Genel

Osman Attila Kimdir? Osman Attila’nın Biyografisi

13 Ağustos 2020

1922 yılında Cafer ve Emine çiftinin oğlu olarak dünyaya geldi. Osman Attila ilkokul yıllarını dünyaya geldiği Afyonkarahisar’da tamamladı. Bu yıllardan itibaren edebiyatla hatta daha çok şiir ile ilgilenmeye başladı. Küçük yaşlarda dahi şiirlerini okuyucu ile paylaşma isteği vardı. Bu nedenle bu yıllarda bir gazete çıkararak edebiyat ile ilgisini tüm çevresine gösterdi. İlkokulda gerçekleştirdiği bu başarı gelecek yıllar için inancını da pekiştirdi. Sonrasında eğitime başladığı lisede daha geniş kitlelere ulaşacak Afyon Lisesi dergisinde şiirlerini yayınlamaya ve paylaşmaya başladı. Sadece okulu ile sınırlı kalmayarak başka dergilerde de şiirlerini okuyucu ile buluşturdu. ‘Taşpınar’ adlı dergide yayınlanan bu şiirler daha geniş kitlelere hitap etmesini sağladı.

Lise bittikten sonra ailevi sebeplerden ötürü başka şehre yerleşti. Bu şehirde yine bölgesel bir dergide şiirlerini yayınlamaya başladı. Sivas ‘4 eylül’ dergisinde yayınlanan bu şiirler sayesinde kendisine yeni kapıları açacak olan bir yazar ile tanıştı. Araştırmacı olan bu yazar sayesinde daha farklı bir tür yazmaya yöneldi. Anadolu’da yaşamış olan yazarların hayatlarına yönelik çalışmalar yapmaya başladı. Ve bu yazıları okuyucuya bir süre sunmaya devam etti. Yazıları ve şiirleri sadece Sivas ile sınırlı kalmadı .Ankara’da birçok şair için önemli olan Ülkü dergisinde yayınlanmaya başladı. Osman Atilla  burada ailesinin durumu için yaklaşık 2 sene kaldı. Sonrasında memuriyeti için Ankara’ya yerleşmek durumunda kaldı.

Osman Attila’nın Hayatı

Attila, genellikle yazı ve şiir türünde örnekler ortaya koydu. Sadece bir adet öykü yazdı. Onu da Ankara yıllarında memurluk yaptığı zamanlarda yayınladı. Derleme ve halkbilimi üzerine araştırmalar da yapmaya başladı. Ziraat Bankası bünyesinde memurluk yapmaya başladı. Bu yıllarda yine üretmeye devam etti. Bu zamanlarda önemli bir şair olan Ahmet Kutsi Tecer ile tanışma fırsatı yakaladı ve hayatının dönüm noktalarından bir tanesi oldu. Genç yaşlarında gerçekleşen bu tanışma ile sanata ve şiire bakış açısı büyük ölçüde oturdu. Tecer ile yaptığı sohbetler gelecek yıllardaki şiir anlayışının ortaya çıkmasını sağladı. Osman Attila incelemelerini yapmaya Atatürk ile devam etti. Atatürk’ün yaşamı hakkında araştırmalar yaptı ve bu yazıları Ülkü dergisinde okuyucu ile buluşturdu.

1950 yılına kadar şiirleri sadece dergilerde yayınlandı. Bu yıllarda büyük bir yenilik gerçekleştirerek şiirlerini bir kitapta buluşturdu. ‘Büyük Memleket Şiirleri’ adlı bu kitap ile şiirleri çok daha geniş bir kitleye ulaştı. 5-6 yıl sonra ikinci şiir kitabını yazdı ve bu kitap 1956 yılında yayınlandı. Hayatının bir döneminde milletvekilliği de yapan Osman Atilla araştırma çalışmalarını bu dönemde de bırakmadı. Sonrasında yazdığı şiirler Türk Dili, Milli Kültür gibi farklı dergilerde yayınlandı. Son zamanlarında tedavisi neredeyse imkansız bir hastalığa yakalandı ve 20 Nisan 1978 de bu hastalığa yenilerek hayatını kaybetti. Hayatını etkileyen ve çok önem verdiği kitaplarını halk kütüphanesine bağışladı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir