Genel

Rıfat Ilgaz Biyografisi: Rıfat Ilgaz Kimdir?

7 Eylül 2020

Tam adı Mehmet Rıfaz olan Ilgaz’ın 8 Mayıs 1911 tarihinde doğduğunu söyleyebiliriz. Ilgaz’ın ölüm tarihi ise 7 Temmuz 1993 olarak bilinir. Cide Kastamonu’nda dünyaya gelen Ilgaz, 93’te İstanbul’da vefat etmiştir. Ilgaz, şair, öykü yazarı, romancı ve tiyatro ile çocuk kitapları yazarıdır. Ilgaz, hem kişisel hayatı içerisinde hem de yazılarında toplumcu bir çizgi benimsemiştir.

Birdönem toplatılmış olan Karartma Geceleri yapıtı, 2004 senesinde 100 Temel Eser listesine girebilmeyi başarır. Yazarın günümüzde yayınlanan eserleri, oğlu Aydın Ilgaz ile beraber kurmuş olduğu Çınar Yayınları tarafından çıkmaktadır. Bu kitapların baskıları ise Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yapılmaya devam etmektedir.

Rıfat Ilgaz Biyografisi: Rıfat Ilgaz Kimdir? Edebi Hayatı Nasıl Geçmiştir?

tarz olarak kişisel şiir tarzında yazsa da daha sonrasında bu şiirleri kitaplarına almamıştır. Aslında o şiirleri, Oluş ve Varlık gibi dergilerde de yayınlanmıştır. Ilgaz’ın fikrine göre o dönem yazdığı şiirler, gözü kapalı yaşadığı yılların bir ifadesidir. Ardından bir süre boyunca şiir tekniğine yepyeni bir soluk getirmeyi başaran Nazım Hikmet ile beraber çalışır.

Rıfat Ilgaz Biyografisi: Rıfat Ilgaz Kimdir? Edebi Hayatı Nasıl Geçmiştir?sorusuna yanıt verdiğimiz bu kısımda ayrıca Nazım Hikmet’in Orhan Kemal’e kendi tarzını bulabilmesi için Ilgaz’ı örnek gösterdiğini de dile getirmiş olalım. Ilgaz, II.Dünya Savaşı sırasında öğretmenlik yapmaktayken etrafında gördüklerinin de etkisi ile toplumcu bir anlayışa yönelmiştir. Halktan biri olduğu için ve halkın çektiklerini kendi de çektiği için bu toplumcu bakış açısını kazanmıştır. Bu amaçla çıkarmış olduğu ilk şiir kitabı olan Yarenlik’i 1943 yılında çıkarmış ve bu kitapta hep insan hayatını anlatmıştır.

Şair, toplumu pek çok farklı açıdan anlatır. Köyden kente göç etme konusundan işçilerin toplumsal gerçeklerine kadar irdeleyen şair, toplumsal gerçeklikler içerisinde sıkışmış kalmış bireylerin durumlarını da ele alır. Bu anlamda şu mısrası akla gelmektedir: “Kızlar da emektar saz gibi iki kol ister saracak!”. Bu şiirinde de kullanmış olduğu dil, anlattığı konuların tarzına uyacak şekilde sade bir dil olarak karşımıza çıkar.   Rıfat Ilgaz Biyografisi: Rıfat Ilgaz Kimdir? Kastamonu ve Ilgaz… Doğduğu bölgeyi özellikle eserlerinde işlemiştir.
Bu yöreyi tema olarak seçtiği ve anlattığı eserlerinden bazıları şunlardır: Sarı Yazma, Halime Kaptan, Yıldız Karayel ve Karadeniz’in Kıyıcığında… Ayrıca şair adına Kastamonu ve Cide yöresinde etkinlikler düzenlenir. Ilgaz ile ilgili pek çok araştırma yapan yazar, onunla geçirdiği hatıralarını “Rıfat Ilgaz’lı Yıllar” isimli eserinde kaleme almıştır. Ilgaz, her sene oradaki konserler, dinletiler ve paneller eşliğinde anılır. Rıfat Ilgaz’ın eserleri arasında yer alan çok sayıdaki şiir kitapları ve romanlarını şu şekilde sıralayabiliriz: Şiir Kitapları:
 1. Yarenlik Sınıf 
 2. Yaşadıkça Devam
 3. Üsküdar’da Sabah Oldu
 4. Soluk Soluğa
 5. Karakılçık
 6. Uzak Değil
 7. Güvercinim Uyur mu
 8. Kulağımız Kirişte
 9. Ocak Katırı Alagöz
 10. Çocuk Bahçesi
 11. Bütün Şiirleri
 12. Bütün Şiirleri

Roman Türündeki Kitapları:

 1. Karadeniz’in Kıyıcığında 
 2. Halime Kaptan 
 3. Meşrutiyet Kırathanesi
 4. Sarı Yazma 
 5. Yıldız Karayel 
 6. Apartman Çocukları 
 7. Hoca Nasrettin ve Çömezleri 
 8. Hababam Sınıfı İcraatın İçinde 

Rıfat Ilgaz Biyografisi: Rıfat Ilgaz Kimdir? Anı ve Öykü Kitapları…

Rıfat Ilgaz Biyografisi: Rıfat Ilgaz Kimdir? Anı ve Öykü Kitapları başlığı altında yazarın yukarıda saymış olduğumuz şiir kitapları ve romanları dışında kaleme aldığı bazı eserlerden bahsetmek istiyoruz. Buna göre buradaki bölümde Rıfat Ilgaz’ın farklı temalarda yazmış olduğu anı kitaplarının ve öykü kitaplarının isimlerini vereceğiz. Bunlarla beraber aynı zamanda köşe yazarlığı yaptığı yerlerden bahsedeceğiz. Ilgaz’ın derin izler bırakan sanat hayatı içerisinde kaleme almış olduğu öykü ve anı kitapları şu şekilde sıralanıyor:

Anı Kitapları:

 1. Yokuş Yukarı
 2. Kırk Yıl Önce Kırk Yıl Sonra

Köşe Yazarlığı:

 1. Nerde Kalmıştık
 2. Cart Curt

Öykü Kitapları:

 1. Radarın Anahtarı
 2. Don Kişot İstanbul’da
 3. Kesmeli Bunları
 4. Nerde O Eski Usturalar
 5. Saksağanın Kuyruğu
 6. Şevket Ustanın Kedisi
 7. Garibin Horozu
 8. Altın Ekicisi
 9. Tuh Sana
 10. Çatal Matal Kaç Çatal
 11. Bunadı Bu Adam
 12. Keş
 13. Al Atını
 14. Hababam Sınıfı Uyanıyor
 15. Hababam Sınıfı Baskında
 16. Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı
 17. Rüşvetin Alamancası
 18. Sosyal Kadınlar Partisi
 19. Çalış Osman Çiftlik Senin
 20. Şeker Kutusu

Rıfat Ilgaz Biyografisi: Rıfat Ilgaz Kimdir? Çocuk Kitapları ve Tiyatro Oyunları…

Rıfat Ilgaz Biyografisi: Rıfat Ilgaz Kimdir? Çocuk kitapları ve tiyatro oyunları hakkında yazımızın bu bölümünü inceleyebilirsiniz. Ilgaz, hayatını sanata vermiş bir şahsiyet olarak kaleme aldığı hemen hemen her eserde, toplumsal konuları dile getirmekten kaçınmamış hatta bazen bu nedenle suçlu konumuna düşerek bazı cezalar almak durumunda kalmıştır. Yine de kaleminden ödün vermeyen yazar, pek çok şiir kitabı, roman, anı ve öykü kitapları dışında bir de çocuk edebiyatı üzerine ve tiyatro üzerine yazılar kaleme almış ve bunları bastırmıştır. Söz konusu Ilgaz’ın çocuk edebiyatı üzerine yazdığı kitaplar ve tiyatro oyunları arasında şu eserler yer alır:

Çocuk Edebiyatı:

 1. Bacaksız Kamyon Sürücüsü
 2. Bacaksız Okulda
 3. Bacaksız Paralı Atlet
 4. Bacaksız Tatil Köyünde
 5. Bacaksız Sigara Kaçakcısı
 6. Öksüz Civciv
 7. Küçükçekmece Okyanusu
 8. Cankurtaran Yılmaz
 9. Kumdan Betona
 10. Çocuk Bahçesi(Şiir)

Rıfat Ilgaz Biyografisi: Rıfat Ilgaz Kimdir? Ödülleri Nelerdir?

Rıfat Ilgaz Biyografisi: Rıfat Ilgaz Kimdir? Ödülleri Nelerdir? Ilgaz’ın sanat hayatı içerisinde almış olduğu ödülleri ve ne kadar başarılı bir şahsiyet olduğunu merak edenler, yazımızın bu kısmında paylaşacağımız bilgilerden faydalanabilirler. Rıfat Ilgaz, kendi görüşlerini özgürce dile getirmekten çekinmeyen biri olarak bu noktada başına çok fazla sıkıntı da çekmiş bir yazardır. Ancak onun kaleminin gücü ve her zaman dilediğini ifade edebildiği yazı ve şiirleri, ona aynı zamanda pek çok ödülü de getirmiştir. Rıfat Ilgaz’ın almış olduğu ödüller içerisinde şunlar yer alır:

 • Yıldız Karayel ile Madaralı Roman Ödülü
 • Yıldız Karayel ile Orhan Kemal Roman Armağanı
 • Ocak Katırı Alagöz ile Ömer Faruk Toprak Şiir Ödülü
 • Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir