Genel

Orhan Ete Biyografisi: Orhan Ete Kimdir?

11 Ağustos 2020

Orhan Ete Biyografisi: Orhan Ete Kimdir? başlığı altında yazımızın içerisinde Ete’nin hayatından bilgiler sunacağız. Orhan Ete, 1930 yılında Bursa şehrinde dünyaya gelmiş bir isim olarak karşımıza çıkar. Ölüm tarihi ise kayıtlara 1994 senesi olarak geçmekte ve vefat ettiği şehir Bursa olarak bilinmektedir. Etei hem bir sanayici hem bir iş adamı hem bir şair ve söz yazarıydı. Bununla beraber Orhan Ete’nin bestekâr, iş adamı olduğunu ve babası Sait Efe’nin ise bir siyasetçi olarak tanındığını söylemek mümkündür.

Orhan Ete, sanatçı kişiliği ile tanınan ve bu doğrultuda her yıl birkaç defa Bursa şehrinde sanat toplantıları gerçekleştirmekte olan bir şahsiyetti. Bu toplantılar için büyük bir özveriyle çalışır ve bu sayede Türkiye’nin çeşitli yerlerinden Cemal Safi, Bekir Sıtkı Erdoğan, Erdinç Çelikkol ve İnci Çayırlı gibi önemli sanatçıları bu toplantılarda bir araya getirmeyi başarırdı.

Orhan Ete Biyografisi: Orhan Ete Kimdir? İş Hayatı Nasıl Geçmiştir?

Orhan Ete’nin babası Sait Ete adında bir zattı ve bir dönem siyasetçi olarak görev almıştı. Ayrıca Orhan Ete, babası olan Sait Ete’nin 1927 senesinde kurmuş olduğu şirket içerisinde görev alarak iş hayatına başlamıştır.

1957senesinde babası Sait Ete ile beraber Orhan Ete ve onun ortakları birleşip Komandit Şirketi’ni kurmuşlardır. Günümüzde ise Ete Mensucat’ın bir kumaş markası olan “OEO”, bu şirketin isminin baş harflerinden oluşur. 1967 senesinde ise bu şirket, başka bir isim altında “Mensucat Sanayi ve Ticaret AŞ.” Adıyla geliştirilmiştir.

Orhan Ete Biyografisi: Orhan Ete Kimdir? Sanat Yaşamı ve Eserleri Hakkında…

Bazı şiirleri bestelenmiş olarak karşımıza çıkan Orhan Ete, hem sanayici hem bir iş adamı hem de aynı zamanda bir şairdir. Sanat çalışmaları için Orhan Ete, her sene birkaç kez Bursa şehrinde sanat toplantıları yapmaktaydı ve bu toplantılara şu önemli isimleri de çağırmaktaydı: Erdinç Çelikkol, Cemal Safi, Bekir Sıtkı Erdoğan, Müzeyyen Senar, İnci Çayırlı ve Avni Anil.

Orhan Ete, belki gerektiği kadar tanınmamış bir isim olarak karşımıza çıksa da kendine has üslûbu ile bazı kıymetli şiirleri kaleme almıştır. Bu şiirleri arasında Orhan Ete’nin en bilindik şiirleri şu şekilde sıralanabilir:

Şiirleri:

-Artık ne vaadlerle sevindir ne de kandır.

-Bilmem ne yapar neyleriz bu onmaz acıyla.

-Kapılıp her güzelin hüsnüne hayran oluyor.

-Ben derdime her çareyi dostluğundan umarken.

Besteleri:

-Kapılıp her güzelin hüsnüne hayran oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir