Genel

Orhan Kahyaoğlu Biyografisi: Orhan Kahyaoğlu Kimdir?

11 Ağustos 2020

Orhan Kahyaoğlu, İstanbul şehrinde 1960 yılı itibariyle dünyaya gözlerini açmış bir isim olarak karşımıza çıkar. Kahyaoğlu hem bir Türk şair hem bir yazar hem bir editör ve eleştirmen olarak bilinen bir şahsiyettir. 1979 senesinde lise öğrenimi için Kadıköy Anadolu Lisesi’ne gitmiş ve buradan mezun olmuştur.

Kahyaoğlu, yüksek öğrenimi için İstanbul Üniversitesi bünyesinde İktisat Fakültesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde okumuştur. Şiir ile politika meseleleri üzerinde yoğunlaşmış olan inceleme ve denemeler kaleme almıştır. Şiir Atı, Kitaplık, Varlık, Yasakmeyve, Virgül. Ayrıca şiir dergiciliği alanında iz bırakmayı başarmış olan Sonbahar Dergisi bünyesinde 1990 ve 1996 yılları arasında ve bununla beraber Ludingirra Dergisi bünyesinde 1997 ve 2000 yılları arasında genel yayın yönetmenliği görevinde bulunmuştur.

Orhan Kahyaoğlu Biyografisi: Orhan Kahyaoğlu Kimdir? Sanat Hayatı Nasıl Geçmiştir?

Kahyaoğlu’nun çağdaş Türkçe şiirindeki ustalar ve yapıtlar üzerine yazmış olduğu ve hazırladığı detaylı irdeleme dosyaları bulunur. Bununla beraber Melih Cevdet Anday’ın şiirlerini incelediği “Güneşte Ayıklanmış” adında bir araştırma-derleme çalışması vardır. Buna ek olarak bir de Ece Ayhan’ın şiirlerini ele almış olduğu “Mor Külhani” isimli araştırma-derleme çalışması yer alır. Her iki çalışma da 2004 senesinde kitap haline getirilmiş ve yayımlanmıştır.

Kahyaoğlu’nun yazmış olduğu popüler müzik yazıları, 1980 yıllarının başından başlayarak Stüdyo İmge Dergisi, Metronom Dergisi, Jazz Dergisi gibi bir çok müzik dergisinde ve de Milliyet, Cumhuriyet, Hürriyet ve Radikal başta olmak üzere pek çok günlük çıkan gazetede yayımlanmıştır. Ayrıca Kahyaoğlu bazı televizyonlarda yayın danışmanlığı olarak da çalışmış; bu noktada pek çok müzik programını hazırlamıştır. Ayrıca “Söz Uçar” adlı on üç bölüm yayınlanan şiir belgeselini de hazırlayan ve yapımında görev alan Orhan Kahyaoğlu’dur. 1995 ile 2002 seneleri içerisinde Akademi İstanbul Müzik Bölüm Başkanlığını yapmış olan Kahyaoğlu, Caz Tarihi, Müzik Sosyolojisi, Türk Pop Tarihi ve Dünya Müziği alanlarında da dersler vermiştir. Kahyaoğlu’nun kaleme almış olduğu ve yayımlayarak okurları ile paylaştığı şiir kitapları ve araştırma-inceleme yazıları şu şekilde sıralanabilir: 

Şiir Kitapları:

 • İsyan Ayinleri: 2015 yılında yayımlanmıştır.
 • Rahimdeki Ot: 2007 yılında yayımlanmıştır.
 • Aşk ve Harf: 2000 yılında yayımlanmıştır.
 • Hoyrat Bir Ruhun Eksilme Tabloları: 1993 yılında yayımlanmıştır.

İnceleme-Araştırma:

 • Grup Yorum: 25 Yıl Hiç Durmadan: 2010 yılında yayımlanmıştır.
 • Caz’dan Pop’a: 2010 yılında yayımlanmıştır.
 • Grup Yorum: And Dağları’ndan Anadolu’ya Devrimci Müzik Geleneği: 2003 yılında yayımlanmıştır.
 • Caz ve Ötesi: 2003 yılında yayımlanmıştır.
 • Bülent Ortaçgil: Ayrı Düşmüşüz Yan Yana: 2002 yılında yayımlanmıştır.
 • Jethro Tull: 1991 yılında yayımlanmıştır.
 • Pink Floyd-Sinan Güler ile: 1984 yılında yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir