Genel

Oyhan Hasan Bıldırki Kimdir? Oyhan Hasan Bıldırki’nin Biyografisi

14 Ağustos 2020

Birçok esere imza atmış olan Oyhan Hasan Bıldırki 1947 yılında doğdu. Çocukluk yılları Aydın’ın Söke ilçesinde bir köyde geçti. Eğitim hayatına yine burada başlayan yazar ve şair, ilk eğitimlerinden sonra yine burada liseye devam etti. Sonrasında eğitimine devam etmek için Bursa’ya gitti. Burada Türkçe bölümünü başarı ile bitirdi. Sonrasında bu eğitimin de devamı olarak Türk Dili ve Edebiyatını açıköğretimden bitirdi.

1991 yılında diplomasını almaya hak kazandı. Okulunu bitirdikten sonra mesleğine devam etti. Birçok yerde görev aldı. İlk görev yeri Kastamonudaki bir okuldu. Sonrasında yurdun birçok yerinde görev yaptı. Görevlerinde yüksek rütbeler de elde etti. En sonunda Kuşadasında bir lisede son öğretmenlik zamanlarını geçirip emekliye ayrıldı. Öğretmenlikle arasında her zaman güçlü bir bağ olan Oyhan Hasan Bıldırki milli eğitimde müdürlük pozisyonlarına kadar geldi. Türkçeyi ve edebiyatı öğrencilerine sevdirmek için yıllarca görev aldı.

Oyhan Hasan Bıldırki’nin Sanat Yönü

Mesleğinden de anlaşıldığı gibi küçük yaşlardan itibaren edebiyata ilgi duydu. Yazdığı şiirlerin ilk yayınlandığı tarih 1962 yılıdır. Aydında çok önemli bir yeri olan Ses dergisinde yayınlandı ve geniş kitlelere ulaştı. Sadece şiir değil birçok türde eser üretti. Eleştiri ve hikaye türündeki eserleri de oldukça ses getirdi. Bazı yazılarında kendi adının dışında bir takma ad kullandı. Bu takma adı özellikle gazete yazıları için düşündü. Yakın bir arkadaşı ile beraber bir dergi çıkardı. Çok okunan Türk Dili ve Edebiyatı derlemelerinin içerisinde sıklıkla bulunan bir yazar oldu. Araştırılan ve edebiyata yaptığı katkıları merak edilen Oyhan Hasan Bıldırki hayat hikayesi ile de biyografilere konuk oldu. Yazıları ve şiirleri özellikle edebiyat dergilerinde yayınlandı. Türk Edebiyatı, Milli Pınar, Berceste gibi birçok dergide okuyucu ile buluştu. Sürekli kendini yeniledi ve geliştirdi. Dergi genel yayın yönetmenliğine ilerledi. Özellikle şiirlerinde aşk konusunu sıkça işlemiştir. Aşkın güzel yönlerini ve umutlu taraflarını şiirlerine yansıtan Bıldırki, şiirin insanın önemli yanlarından birisi olduğu görüşünü de benimsedi.

Hikayelerinde ise günlük hayatı sıkça konu edindi. Hayatın içerisinde olan konuları kendine has üslubu ile çok daha ilgi çekici bir hale getirdi. Özellikle halk hikayelerinin yansıması olan eserler de ortaya koydu. Bu yönüyle eski hikaye türünü günümüze kadar taşımıştır. Radyo programları için de çalışmalar yaptı. Kendi gibi köklü şairler ile beraber bir akımın da önde gelen isimlerinden olmuştur. Hisarcılar akımını şiirlerinde temsil eden Oyhun Hasan Bıldırki özellikle hikayeleri ile dikkatleri üzerine çekti. Yine hikayeleri ile birçok ödülü almaya hak kazandı. İlk ödülü 1980 yılında yine bir hikayesi ile aldı. İlk ödülü üçüncülük derecesiydi. Sonrasında aldığı 2 ödül birincilik, biri ise seçiciler kurulu özel ödülü oldu. Eserleri ile hikaye türünde eserler çıkaran yazarlara örnek oldu. Kendine has üslubu döneminin hikaye türüne imzasını atmasını sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir