Genel

Oya Uysal Kimdir? Oya Uysal’ın Biyografisi

14 Ağustos 2020

24 Mayıs 1952 yılında dünyaya gelen Oya Uysal, İstanbullu Türk asıllı bir şairdir. İlk ve ortaokul öğretimini tamamladıktan sonra Mecidiyeköy Lisesi’nden mezun oldu. Liseden sonra direkt olarak iş hayatına başladı. Yapı ve Kredi Bankası Şişli Şubesinde kambiyo şefi ve memur rollerinde çalıştı. Burada uzun yıllar boyu çalıştı. Daha sonra ise buradan emeklilik hayatına geçiş yaptı. Bilim ve Sanat Kültür Hizmetleri adında bir kuruluşun üyesidir. İlk doğduğu andan itibaren bütün yaşantısını İstanbul’da devam ettirdi.

Oya Uysal, ilk şiirini Sesimiz adında bir dergide yayımlayarak edebiyat dünyasına giriş yapmış oldu. Sonraki senelerde kaleme aldığı eserlerini ise çeşitli dergilerde yayımladı. Bunlardan bazıları; Gösteri, Düşler, Varlık, Yazko, Hisar, Ankara Sanat ve Yaşam İçin Şiir gibi döneminin ünlü dergilerindendir. Bu dergilerde yayımladığı şiirleri sayesinde pek çok kitle tarafından tanındı ve beğenilmeye başladı.  Birçok ödül töreninde yazdıkları sayesinde ödüle layık görülmüştür. Bu ödüller ise; Çağdaş Genç Şairler ve Şiirleri Antolojisi ikincilik ödülü, Sesimiz dergisi şiir yarışması birincilik ödülü, İstanbul Radyosu Moral Reklam Organizasyon 50. Yıl Şiir Yarışması birincilik ödülleri gibi ödüllerin sahibi oldu.

Eserleri ile kısa sürede tanınmaya ve ödüller kazanmaya başlayan Uysal, aynı zamanda Uçuruma Düşen Nehir adındaki şiiri sayesinde de Ceyhun Atuf Kansu Şiir ödülünün de sahibi olmayı hak etti. Cemal Süreya şiir ödülü de bulunur. Oya Uysal, Türkiye Yazarlar Sendikası, Dil Derneği, Edebiyatçılar Derneği ve Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı üyelerinin arasında yer alır.

Uysal, şimdiye kadar kaleme aldığı eserleri ile birlikte günümüzde de yazmaya devam etmektedir. Aynı zamanda eserlerini çeşitli dergilerde de yayımlamayı sürdürmekte. Bu sayede okuyucuları ile bir araya gelebilmektedir.

Eserleri

Şiir:

Şiirleri ile pek çok ödüle tanıklık eden şair, aynı zamanda 1972 yılından 2012 yılına kadar geçen sürede aktif olarak şiir yazmış ve belli dönemlerde bunları kitap olarak yayımlamıştır. İşte yayımladığı şiir kitaplarından bazıları şunlardır;

  • İkili Düşünceler
  • Büyük Düşlerin Türküsü
  • Elim Sende Ayışığı
  • Yıldız Kokuyordu Gökyüzü         
  • Mevsimini Kaybetmiş Rüzgâr
  • Kimselerin Akşamı
  • Uzak Olan Sendin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir