Genel

Orhan Murat Arıburnu Biyografisi: Orhan Murat Arıburnu Kimdir?

12 Ağustos 2020

Orhan Murat, 12 Aralık 1918 tarihinde İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. Ölüm tarihi ise 11 Nisan 1989 olarak kayıtlara geçmiştir. İstanbul’da vefat etmiş olan şair, aynı zamanda sinema ve tiyatro yönetmeni, oyuncu, yapımcı ve senarist bir şahsiyetti. Lise için önce Bursa Işıklar Askeri Lisesi’ne daha sonra da Haydarpaşa Lisesi’ne gitmiş ve mezun olmuştur. Ardından ise İstanbul Üniversitesi bünyesinde Hukuk Fakültesi’ni bitirmeden yine İstanbul Üniversitesi bünyesinde Edebiyat Fakültesi’ne geçmiştir.

Farklı görevlerde bulunan Orhan Murat, Tasvir-i Efkar gazetesi bünyesinde editörlük ve muhabirlik, ayrıca öğretmenlik yapmıştır. Ardından İstanbul Belediyesi bünyesindeki Hukuk İşleri Bürosu’nda çalışır ve 1936’dan itibaren de şiir kaleme almaya başlar. Şiirlerinin yayınlandığı dergi ve gazeteler arasında şunlar yer alır: Varlık, Gün, Genç Nesil, Küçük Dergi, Yeditepe, Yenilik, Gelecek. 1940 senesinde ilk kitabı olan Kovan basıldı. İlgi görmüş olan şiirleri ise başka dillere de çevrilmiş ve yayınlanmıştır. 1947 senesinde dünyada ilk defa resimli şiir sergisi açmıştır. 1945’te ilk oyunculuk deneyimini yaşar. 1950 yılına gelindiğinde ise yönetmenliğe başlamış, diğer yandan da film senaryoları kaleme almaya başlamıştır.

Orhan Murat Arıburnu Biyografisi: Orhan Murat Arıburnu Kimdir? Eserleri ve Ödülleri Nelerdir?

1970 senesinde üstlenmiş olduğu Türk Sanatçılar Birliği Genel Başkanlığı ve bununla beraber Türkiye Edebiyatçılar Birliği Genel Sekreterliği görevlerinde iki yıl bulunmuştur. Sonrasında ise Türkiye Yazarlar Sendikası bünyesinin kurucu üyesi olmuştur.

Orhan Murat, 1980 yılından sonra yurt dışına gitmiş ve Almanya’da çeşitli oyunlar oynamış ve tiyatro üzerine teknik ve oyunculuk dersleri vermiştir. Sinema ile tiyatroyla uğraşmış olduğu bu süreçte şiirler kaleme almayı da bırakmamış ve iki kitap daha yayımlamıştır. Havacılık alanlarına da merak duyan Arıburnu, iki adet filmin de yapımcılığını üstlenmiştir. Ölümünden sonra ise onun adına şiir ve sinema konulu Orhan Murat Arıburnu Ödülleri tasarlanmış ve düzenlenmiştir. Onun mezarının bulunduğu yer ise Zincirlikuyu Mezarlığı’dır. Orhan Murat Arıburnu’nun hayatı boyunca aldığı ödüller ve kitapları şu şekilde sıralanabilir:

Ödülleri:

-Kanlı Para, En Başarılı Yönetmen Ödülü, Birinci Türk Film Festivali, 1953.

-Kanlı Para, Senaryo Yazarı Ödülü, Birinci Türk Film Festivali, 1953.

Kitapları:

-1940, Kovan.

-1982, Bu Yürek Sizin.

-1985, Buruk Dünya.

-1972, İnsan Gürültüye Gitmese.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir