlerini yumdu. Ünlü yazar birçok çeviri ve şiir gibi eserler yayımlamıştır. Çocuk kitapları çevirileri yaparak bunları edebiyatımıza kazandırmıştır. Rıza Akdemir Almanca bilgisi ve Almanya’da yapmış olduğu araştırmalar sonucu edindiği bilgi birikim sayesinde çocuk kitaplarını Türkçe’ye çevirmiştir. Yazdığı şiirleri kitaplaştırarak şiirseverlerin beğenisine sunmuştur. Ünlü yazar şiir antolojileri de yazarak edebiyata katkıda bulunmuştur. 1991 yılında Dini ve Milli Şiirler Antolojisi’ni kaleme almıştır. Bir çok inceleme, çocuk ve genç kitapları yazmıştır. Bu katkıları ile genç ve çocuklara edebiyatı sevdirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir